*

şükela:  tümü | bugün
  • fahire fersan'in ablasi, refik fersan'in ise baldizidir
  • 1894 yılında istanbul'da doğmuştur. kocası ruhi bey'in gösterdigi anlayış, bu değerli yeteneğin kaybolmamasını sağlamıştır.o devrin müzik ustaları genç kadındaki yeteneği farketmekte gecikmediklerinden, gelişmesinde yardımcı olmakta geri kalmamışlardır. böylece, tamburu öğrenen faize engin, kısa zamanda elde ettiği ustalıkla dikkati çekmiştir. sadaraban makamındaki ilk eseriyle beste dünyasına da girmiş ve "bade-i vuslat içilsin kase-i fağfurdan" güfteli ilk bestesi, mükemmellik örneği olarak gösterilmeye hak kazanmıştır. hatta, bunu bir şaheser olarak kabul eden ustaların sayıları da az değildir. tambur icracısı olarak tavrı ve yorumlarıyla dikkati çekmiştir.sanatçının devrinde hemen bütün çevrelerin hayranlığını kazandıran "kız sen geldin çerkeş'den" diye başlayan nihavend makamındaki bestesi hala sık sık tekrarlanmaktadır. 1954 yılında istanbul'da ölmüştür.

    (bu yazdıklarım bir yerden alıntıydı ve faize engin başlığında idi, buraya aktardım, ama nerden alıntı olduğunu hatırlamıyorum)
  • 1894-1954 yılları arasında istanbul'da yaşamış tambur icracısı değerli yorumcu. "bade-i vuslat içilsin kase-i fağfurdan" güfteli ilk bestesi, mükemmellik örneği olarak gösterilmeye hak kazanmıştır. "kız sen geldin çerkeş'den" diye başlayan nihavend makamındaki bestesi hala sık sık tekrarlanmaktadır.
  • daha çok küçük yaşlarda eline aldığı tamburu çalmaya başlamasıyla dikkat çeken ve tamburi cemil bey'den aldığı derslerle kendini geliştiren, türk müziği'ne yeni bir soluk getiren bestekâr ve tambur üstadı. babası abdülhamit'in başmabeyincilerinden olduğundan gerek maddi, gerekse sanat çevresi yönünden zengin bir ailede gözlerini açmış ancak yaşamının son yıllarında tambur çalarak hayatını kazanmak zorunda kalmış, yoksul denebilecek bir hayat sürmüştür. müziğimizin kadın bestekârları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan faize ergin, bestelerinde yaşamının bu iniş ve çıkışlarını hissettirmiş, ruh halini neredeyse birebir yansıtmıştır.

    ilk olması yanında en başarılı bulunan bestesi "bade-i vuslat içilsin kase-i fağfurdan" isimli şedd-i araban şarkısıdır. nihavend makamının neşeli yapısıyla kurguladığından olsa gerek, en bilinen eseri de "kız sen geldin çerkeş'ten" isimli şarkısıdır.