şükela:  tümü | bugün
 • bu indikatörün düşmesi zannedilenin aksine bankalar için çok olumludur. ekonominin coşkudan sorumlu kanadı ve sözlük goygoycularının anlayamadığı bir şeyden bahsediyoruz.

  bankalar için olumludur çünkü:

  bankalar bilançolarında devlet tahvili gibi uzun vadeli menkul kıymetleri bol miktarda bulundururlar. faiz oranlarının düşmesi demek bu menkul kıymetlerin iskontolu olmasından ötürü değerlerinin artması demektir.

  ayrıca bankalar için en önemli maliyet kalemi fonlama maliyetidir. faiz oranları düşünce bankaların günlük ihtiyaçları için kullandıkları repo işlemleri(bireysel yatırımcının yaptığı ters repodur, burada tcmb'nin bankaları fonlamasından bahsediyoruz.) ve mudilerden topladıkları mevduatların faizleri düştüğü için, bankaların fonlama maliyeti de azalmaktadır.

  konuya bu açıdan bakınca yiğit bulut, süleyman yaşar gibi şovenistlerin aslında ne derece boş konuştuklarını anlamak zor olmamaktadır.
 • sermayenin getirisidir, para arzı arttıkça faiz oranı düşer.
 • hesaplanmasinda gunluk ve aylik olarak su formuller kullanilir:

  faiz orani (gun)= faiz tutari x (360x100)/anapara x vade

  faiz orani (ay)= faiz tutari x (12x100)/anapara x vade
 • merkez bankası tahvil satarak mevcut para miktarını düşürerek faiz oranını artırabilir ya da piyasadaki tahvilleri satın alarak para arzını arttırarak faiz oranlarını düşürebilir.
 • paranın zaman değeri
 • enflasyondan arındırılmış hali ne kadar yüksekse memlekette düzen o kadar bozuk demektir.
 • az once maasimin yattigi bankadan aldigim bilgiye gore 0.05'den 0.03'e dusurulmus sey. 1.000.000 euro uzeri para var ise hesabinizda o zaman 0 oluyormus. turkiye degil tabiki.
 • bono fiyatlarıyla da ters orantılıdır.
 • günümüzün getirdiği kredi ile yatırım yapıp, yatırımın kendi kendini ödemesi hususundan bakınca düşmesi yatırımıncının ilgisini çeken orandır.
 • 1 haziran 2018’e kadar geçen sürede ortalama repo faizi oranı %7,1’di. 1 haziran’da %16,5’e yükselen oran, 8 haziran itibariyle %17,75 seviyesine ulaştı. bu, bir haftalık repo faizi uygulamasında bir rekor anlamına geliyor. diğer taraftan, 2010 öncesinde kullanılan politika faizi uygulaması olan gecelik faiz dikkate alındığında ortaya farklı bir manzara çıkıyor. merkez bankası verilerine göre, 2002 senesinde gecelik faiz oranları %62’ye kadar yükselmişti. ilerleyen dönemde istikrarlı bir şekilde düşüş gösteren gecelik faizler, 17 mayıs 2013’te tarihi en düşük seviye olan %6,5’i gördü. merkez bankası’nın 2010 sonrasında politik faizi haftalık repo üzerinden tanımlamasına istinaden değerlendirdiğimizde bugün gelinen faiz oranının bir rekor olduğunu düşünebiliriz. ancak politika faizi uygulaması 2010 öncesinde gecelik faiz türünden hesaplanıyordu ve bu yönteme göre rekor 2002 yılına aitti.

  detay: http://dogrulukpayi.com/…in-en-yuksek-faizini-verdi