şükela:  tümü | bugün
  • asgari ücretle çalışan birçok fenerbahçe taraftarının fanatizm uğruna burjuvaziye hizmet ettiği çarpık sistem.

bunun bir tık üstü sırf fenerbahçeli ve muhalif diye ali koç'a destek veren anti-kapitalist fenerbahçe taraftarıdır.

ya da muhalefetin iktidar karşıtı söylemlerine yeni bir cephe açmaya çalışmasıdır. cumhuriyet,oda tv gibi yayın organlarının fenerbahçe'yi kullanarak iktidara yaptığı eleştiriler herkes tarafından bilinmektedir. kısaca fenerbahçe kulubü ve taraftarı kullanılmaktadır.

aylardır verilen demeçlerin ve yapılan algıların anlamsızlığı apaçık ortada.

ülkenin en zengin ve güçlü ailelerinden biri olan koç ailesinin bir ferdi kulüp başkanlığına soyunur. elde edemedikleri hiçbir sektör ve alan olmayan bu ailenin ferdi futbolda başarısız olur. fakat kendisinin nereden geldiği malumdur. para,güç,lobi,bağlantı vs. her şey ellerindedir. başarısız olmaya alışık olmayan bu bünyelerin ilk dönemlerde bir bahanesi de yoktur. tahmin dahi edilememiştir. başkanlığını yaptığı takım neredeyse küme düşmeme mücadelesi verecektir. taraftarı kızgındır. çünkü fenerbahçe tarihinde bu duruma hiç düşmemiştir.

ikinci sene artık çok daha hazırlıklıdır. taraftarı dizginlemek gerekir. başarısızlığa uydurulucak kılıf dahi hazırdır. o da bu ailenin elde edemeyeceği tek kurum olan devlettir. rakiplerinin devletin kanatlarının altında olduğunu iddia eder. ve milyonlarca fenerbahçe taraftarını da buna inandırır. tahrik edici söylemler ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik eder. gözlerini boyar.

kendini kaybetmiş fenerbahçe taraftarı hem burjuvaya hemde fanatizme tapar. ay sonunu zor getiren fenerbahçe taraftarı başkanlarının sinsi oyununa çanak tutar. onun için sokağa bile çıkarım der.

yolun sonunda ise ali koç kendini kurtarır ama fenerbahçe'yi batırır.
  • fenerbahçe ve fenerbahçe taraftarı burjuvaya tapmaz.

fenerbahçe'yi bir lisenin fransız monşör takımı yönetmez.

fenerbahçe'yi halkın içinden çıkan güçlü insanlar yönetir.

fenerbahçe başkanı taraftarıyla arasına duvar örmez.

fenerbahçe tam bağımsızdır. taraftar kimi isterse başkan o olur. fenerbahçe'nin başkanını bunak lise tayfası seçmez.

fenerbahçe burjuva değildir, fenerbahçe direnişin sembolüdür, son kaledir.

--- spoiler ---

nazım hikmet'in 1931 yılında yenigün gazetesi'nde orhan selim takma adıyla yazdığı köşe yazısı...

fenerbahçe-galatasaray'a dair

– fenerli misin, kardeşim?
    – eyvallah fener’deniz!..
    – galatasaraylı mısın, monşer?
    – natürelman!..
    – ben, iki gözüm ne “eyvallah” fener’denim, ne de “natürelman” galatasaray’dan… ne yalan söyleyeyim, kardeşim, taksim stadyumu’nun eşiğini geçmemişim hani!… kumar oynamam, at yarışına meraklı değilim, horoz dövüşünden anlamam!.. ister sinema olsun, ister atletizm, yıldızların tercüme-i halini ezbere bilmem, anacığım… bütün bu işlerin cahiliyim ama, bu son günlerde, kanım biraz fenerlilere kaynıyor gibi… galatasaray’ı alt etmişler, diye değil alimallah!.. bilakis be, iki gözüm… bu işe biraz kızıyorum bile! demokrasiya devrinde her sene fener’in şampiyon olması doğru mu ya / hem sonra, efendim, mağluba yardım, şanımızdandır. malum a! fener’e kanımın kaynamaya başlaması başka sebepten…

son yaptığım içtimai, felsefi, harsi, kozmografi tetkikat neticesinde, anladım ki, fener, istanbul, kadıköy, filan semtlerinin mümessilidir… galatasaray beyoğlu, şişli semtlerinde taraftar sahibidir… fener’in kaptanı sirkeci’de dükkan açmış… galatasaray’ınki beyoğlu’nda.

--- spoiler ---

ayrıca; büyük usta, büyük fenerbahçeli yaşar kemal'i saygıyla anıyoruz...
  • 5/a sınıfından temele bu harika tespiti için teşekkür ediyoruz.
  • 2 iq'su ile varlıklı, kültürlü, elit, üst düzey nitelikte bir yöneticisi olmadığı için zırlayan taraftarların komik isyanı.

zira fenerbahçe'nin 114 yıllık tarihine baktığınızda, 1906'da ilk adımlarını attığı günden bu yana tüm yöneticiler, yani başkanları; hem osmanlı imparatorluğu'nun, hem de türkiye cumhuriyeti'nin üst kademe kişilerinden oluşmuştur. bu sadece zengin veya popülaritesi yüksek kişiler, parasını basarım ortalığın anasını ağlatırım tipli insanlar değildir, fenerbahçe'nin başkan prototipi, bu şekilde değildir yani. o yüzden oturma organınızdan element uydurmadan önce ortalığa saçma sapan komik iddialar atmayın, çalışmayan kafa ile tez üretmeyin.

ali koç, antalya'da çıkıp açık açık "ben fenerbahçe'nin hakları için mücadele ediyorum ve başkanlık dönemimde de her daim bunu sürdüreceğim" dedi. çıktı, bir anadolu takımına verilen destekleri, yardımları teker teker açıkladı. bundan gocunan, utanan, bu gerçeklerle yüzleşmek istemeyerek kıvranan diğer takımın amip taraftarları da, gerçekte anca teleskop ile görebilecekleri ali koç gibi şahsa; "babasının parası ile başkanlık yapıyor, siyaset yapıyor, devlete kafa tutuyor, fenerbahçe'yi batıracak hedele hüdele.." şeklinde salak saçma, komik komik konuşmalarda bulunuyorlar..

geçen sene; ali koç ile fotoğraf çekinmek için kuyruğa giren tipler, şimdi kalkmış masa başında, android telefonu ile; anca kendisini teleskopla görebileceği nitelikteki şahsa "yalı çocuğu len mq" şeklinde asalakça ve amipçe beyanatlarda bulunuyorlar*

bunun altında yatan sebep nedir?

ben söyleyeyim; çünkü ali koç, çıkıp mert ve dürüstçe fenerbahçe'nin haklarını kimsenin yiyemeyeceğini ve hakkına tasallut edenler olursa, bunlarla nasıl başa çıkacağını, direneceğine dair açıklamalarda bulundu. çıktı mert şekilde, babalar gibi; kimin kime destek verdiğini, kimin kime yardım ettiğini, fenerbahçe'nin hakkına kim-neden-nasıl tasallut ediyor bunları açıkladı ve şimdi ağzı salyalı bir avuç sokak insanı bu açıklamalardan kuduruyor diye, ali koç gibi ferasetli bir insan; davasından geri durmaz. fenerbahçe'nin hakkını kim yiyorsa, bununla mücadele eder ve bahsini ettiğin asgari ücretlisinden en elit 25 milyonu aşkın fenerbahçeli de bu davada arkasında durur. çünkü bizim mücadelemiz fenerbahçe'dir. bir avuç ağzı salyalının lafı ile geri duracak değiliz!
  • çoğunun götünde donu yoktur. olanların da külodunun ucu sararmıştır.

(bkz: eski açık sarı desene)
  • vergilerini eksiksiz ve zamanında ödediği sürece herhangi bir problem doğurmayacak fenerbahçelidir.
  • fenerbahçe taraftarı fenerbahçe'sinden başka şeye tapmaz da sizin bu fenerbahçe korkusundan yaptığınız eziklikler ne zaman bitecek önemli olan o.
  • diğer kulüplerin yöneticileri gariban olduğu için çok mantıklı olan önerme.

o değil de, bunun dendiği ülkede taraftarlarının, paraları olsa dahi üye olamadığı kulüpler var. komik lan. genel olarak komik. ülke komik, futbol komik, insanlar komik...