şükela:  tümü | bugün
  • tanım: muhtarlıklardan fakirlerin 2019 ocak ayı tarifesiyle 7 lira karşılığında alabildiği belgedir.

bugün doktora kayıt dondurma işlemi için almış bulunduğum belgedir. sabahtan beri kağıda birkaç kez baktım. fakirliğinizin imzalı kaşeli belgesine bakmak da garip bir duyguymuş.

edit: (bkz: fakirlik belgesi) moderatörlerden ricamızdır. aramaya da inandım ama nedense karşıma çıkmamıştı.
  • çipli kimliklere geçişin tamamlanmasıyla beraber gerekliliği ortadan kalkması gereken belge.

devlet hepimizin gelir, gider, malvarlığı bok püsür hepsini bilmiyor mu? biliyor. buna göre fakir olanların sisteme bilgisi fakir diye girilecek. bir kurum ya da kuruluşa gittiğinde kimliğini gösterip çipi okutunca şaaaaaaak diye "fakir bu" uyarısı çıkacak.

sadece fakir de değil, "orta halli", "zengin", "über zengin", "aynı ortamda bulunmanın bile oldukça düşük ihtimalli olduğu kadar zengin" şeklinde ayrımlar da olmalı.

kime nasıl muamele edeceğimizi böylece biliriz.

edit: bu arada daha önce açılmış "fakirlik belgesi" başlığı mevcut imiş. işbu başlığın oraya taşınması için gereğinin yapılması moderatörlere arz olunur.
  • fakir olduğunu belgeleyen kağıdı fakirlere parayla satarak para kazanmak
  • fakir insana fakirlik belgesini parayla satmak.

not:7 liraymış
  • "şerefsiz belgesi" olsa muhtarların para basacağını düşündüren belgedir. fakir belgesini isteyen kişiye otomatik şerefsiz belgesi verilmelidir. yukarıdaki suserin dediği gibi çiplemişsin olm bizi herşeyimizi biliyosun, bu belgeyi istemek neden?
  • bu ülkede gss diye bir şey var, çalışmayan adamdan para alıyorlar. buna mı şaşırıyor sunuz ?
  • fakirlik belgesini 7 liraya satmak...

bunun bi tık üstü "ölüm belgesi" almak için şahsen başvuru şartı istemek sanırım..

tanım: muhtarlardan alınan belge.
  • i- bir belgeye 7 lira verecek kadar zengin değilim.
    b- fakirsin o zaman?

i- yani fakirim ama belge alamıyorum.
    b-neden?

i- e 7 lira verecek kadar zengin değilim
    b- tmm o zaman fakirsen fakir belgesi al.

i - ya bsg mk
  • normalde ucretsiz verilmesi gereken belgeyi muhtar parali almis.ayip gercekten.
hesabın var mı? giriş yap