şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: bedava hammadde)

bankanın gelir tablosunda satılan malın maliyeti kaleminin düşük olmasını sağlar.
  • günümüzün ekonomik şartlarında hatalı olarak yorumlandığını düşündüğüm olay.

atıyorum sen birisine 10.000 tl borç para verdin. sonra bu parayı 10 sene sonra geri 10.000 tl olarak istemen abes olur. tabi ki arada bir fark olması gerekir. çünkü para değer kaybetmiştir.

he tutup 100 tane altın verirsen, bu altını 10 sene sonra 150 altın olarak geri istersen bana kalırsa bu haramdır. çünkü 10 sene önce 100 altın neyse 10 sene sonra da 100 altın odur (bazı şartlar dışında)

diğer yandan sen bankaya bir para yatırıyorsun. banka sana ayda şu kadar para vereceğim diyor. zaten müslüman geçinen bankalar bunu kar payı adı altında faiz görüntüsünden çıkarıyor ya neyse.

bunu şu şekilde yorumlarsan, birisine para verdin, o parayla bir iş yapıldı ve sana aylık belli bir miktar para veriliyor. bu şimdi haram mıdır. haramsa nasıl haramdır? paranın nasıl kazanıldığını araştırmadığın için mi haramdır?

açıkçası çok muallak bir konu ve kendi "eyyorlamama" göre türk lirası ya da diğer para birimlerinden alınan değer kaybı oranındaki faiz haram değildir. çünkü bu bir faiz değil paranın birim etkinliğinin değişmesidir. ama 10 koyun verip 11 koyun istersen bu faizdir ve haramdır. ters taraftan birisi senden 10 koyun isteyip sana bunların kirası ya da kullanımı karşılığında 11 koyun vereceğim derse bu da haram değildir. çünkü belki de sen o koyunları 12 koyun yapacaktın.
  • şöyle bir şey var müminler tarafından açıklanamayan.

benim iki yüz bin lira param var. ben bu parayla ev alıp kiralamayı ve bu şekilde geçimimi sürdürmeyi düşünüyorum ve bu tamamen islama göre caiz bir şey. oradan bir arkadaş geliyor diyor ki abicim ne gerek var kira fiyatları çok düşük sen bunu x bankasına yatır faizini al aylık gelirin iki bin lira olsun. sonra ben basic dini bilgilerimle düşünüyorum. bir paranın haram olmaması için alın teriyle kazanılması gerek. sonra şu soruyu soruyorum. kiracılarımı acaba omuzlarımda mı taşıyacaktım ben?!

neyse işte bakın haram para ve riyakarlık böyle bir şey. anneye anlatır gibi anlatmaya çalıştım. sevgiler.
  • hakkatten kafası karışık arkadasların saçmalayarak boşaldığı durum.

öncelikle faydasından vazgeçmiş diyor bu adam ki adam evi zaten kiralamak için alıyor. evde siksen oturmayacak. ardından hizmet sattığımı söylüyor bu evin su, elektrik, doğalgaz faturalarını da ev sahibinin ödediğini düşünüyor sanırım. ardından diyor ki evin ömrü çürüyor. arkadaşım o evi almışsan o ev tüm canlı cansız varlıklar gibi yaşlanacaktır bu kesindir. evinin yaşlanmaması için kiraya veren insanlar var bu devirde ama olayı meşrulaştırmak için yeterince çırpınmışsın ama olmamış sanki ha?! ticaret, ticaret, ticaret he amk ticaret. kira sözleşmesi diye bir şey var ve ben bankaya para yatırdığımda da sözleşme imzalıyorum ve ikisinin de altında alacağım aylık para belirtilmiş. şimdi dostum bana bu iki şey için nasıl bir ayrım sunuyorsun.

daha 3 yaşındaki erkek kardeşim olsan sevgilimden kıskanılmayacak kadar karısmıs kafan, olmamışsın sen.
  • islami bankalar kredi olayini soyle cozmus;

ben bir ev alacagim mesela, normal bankadan kredi cekip de gunaha(!) da girmek istemiyorum. ne yapiyorum peki? islami bir bankaya gidip bu adamlardan para istiyorum. bu adamlar bana neden para versin peki, taş mı yiyecek bu adamlar.
    atıyorum alacagim evi bunlara gosteriyorum, bu adamlar evi satın aliyor, normal sartlarda verdikleri krediden almalari gereken faizi evi aldiklari fiyatin üzerine kar payı(!) olarak ekleyip bana taksitle satiyorlar. mis. herkesin gönlü tamam, insanlar once kendilerini sonra birbirlerini kandırdı. ya yaradan? hey allahim :)

türlü oyunlarla alt edilebilen bir hadisedir.

ayrıca; (bkz: #32245841)
  • tüm banka sahiplerinin direk cehenneme gitmesine sebep olan durumdur.

müşterilerine verdiği vadeli mevduat faizi yıllık %5-7 arasında,

kredi kartı borcuna aldıkları aylık faiz %2.34 ! ! ! bakın yıllık değil aylık.

yani benim anladığım 100 lirayı bankaya yatırınca yıllık 5-7 lira alınıyor,

amma 100 liralık kredi kartı borcuna aylık 2.34 lira kesiliyor ki bu da yaklaşık yıllık 28-30 lira yapar.
  • islam dinine inananların en sallamadıkları haramdır.

sivasta aydınları linç edeceğinize bankaları taşlasanız ya her gün. günahın alası işleniyor orda, hem de kurumsal olarak, örgütlü bir şekilde. niye bir gün de biriniz bunları hedef göstermiyorsunuz? düzcede olan depremden sonra "7.2 yetmedi mi" afişini fuhuşla, alkol tüketimiyle vs ilişkilendireceğinize niye küresel sermayeyle ilişkilendirmiyorsunuz? gücünüz mü yetmiyor onlarla toslaşmaya? anca sahipsiz bulduklarınıza mı dişinizi gösterebiliyorsunuz?

fetullah hocanız her daim güncel günahlara dair vaazlar verip duruyor. en çok konuştuğu konunun finans sistemimiz olması lazım günümüz kapitalizminde (hani eğer haram en büyük günahsa). faizle dönüyor resmen dünya.

hani haram bu kadar kaçınılan birşeydi, içinde domuz geçen haramlar midenizi bulandırıyor da merkezinde banka olan şehirler niye bulandırmıyor?

sözümona %99'u müslüman bir ülkedeyiz, nüfusun 75 milyonu eder. bu 75 milyonun kaçının (islami olanları faizden saymayalım hadi) bir bankada faizde parası yok ki? kredi kartı kullanımları tavan yapmış durumda, o kadar müslümanın niye birinden de gür bir ses çıkmıyor?

soruyorum ey müslüman geçinenler, hanginizin banka hesabı yok? hanginiz kredi kartı kullanmıyorsunuz?
  • 1400 sene öncesinden faizi haram kılarak enflasyonla mücadeleyi başlatmış peygamberimiz
    yıllar önce bugün olacakları görmüş buda ne kadar ileri görüşlü biri olduğunu gösteriyor

edit: pardon yanlış olmuş ileri görüşlü olan atatürk olacaktı
  • mesleğim değil ama şunun farkındayım: günümüzde ekonominin faiz olmadan dönmesi mümkün değildir.

islami bankaların yaptığı şey de aynen faizdir, ama faiz değilmiş gibi göstermek için taklalar atmaktadırlar. (bkz: iyne)

sonuç değişmiyor. para alınıp satılabilen bir şeydir. belli bir zaman için maliyeti vardır. bunun adına ne derseniz deyin.