şükela:  tümü | bugün
  • bizim şirkette temizlik görevlisi olarak çalışan kadın hamileymiş açıkçası hiç dikkat etmemiştim tuzu kuru çalışanların hem temizlik yapıyor hem 5. çocuğuna hamile vs demesi ile öğrendim. kimseyi temizlik yapıyor diye küçümseyemem benim için takdir edilesidir çocuklarını yetiştirmek için yapıyor derim bakış açısı. 5. çocuk vs kadınla sohbet et ağzından laf al sonra arkasından hakir görerek konuş sevmiyorum bu tarz insanları. aslında maddi ve manevi olarak hazır olmadan çocuk sahibi olunmasına karşıyım ama bu kadına karşı bu söylemlerden dolayı sevgi duydum ona herkes gibi değil de daha sevgi ve saygı duyarak yaklaştım bebiş ne zaman geliyor dedim 23 haziran dedi kızımla aynı gün dedim sağlıkla kavuşun bebeğinize dedim ve kadın ağlamaya başladı hiçkimse bana böyle yaklaşmadı dedi üzüldüm ağlamasına kadın dolmuş artık bir de bebeğinin ayağı içe dönükmüş onu da anlattı biz birinin hayatını yargılarken o kişinin hayatını bilmeden acımasızca davranıyoruz bilmiyoruz ki o kişinin hayatında ne fırtınalar kopuyor bizim iyi niyetle yaklaşımımıza belki çok ihtiyacı var onun için bu başlıktaki üslup da hoşuma gitmiyor aslında aynı fikirdeyiz ama bu üslup insanları incitir tüm insanlar fakir zengin ayrım yapılmaksızın maddi ve manevi olarak sorumluluğunu alabileceği kadar çocuk yapmalı zengin kişiler çocuklarına çok mu iyi bakıyor bundan emin misiniz
  • atasözü ile katkıda bulunayım" zenginin ektiği fakirin siktiği tutarmış"
    özet bu, modern hayat, kadının kariyer meselesi vsvsvs girmiyecem
  • asla anlayamayacağım berbat durum. fakirsin zor geçiniyorsun neden çok çocuk dünyaya getirip onların da hayatını berbat ediyorsun? bence devlet doğum kontrolü yapmalı gelire göre çocuk sayısının sınırını belirlemeli. hatta eğitim düzeyi yeterli olan psikolojisi düzgün insanlara sadece üreme hakkı vermeli. ama tabi bu fikir bugünkü devlet için değil ideal devlet olduğunda geçerli.
  • bir zamanlar çalıştığım rehabilitasyon merkezinde öğrenme güçlüğü çeken 4 kız kardeş vardı. doğudan gelmişler. 6 kardeşler toplamda. en büyükleri 14 yaşında. ama baksan 10 yaşında gibi.keza diğer kardeşler de öyle. bir gün anaları geldi kuruma kucağında yeni doğmuş 6 numarayla. ayaküstü konuştuk işte niye bu kadar çocuk yapıyorsunuz diye. allah rızkını veriyor diye cevap verdi.
    kutu gibi evde 6 çocukla yaşıyorsunuz. 4 ü engelli raporu almış. beşinci çocukta da (erkek) var bir şeyler. çocukların aç, üstlerinde giyecek yok. zaten okullarıyla da zerre ilgilenmiyor aile, özellikle anne. 6 tane pırıl pırıl çocuğu harcıyorlar ama umurlarında değil.kota yok ne yazık ki. yapabildikleri sürece çocuğa devam edecekler.
  • herhalde evrim teorisine en aykırı durum budur. iyi para kazanan, dil bilen, iyi beslenen, sağlıklı kadınlar ve erkekler çocuk yapmaz iken fakirler çok çocuk yapıyor. yani güçlü olanlar soyunu devam ettirmezken güçsüzler soyunu devam ettiriyor.
  • yıllardır o kadar ekonomik kriz geçirdik, bir tanesinin halen içinden geçiyoruz ama bu kafalar hiç değişmiyor. daha şimdi bir entry okudum ve zavallı çocuğa acıdım.

https://i.vgy.me/jzcp3d.jpg

yahu arkadaşım madem paran yok ne diye evlenmeye kalkıyorsun? hadi bir hata ettin evlendin, büyük bir yükümlülüğün altına girdin, bir de ne diye üzerine çocuk yapıyorsun? nerede yaşadığınızın biraz farkına varın artık. bu orta doğu ülkesinde bir sabah uyandığında %50 fakirleşmeyeceğinin garantisi yok. %50 zenginleşmeyeceğinin garantisi var ama.

bu ülkede kenarda kendini garantiye alacak kadar parası, yatırımı, mülkü olmayan birinin evlenmesi, yuva kurması, çocuk yapması artık akıl alır bir iş değil. dediğim gibi bir sabah kalktığında cebindeki para yarı yarıya azalacak, masrafların ikiye katlanacak. üzerine belki de işsiz kalacaksın. bunun etkisini mesela 5 yıl hissetmeyecek kadar birikimin var mı? yok.

seni ve eşini zerre umursamam da o çocuğa yazık değil mi? muhtemelen güzel bir gelecek de inşa edemeyeceksin. şimdi o çocuğu dünyaya getirerek iyilik mi yapmış oldun kötülük mü? "allah rızkını verir" salaklığından yıllarca hepimiz çok çektik. hatta bir kısım insan ömrünün yarısına geldiği halde fakir bir ailede büyüdüğü için halen çekiyor. yazıktır, artık bir orta doğu bataklığında, ekonomisi çokmüş bir ülkede yaşadığımızın farkına varalım, adımlarımızı ona göre atalım.
  • çocuklarının geleceğini düşünmedikleri için çok sayıda çocuk yapmaları durumudur. orta tabaka ve üstü bu konuda çok daha bilinçli, iyi bir hayat sağlayamayacağı çocuğu dünyaya getirmiyor, doğrusu da bu zaten.
  • fakirlikten ötürü zaman geçirecek eylem bulamamaktan oluyor bunlar.
    (bkz: hobi olarak çocuk yapmak)
  • en az 3 bilemedin 4 tane çocuk yapıp, onların da hayatını karartıyorlar. sıkıntıdan çocuk mu yapıyorlar diye düşünüyor insan. hiç şaşmaz, etrafımda gözlemlediğim, gelir seviyesi asgari ücret olan tüm ailelerin yaklaşık 3 çocuğu var ve bu parayla hem kirada oturup hem 5 boğaz geçiniyorlar?. kimsenin gelirini, yaşam tarzını küçümsemiyorum. haddimede değil de, bunu kendilerine yapmasınlar ya. yazık.
  • amk fakirleri