şükela:  tümü | bugün
 • hayal dünyasında norveç'i lüksemburg' u, gerçek dünyasında liberya'yı yemen'i yaşayan bir tc vatandaşı olarak merak ettiğim, tecrübesi olan arkadaşların daşşak geçmeden, zorlama espriler yapmadan tecrübelerini paylaşmalarını beklediğim başlık.

  euro'nun 10, dolar'ın 8.50'i yi geçtiği, asgari ücretin 270 dolarlara düştüğü ve düşmeye devam ettiği bir ülkede, sınır kapısından kafayı çıkarmanın bile büyük maliyetler tuttuğunun ben de farkındayım. ancak inadına şu pandemi döneminde, kenara 3-5 koyarak pandemi sonrası yarak kürek otellere gidip fotoğraf paylaşacağına, adam gibi kapasite dahilinde bir yurtdışı tatiline gitmenin hayalini kuranlar için faydalı olacağını düşündüğüm başlıktır.

  ekleme: başlık altına samimi enryleri ile birşeyler karalayan ve mesaj kutuma güzel ve yapıcı fikirlerini gönderen arkadaşlara teşekkürlerimi sunarken,
  enrtymde ikazımı yaptığım halde taşşak geçen arkadaşlara hiç hoş olmayan sözlerimi sunmuş bulunuyorum. ev halklarına sorsunlar bakalım kulakları çınlamış mı.
  ayrıca trol başlık açmak nedir niye açılır hiçbir fikrim yok. sol tarafta onlarca hiç bir boka yaramayan başlıkların yanında, belki benim gibi gidemese bile en azından bir yerlere gitmenin hayalini kuranlar olur diye açtım bu başlığı.

  ben başlığı açarken euro 10 tl idi, aradan 2 saat geçmiş ve euro 10.12 tl olmuş. ülkeyi göz göre göre kuru ekmeğe muhtaç haale götürenler..
  allah belanızı versin..
  onları haala destekleyenler, sizin iki kere allah belanızı versin.

  2.edit: euro 10.17 olmuş, allah bin belanızı versin.

  gelen onlarca mesaj çoğunlukla balkan ülkeleri, gürcistan ve iran gibi yakın coğrafyalar, çok teşekkürler tekrar..

  bunlar haricinde uçak biletini dikkate almadan macca pichu, sahra çölü, güney afrika gibi extrem rotalar konusunda fikirlere de açığım.
 • no results found
 • "şam --> halep --> rakka --> idlib --> lazkiye" diye belirlediğim rota.
 • avrupayı unut. kafadan 100-120 euro vize ücreti var.
  amerika ve uzakdoğuyu da unut, uzak yerlerin uçak biletleri pahalı olur.
  gürcistan'da polis mafya, yalnız bekar erkekleri kafakola alıyorlar, bulaşma.
  suriye ile düşmanız geç.
  kuzey ırak erbil bizler için çok pahalı.

  en iyisi karayolu ile iran ve afganistan turu.
 • en büyük masrafı yol, kalacak yer ve yeme içme oluşturuyor. bunları hallederseniz işiniz kolaylaşır.

  edit: beleşçi
 • kalacak yer için couchsurfing ( türk olmak işleri zorlaştırıyor) yol için otostop ya da erkenden alınmış tren biletiyle ırak, suriye ve şanslıysanız iran'ın tadını çıkartabilirsiniz.

  not : gezi tavsiyesi değildir.
 • istanbul'da yaşayıp istanbul boğazını görmemiş insan var. yurtdışı gezi rotası derken?
 • sırt çantanızı alıp artvin'den yürüyerek batum'a geçin. çok da uzaklaşmayın siz gezerken tl'nin değeri iyice düşer dönemeyebilirsiniz valla, benden söylemesi.
 • otobüsle bulgaristan. şu döviz kuruyla orası da eskisi kadar ucuz değil ama yine de gidilir. eğer ki uzun süreli vize ve uzun süreli seyahat imkanı varsa bulgaristandan sonra trenle bir takım rotalar kurulabilir.