şükela:  tümü | bugün
  • etrafımda gözlediğim durum. olayın psikolojik ve fizyolojik nedenlerini tek tek sıralayamasam bile nacizane gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

fakir insanlar daha basit gıdalarla beslenirler. nohut, fasülye, patates, makarna, çorba gibi basit gıdalar. gdo'lu gıdaları çok tüketemezler. eti de pek yiyemezler bu sebeple doymuş yağ almazlar ama yumurtayı ve peyniri çok tüketirler. protein kaynakları yumurta ve peynirdir. ayrıca sarelle veya nutella yerine pekmez tüketirler.

bir öğünde önlerine 40 çeşit yemek gelmediği için obezite sorunları yoktur. dışarıda nasıl yapıldığı belli olmayan doymuş yağ oranı yüksek ve karmaşık yemekler yiyemezler. lahmacun, pide, iskender, pizza bunlara örnektir. gecenin bir yarısı anne bana patates kızart diyemezler. öyle bir lüksleri de yoktur, öyle bir anneleri de.

öğün arası sürekli bir şeyler tıkınmazlar. sizin gibi sürekli petito yemezler, danone meyveli yoğurdu bilmezler. iyi veya kötü zorunlu olarak uydukları bir beslenme düzenleri vardır. her bireye ayrı masa hazırlanmadığından yemeklerini hep birlikte sosyal olarak yerler ve iştahsızlık ve yemek seçme gibi garip davranışları yoktur. siz de rejimlerden rejim beğenirsiniz zayıflamak için.

genelde fiziksel aktivitenin olduğu işlerde çalışırlar. masa başı işinde çalışıp tuhaf rahatsızlıklar yaşamazlar. kimisi garsondur, kimisi seyyar satıcı, kimi temizlikçidir. hep bir koşuşturmaca yani. biz masa başında hareketsiz halde gözümüzü ekrana dikmişken onlar sokaklarda hareket halindedir hep bu sebeple masa başı oturanların her zaman bel ağrısı, kıl dönmesi, omuz, boyun tutulması vs. vs. dertleri olur. siz de gym'lere gidersiniz iş çıkışı.

parfüm, deodorant gibi kimyasalları sürekli kullanmazlar. hafta sonu veya özel günlerde kullanırlar.

toplumda fakir insanlar hep çoğunlukta olduğundan sen yalnızlıktan kudururken burger king'de çalışan kuryenin hep bir sevgilisi olur. ayrıca bu standartta kibir de çok yoktur. insanlar istemeseler de göründükleri gibidir.

bu insanların çoğumuzun sahip olduğu gibi psikolojik takıntıları yoktur. depresyon ilacı almazlar. basit işler yaptıklarından iş kaygıları pek olmaz. ceketlerini alıp çıkarlar.

her gün farklı bir isimle karbonhidrat partisi yapmazlar. düğün veya bayram beklerler bunun için. şükretmesini bilirler. her boka itiraz etmezler. net insanlardır.

alkol alışkanlığı düşüktür. iş çıkışı iki bira içelim diyemezler.

ezildikleri noktalar vardır ama ezilmelerinin sebebi iş güvenliği kanunlarının uygulanmaması ve eğitim sisteminin yetersiz olmasıdır. madencilerin ölmesi en bariz örnektir ve sadece bizim gibi ülkelerde olur.

edit:
    sağlıklı olmakla anlatılmak istenen psikolojik ve bedensel sağlıktır. daha çok gülümserler ve basit şeylerle mutlu olurlar. onları mutlu etmek için küçük süprizler yapmanız gerekmez.
    (bkz: ona küçük sürprizler yap)

bu anlamda sağlık ve uzun ömür karşılaştırılamaz tam olarak. çünkü fakirlerin ölümün sebebi toplumun zenginleri. bu zenginlerin acımasız etkisini 0 kabul ettim. sürtünmesiz ortam yani. iş güvenliği ve işçi sağlığına önem veren bir toplum yapısındaki fakir insanlardan bahsediyorum.
  • (bkz: tabii lan manyak mısın)

afrikalıların ve iskandinavyalıların ortalama yaşam süresini karşılaştıran bir kişinin haklı söylemi. fakirler daha uzun yaşıyor, evet.
  • fakir oldukları için hergün zenginlere dua etesi gereken kişilerdir.

(sövmiyeceğim ulan!)
  • züğürt tesellisi değilse saflık işareti olan batıl inanış. tarih boyunca zenginler uzun yaşamıştır. insan ömrü uzamış dedikleri yıllara 1700'lü yıllarda ulaşan aristokrat çoktur. fakirler hamurla beslenir ( özellikle ekmek zira en ucuz gıda budur), en kalitesiz gıda markalarını tüketir, proteine nadiren ulaşır, en kirli suları içer, en kötü ve güvensiz yerlerde yaşar, hijyen yetersizliğinden en çok bulaşıcı hastalığa yakalanır, en ağır koşullarda çalışır, hastalandığında en kötü sağlık hizmetini alır, eğitim yetersizliğinden kaynaklı bilinçsizliğinden dolayı en sağlıksız alışkanlıklara sahip olma ihtimali fazladır. bazı zenginlerin hayatta her şeyi tadıp da her şeyin bokunu çıkarması geneli temsil etmez.
  • gdo'lu gıdaları tüketmezler'den sonrasında okumayı kestiğim tespit.