şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizin genel -no brainer- sorunu. mahallenin geçinemeyen adamı bir kadına aşık oluyor. evleniyorlar (para varsa), sonra zaten asgari maaşını ikiye bölmek zorunda kalıyor. çocuk yapıyorlar anne de iş arıyor, baba daha çok çalışıyor. bir tane daha yapıyorlar, büyük çocuğa iş yaptırıyorlar çocuklar eğitimi tam alamıyor, geçimsizlik ve stres aileyi sarıyor ve böylelikle aile yoksulluk cehennemine dönüşüyor.
    ülkenin yarısı bu örnek arkadaşlar, bu insanlar neden böyle yapıyor?

edit: kardeşim adamın geçindirecek parası yoksa yapmasın. çocuklara yazık değil mi?
  • yaşlanınca sağlık sorunlarıyla ilgilenecek biri olsun diyedir. fakirin sesini çocuğundan başka kimse duymaz.
  • doğru. fakirin hiç bir şey yapma hakkı yok. fakir it gibi çalıştıktan sonra eve gelip çocugunun ense kokusunu koklayıp tüm günün stresini atması da lüks amına koduğumun memleketinde.

fakir sadece çalışsın. fakir eğlenmesin. fakir çocuk sahibi olmasın. çocuğun o masum gülüşünden de mahrum kalsın fakir.

hatta ve hatta arttırıyorum 39 derece ateşle yatan çocuğun başında sabaha kadar beklemesin de fakir. bu bile lüks ona.

fakir çocuğunun başarısı ile gururlanmasın.

fakirler direkt ölsün amk. gebertin lan fakirleri.

edit: yemin ederim sözlük cor çocuk kaynıyor. yediğim küfrün haddi hesabı yok. hele biri demiş ki "kavun mu koklayarak" çocuğu olmayan birinin bunu anlamasını beklemem zaten.

neyse gelelim konuya. başlık ne " fakir adamın çocuk yapması". "fakir adamın 5 çocuk yapmasi" ya da "fakir adamın bakamayacagi kadar çocuk yapması" değil.

önce entry girdiğiniz başlığı iyi okuyun gencolar.

bir de bana romantik diyen serseriler var. karı koca devlet memuruyuz ve maaslarimiz iyi sayılır. 8 sene çocuk sahibi olamadık. 8 sene sonra allah bir çocuk verdi bize. bu zaman zarfında hem.benim hem de eşimin psikolojisi bozuldu. o yüzden kimseden çocuğun ense kokusunu anlamasını beklemem.

buraya entry giren yazarların ve fakirlerin çocuk sahibi olmasını sacma bulanlarin büyük kısmı fakir aile çocuğudur. kendisi olmasa bile babaları fakir ailede doğmuştur.

o yüzden kufurlerinizi kendinize saklayın.
  • (bkz: fucker fukara)
  • mesele , fakir adamın çocuk yapması değil de
    bakamayacağı, sokağa dökülecek
    başına dert olacak çok sayıda çocuk
    yapması meseledir.
    cinayet, sapıklık, sapıklığa maruz kalma
    kaza kurşununa kurban gitme, dağlara çıkarılıp
    terörist olma müge anlı'nın
    programında aranma....hep bu fakir ama çok çocuklu
    ailelerin çocuklarıdır.
    yoksa fakir -ama ilgili-
    ailelerden çok profesör,
    sanatçı, sporcu yetişmiştir.
  • fakirler çocuk yapmasa ülke aç kalırdı. fakir nesli biterdi. ilerleme dururdu. çalışacak kimse kalmayacağından bütün fabrikalar kapanırdı.

fakirin çoğalmasını fakirın kendisinden çok zenginler ister, devlet ister. fabrikaya işçi ve devlete asker lazım çünkü.

bu yüzden fakirler evliliğe kutsallık addederken zenginler evliliği umursamaz. devlet de aynı şekilde evliliği koruma ve yüceltmeye çalışır. çünkü evlilik üremeye teşvik, üremeyi ve çocuğu garanti altına almaktadır.

üresinler ama ülkeye lazım olan işgücü kadar üresinler. aile planlamasının mantığı da işte budur. işgücü azaltıkça aile planlaması ön plana çıkartılır, işgücü arttıkça da çol-çocuk yapmanın kutsallığı.

zenginler ve devlet fakire muhtaçtır. icabında onu koruyup, kollayacak, besleyecek ve üremeye teşvik edecektir. zenginler ve devlet buna da çözüm arıyor ama, bu zorunluluğa. robot ve yapay zeka teknolojileri belki de fakirlerin soyunu kurutmak içindir. bütün fabrikalar tamamen otomasyona döndüğünde ve cephede artık insana ihtiyaç kalmadığında artık fakirlere de ihtiyaç kalmayacaktır. yavaş yavaş azalmalarının yolu aranacak, gitgide tükeneceklerdir.
  • fakir adamlar, geçmişte savaştan ,kıtlıktan, açlıktan korkarak çocuk yapmasa bugün çoğumuzun olmayacağını gayet iyi bildiklerinden neslin devamı iç güdüsüyle akıllıca davranıyor.kağnıyla saman taşıyıp eşekle tarlaya giden öğleyin bir kuru soğan, biraz peynir ve yufka ekmekle karnını doyuran o adamlar çocuk konusunda endişe etselerdi bugün senin gibi düşünen kibirli tipler de sosyal medyada takipçisi olduğun modern,güzel,zengin,havalı kızlar da olmayacaktı. kısaca hepimizin büyük dedeleri fakirdi diyerek karşı çıktığım yaklaşım.
  • romantikleştirmeye gerek yok. çok çocuktan bahsedilmiş ki sonuna kadar katılıyorum. çocuk bizim isteklerimizi, heveslerimizi tatmin etmek için dünyaya getirebileceğimiz bir eşya değil çünkü. bir birey, bir insan.

istekleri, ihtiyaçları olacak. bu koca nüfusun içinde iyi bir eğitim veremezsen fakirlik çukuruna o da düşecek. kış gelecek mont alamayacaksın belki, okuldan eşofman isteyecekler alamayacaksın. bir oyuncak görecek, baba-anne alalım diyecek alamayacaksın. boynu bükülecek. masum gülüş görmekten daha düşündürücü bana göre bu.

sağlık sorunları olacak belki. özel bir çocuk olacak. özel eğitim alması gerekecek, karşılayamayacaksın. belki sürekli ameliyat olması gereken, hastanelere koşulması gereken bir rahatsızlığı olacak, o zaman ne olacak?

kışın buz gibi soğukta kombiyi kısacaksın belki, kat kat giydireceksin çocuğunu, üşüyünce için üşümeyecek mi?

et alabilecek misin? her hafta iki kere balık yedirebilecek misin? sütü, yumurtası, peyniri, yoğurdu, meyvesi, sebzesi eksiksiz olabilecek mi? yoksa hep makarna mı yiyecek, patates mi yiyecek?

bunları karşılayabilmek için daha çok çalıştıkça çocuk ilgiyi, sevgiyi kimden alacak. aile olmayı nasıl öğrenecek?

öğretmenlerin derse bile girmediği bir liseye düşerse mesela geleceği ne olacak? yollayabilecek misin kaliteli eğitim veren bir yere? sıkıntısı olduğu bir ders için özel ders aldırabilecek misin?

hobisi olursa, spora yönelmek isterse, sanatla ilgilenirse karşılayabilecek misin bu isteklerini?

romantizmin lüzumu yok bu konuda kesinlikle. insanlar bilinçli çocuk yapmadığı için çocuklar donarak, açlıktan, hastalıktan ölüyor. anne-babalık hevesi gidermek için çocuk yapılmaz. imkan yoksa belki de hiç yapılmayacak evet. yavru kedi değil o yemek artıklarıyla doysun. bu ülke böyle ne yazık ki, insanlar insanca yaşayamıyor. yeni bir şey değil. aile büyüklerinin desteğiyle tek çocuk büyütülebilir asgari ücretle ama inatla ikinciyi üçüncüyü yapana hiç üzülemiyorum. o çocuğa üzülüyorum ben sadece.
  • fakir üremeli ki, kimsenin yapmak istemeyeceği işleri yapacak çalışanlar olsun. bu arada gavurlar sosyal güvenliği, türklerse çocuk yapmayı keşfetmiştir.

not: kapitalizm'e giriş 101. gelecekte eğer robotlar bu pis işlere el atarlarsa insanlığı toplumsal ayaklanmalar sonrası kominizm bekliyor (dinli olanından).
  • sevişmeden önce mal beyanında bulunup, otoriteler tarafından fakir bulunduğu takdirde zenginlere izin kağıdı imzalatması gereken adamdır. aksi durumda cezalandırılmalıdır!