şükela:  tümü | bugün soru sor
 • reisimiz erdoğan'ın zamanında çok güzel açıkladığı soru. kıymetini bilemedik bu öğütlerin.

  https://www.youtube.com/watch?v=pzyme4vuibk
 • muhteşem bir soru. ustası cevaplamış.
 • (bkz: mehmet şimşek'in fakir aile ziyareti açıklaması)

  mehmet şimşek'in ibretle izlemesi gereken video.
  malum, kendisi ingiliz olduğu için bu gibi konulara yabancı.
  bakın recep tayyip erdoğan ne kadar güzel anlatmış.

  anlaşılan zamanında mehmet şimşek'e emir gelmiş, "git şu fakirleri sabaha kadar dolan gel bakalım, öldüler mi sağlar mı bir bak" denmiş, o da bu emri yerine getirmiş. ama fakir neden fakirdir, zengin neden zengindir ondan bahsedilmediği için konuya yabancı kalmış. bilse hiç insanların suratına suratına "fakir maratonuna çıktım. amma çok fakir var yav darı tanesi gibiler, gez gez bitmiyorlar" diye der miydi? dememesi lazım.
 • sayın cumhurbaşkanı'mıza göre:
  fakir çalmayı bilmediği için fakirdir.
  di mi babacığım ?
 • babası ya da ailesi diyelim iyi bir durumda olan hayata 1000/0 önde başlıyor. misal aziz nesin'in oğlusunuz, uğur mumcunun yaşar nuri öztürk'ün vs oğlusunuz, koç'un oğlu nasıl şirketin başına geçiyorsa onlar da yazar doğmuş, doğar doğmaz potansiyel yazarlardır ki olmuşlardır da, siz de 1000 yıl yazar olmak için uğraşın. sonra sistemi eleştirirler.

  sistem başından rezalet, solundan sağına... bu böyle gitmez diyen adam da vatan haini oluyor. sistem bu, istersen beğenme, sana sormuyorlar.

  bir de kimseyi beğenmiyorlar ha, kesin bilgi, yayalım!
 • sanırım bu soruya en güzel cevabı jean-jacques rousseau vermiştir ;

  "tarihte ilk kez bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip “burası benimdir” diyen ve buna inanacak kadar saf olan insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun ilk kurucusu oldu. o zaman biri çıkıp, çitleri söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da insanlara “sakın dinlemeyin bu sahtekârı. meyveler herkesindir. toprak hiç kimsenin değildir. ve bunu unutursanız mahvolursunuz” diye haykırsaydı, işte o adam, insan türünü, nice suçlardan, nice savaşlardan, nice cinayetlerden kurtaracaktı. "

  edit : ben başlığın felsefi bir başlık olduğunu düşünerekten biraz fazla ciddiye almışım galiba :)