şükela:  tümü | bugün
  • kendisinin duyulmadığı yerlerden gitmek hastalığına tutulmuş olabilen insanların kitabı.. tedavisi kırk beş derecelik sıvılarda boğulur gibi yapmaksa, bunu deneyebilecek insanların.

--- spoiler ---

"nasıl bir şey?" dedi usta.
    "ne nasıl bir şey?"
    "aradığın ilişki ve duygusu."
    ..
    "yani", dedi, "öğle yemeği gibi rutin ve güvenlikli mi? eğer güvenlikli öğle yemeği ise; fesleğen, kekik ve karabiber taneleri ile dinlendirilmiş zeytinyağında ince kıyım roka ile sarımsaklı ve kırmızı pul biberli tereyağında karides ve iki tek rakı mı? ya da cevizli semizotu salatası ve otuzbeşlik şarap mı? hamburger kola mı, döner ayran mı?" ... "ya da tutkulu mu?" dedi. "tutkulu ise hangi şiddette? ertişteli dana dili mi? taze kaşar eritilmiş muzlu bonfile mi?"
    "ne bu?", dedim, "metne mönü mü sıkıştı?"

--- spoiler ---
  • ben kendimi , en sivil hallerimin tanığı olan mekana giren adam olarak hissederken , ayna beni , arkasında boş bir koridor olan adam olarak gösteriyordu.
    gibi bir cümle ile ''gerçekliği sorgulamanın da böylesi'' dedirten kitaptır.

ulan okumadım resmen kokladım diyenine de rastlanmıştır. ilhami baba kendi mütevazi kişiliğini ve semt kültürünün en derinlerinden gelen seslerini fantastik ögelerle öyle bir işlemiştir ki alengirli cümleleriyle, bu kitabı birine tavsiye etmemek elde değildir.
    ''albayım beni nezahat ile evlendir'' kitabında aynı tadı alamadığımı düşünsem de, ''kalfa ile kralıca'' tüpe doldurulmuş bir doz hayattır adeta. aynı zamanda ''müzeyyen ve nezahat'' adlı bir kitap ufak derlemeler ile iki kitabın birleşiminden oluşmaktadır.
  • şu anda film çekimlerine başlanan, başrollerinde erdal beşikçioğlu ve sezin akbaşoğulları'nın oynadığı ilhami algör romanıdır. erdal abimizi arif karakterinde izlemek çok güzel olacak çok.
  • filmin müzikleri harun tekin'den. hadi bakalım.
  • sabırsızlıkla beklediğim film. geriye kalan ile kalbimi fethetmiş çiğdem vitrinel kim ne döktürecektir yönetmen koltuğunda. oyuncular konusunda da babalar gibi şanslı ayrıca. bizi ziyafet bekliyor ya la!
  • --- spoiler ---

bir adamın birşeyleri yapmaya/anlamaya çalışırken karşısına çıkan bir kadınla olan falan filanları.. keşke bu tür senaryolar kitap olarak kalsalarmış dedirten uyarlama.

--- spoiler ---

(bkz: kitaptan uyarlanan filmler)
    (bkz: uyarlama filmlerin kabak tadı vermesi)
  • --- spoiler ---

"ya sevmenin kendisini ya da seven hali ile kendini seviyor," demişti.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"böyle olmasını istemezdim ama hep olurdu. dünyanın bütün kızılderilileri yenilir, spartaküs kaybeder, gün batarken sararır, kuşlar döner, sadri alışık denilen hergele, her filminde ağlardı. o ağladıkça ben de ağlardım. nedenimi bilmez ağlardım. ağladıkça sadri'ye kıl kapar gıcık olurdum. üçüncü şahıs olarak kalışına, hep gidici kadınları sevişine, bu gidicikliklerin bir mecburiyet gibi duruşuna, sadri'nin bu mecburiyetlere, giden kişinin özgürlüğü olarak bakıp, ona ihanet etmemek için kendine ihanet edişine..."

--- spoiler ---
  • film haberini duyunca aklıma bu şarkı geldi http://www.youtube.com/watch?v=hzuznligrfo

merakla bekliyoruz
  • gerek kitapçılarda gerekse internette bulanamayan kitap.

hangi siteye baktıysam tükendi diyor. almak istiyorum. yardımı dokunacak olan varsa yeşillendirsin.
hesabın var mı? giriş yap