şükela:  tümü | bugün
  • aslında şunu demek istedim yoksulluk içinde yaşanan bir demokratik ülke mi neticede bizi yönetenleri biz seçiyoruz ve her tabakadan insan demokrasi sayesinde yönetici sıfatını hak ediyor
    yoksa refah seviyesi yüksek bir monarşi mi istersiniz hani bizim yönetimde söz sahibi olamadığımız seçkin bir zümrenin babadan oğula yönetim sistemi
    benim şahsi kanaatim tabiki demokrasi fakat gelir adaletinin sağlandığı refah seviyesi yüksek bir monarşi sisteminde de yaşanabilir
  • (bkz: bir yönetim şekli olarak monarji)

edit: başlık monarji diye açılmıstı duzeltilmis.ustteki yazara sevgilerle.
  • insanlar eğitimliyse fakir demokrasi, finlandiya da bir zamanlar fakirdi japonya da ama insanlar eğitimsizse monarşi.
  • (bkz: jumanji)
  • cevabı,

- zengin bir monarşi.

olabilecek bir sorudur benim için. kusura bakmayın ama fakirlerin olduğu demokraside açlıktan birbirimizi yeme noktasına geliriz; ama, atıyorum britanya gibi krallığın, kraliçeliğin olduğu monarşi sistemi olduğunda, toplum da zengin zengin takılır (bkz: monarşi zengin olunca biz de zengin sayıldık). dünya genelinde britanyalı ünlülerin bu kadar abartılı pohpohlanması ve deli gibi para kazanması neden sanıyorsunuz? kanada'dan çıksalar bu kadar zengin ve bilinir olabilirler miydi?

ek: arkadaş ben entry'de, "britanya'da monarşiyle yönetiliyor," mu demişim? britanya'da kraliyet var, bunun egemen olduğu bir yönetim sistemiyle, kraliyet zengin oldukça vatandaş da zengin olur, bu sayede insanlarımız da pohpohlanıp dünyaya pazarlanır, demişim.
  • "gelir adaletinin sağlandığı refah seviyesi yüksek bir monarşi sisteminde de yaşanabilir"
    dünya tarihinde böyle bir durum var mıdır, sanmıyorum.
  • hindistanda mi yaşamak istersiniz yoksa katarda mı? özetle budur. al birini vur ötekine. ama hindistani bi tik önce tercih ederim
  • demokrasi her zaman herkese lazım. monarşi doğası gereği her zaman kötü kullanılmaya mahkumdur ancak adil hukuk temellerine iyi oturtulmuş bir demokrasi her zaman için özgürlüğün önünü açacak ve en nihayetinde insanların insanca yaşayabilmesine imkan verecektir.

sonuna kadar sosyal demokrasi.
  • klavyede baktım " j" ile "ş" harfi yanyana mı diye, alakası yok.
    öyleyse başlık, niye monarşi değil de monarji?
    arada k ve l harfleri var, hadi yanlış basıyosun bari k ya bas, monark olsun.