şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir filmde ya da dizide çekimler sürerken oyuncuya bi şey olduğu takdirde, yerine geçen, asıl oyuncuya benzeyen şahıs*. ama bunun yaptığı dublörlük değil, daha çok sadece sırtından görünerek ya da yüzü bi şekilde tam görünmeyerek, hatta bazen sadece eli görünecek kadar oynayarak filmin tamamlanmasını sağlıyor bu elemanlar. bu işi ilk yapan şahsın adı shemp olduğundan bu isimle anılıyorlar.
  • yönetmen sam raimi ile özdeşleşmiş, ilk olarak the evil dead filmi ile ortaya çıkmış sinema terimidir.
  • aktör shemp howard, 1955'te 3 stooges film serisinin çekimi devam ederken hayatını kaybedince yerine başka bir oyuncu bulunur. kalan üç film, yeni oyuncunun yüzünün sıkça gizlenmesi ve shemp howard'ın eski ses kayıtlarının kullanılmasıyla tamamlanır.

    ancak shemp ya da fake shemp'in bir terim olarak yerleşmesi, evil dead ile olur (eutriv zaten yazmış, az detayına giriyorum). evil dead'in çekimleri çok uzayınca oyuncular bu proje kesin batıyor diye kaçmaya başlarlar. sam raimi de filmi tamamlamak için "fake shemp"ler bulmaları gerektiğini söyler. kaçak oyuncuların yerini kendisiyle, kardeşiyle, eş dostla ve eldeki oyuncularla doldurur. shemp / fake shemp de literatüre girer.