• jean-jacques rousseau tarafından yazılan insanlar arasındaki eşitsizliğin kaynağı eserini hatırlattı bu tespit.

ve john steinbeck tarafından söylenen şu söz her şeyi özetliyor gibi.
    "sosyalizm köklerini amerika'da bulamaz; çünkü fakirler burada kendilerini sömürülen bir sınıf olarak değil, geçici olarak sıkıntı yaşayan milyonerler olarak görmektedir."
  • günümüzün ve geleceğin dini "kişisel gelişim"dir.

sisteme adapte ol, adapte olamazsan elenirsin. çalış, çarkı çeviren bir hamster ol. dur durak bilmeden çalış, sorgulama, kendine bir şeyler kat.. katma değer.. verimlilik.. performans... git hiç ilgi duymadığın yeni dilleri öğrenmeye çabala belki maaşın biraz daha artar ya da sömürücü patronunun gözüne girersin. internetten abuk subuk aslında sana hiçbir şey katmayan ve ilgilenmediğin online kurslara para bayılıp sertifika biriktir, cv'ne falan koy. her şey çok güzel olacak. sınıf atlayacaksın. instagram'a güzel fotoğraflar atabilecek, güzel tatiller yapabileceksin. malın mülkün olacak. bu.

işte milyonlarca insanı kandıran, seslerini çıkarmalarını engelleyen, senelerini heba ettirip de eline hayal kırıklığından başka bir halt vermeyen umut tacirliği tam olarak bu.
  • her şey ama her şey sınıfsaldır. içtiğin su, yediğin yemek, yaşadığın ev, aldığın eğitim, beraber olduğun insan... kendini ne kadar geliştirirsen geliştir, sermayen olmadığı müddetçe ulaşabileceğin maksimum nokta bellidir. bir şirkete ceo olursun mesela ama şirketin sahibi olamazsın. bu demek değil ki boşverelim geliştirmeyelim kendimizi, elbette geliştireceğiz. elde olan imkanlar dahilinde elden gelenin en iyisini yapmak gerektiğini düşünüyorum. ama hayat değil mi bu? turnayı gözünden vurursun bir bakmışsın zirvedesin. ancak beklentileri dizginlemekte yarar var.
  • ne yazık ki başlığın ana mesajı olan fakirsen fakir kalırsın, zenginsen zengin kalırsın fikri doğrudur. çok uç istisnalar dışında yapabileceğiniz bir şey yok ve bu uç istisna siz olmayacaksınız, değilsiniz de.

istisna dedik bunun ne olduğuna da değinmiş olalım. en basit şekilde çok para elde etmenizi sağlayacak bir fikir diyelim. bunlar genelde üretim bazlı olur, her evde olan maliyeti düşük, maliyetine oranla yüksek kar getiren bir ürünü ilk siz bulup üretip satmayı başarırsanız bir şeyler olabilir. ancak bunun içinde sermaye lazım eğer sermayeniz yoksa kafadan bir sürü fikir elenecek zaten. yani bazı fikirleri uygulamaya geçirmek zaten zengin olmanızı gerektirebilir.

bir başka konu.. ilk sayfada bir yazar bahsetmiş ama bende yazmış olayım, kimin zengin kimin fakir olacağı bir 150 yıl önce falan belliydi zaten. bu üretim bazlı değil genelde dedelerin bir yerlere zamanında konmuş olmasından kaynaklanıyor. arsa, ev, iş yeri bir şey kalmış oluyor mutlaka.

x yerinde y bayisi/dükkanı açıp tomarla para kaldıran, türkçeyi doğru konuşamayan 60 lık moruklarla elbet karşılaşmışsınızdır, işte bunlar onlar. geçen gördüm bir tane 2-3 tane büyük dükkan almış koltuk takımı satıyordu. bu adamı 'vasıf' konusunda bir sınıflandırmaya koyamazdım bile hani kendini geliştirme deniyor ya ondan dedim. yanında çalıştırdığı elemanlarda muhtemelen üniversite mezunudur, o dayı lise mezunu bile değildi ya neyse.

daha uzatmak istemiyorum. kısaca babanız zenginse sizde zenginsinizdir. babanız fakirse sizde fakirsinizdir o kadar.

edit: hala karşı çıkan safları gördüğüm başlık. ulan 25 yaşından 65 yaşına kadar 40 sene aralıksız çalışıp her ay ortalama 15 bin türk lirası alsanız, 65 yaşında elde ettiğiniz total para 7.2 milyon türk lirası olur. 10 tane makinenin 90 saniyede birleştirdiği şu arabanın fiyatı 2 milyon türk lirası. siz hala ne zırvalıyorsunuz ?
  • bazen öyle başlıklar ve yorumlar okuyorum ki şu sözlükte kanım donuyor. yahu ne demek "kendini geliştirme" ya? şu dönemde havadan bilgi yağıyor bilgi! ama beyimiz/hanımımız "yeaa kandırıyolar zaten bişey olmaz yeaa" kafasında diyor ki yapma, öğrenme, kendine bir şey katma. geçenlerde udemy sertifikalarına da böyle sallayanlar vardı. neyse.

şöyle diyeyim, şu anda öğrendiğiniz, öğrenmek istediğiniz veya öğreniyor olduğunuz şeylerin bundan 5-10 sene sonra ne işe yarayacağını inanın tahmin edemiyorsunuz. jobs'un stanford konuşmasına sinir olan bir insan evladı olarak kendisini refere ettiğime inanamıyorum ama hayatımın gösterdiği şey adamın "noktaları ileriye dönük bakarak birleştiremezsiniz, ancak geriye dönüp baktığınızda birleştiğini görürsünüz" sözünün tekrar tekrar doğrulandığı oluyor.

canınız resim mi öğrenmek istiyor, öğrenin. programlama mı yapmak istiyorsunuz, yapın, oyun tasarımına mı yürüyeceksiniz, yürüyün! "ama yüdemi kursları bi işe.." diyenleri sallamayın, çünkü eğer derdiniz işe alınmaksa ve karşınızdaki adam sizi almak istemiyorsa "bize fazlasın" deyip de almayabiliyor - onun haricinde bir konuda bilgilenmenin zaten bir zararı yok.

şu zamanların bizim gençlik zamanları (90-2000'ler) ile kıyasla en büyük farkı ve avantajı bilginin neredeyse havadan yağması arkadaşlar. biz php öğrenmek istediğimizde piyasada 2 tane kitap vardı sadece ve kodları da yanlıştı - aradan 20 küsur sene geçmiş ama bunu net hatırlıyorum. at gibi de para veriyorduk - şimdi ilginiz olan bir konuda bir şeyler öğrenmek için çok çok daha az bir bedele çok daha fazla seçeneğe sahipsiniz.

sizin gittiğiniz üniversiteyi/kurumu/dersi/eğitimi/hocayı/vs'i beğenmeyen insanlar çıkacak. olay o değil. olay kendine bir şeyler katmak için çabalamaktan geçiyor. ben hacettepe'ye de gittim, ismek'e de, bilge adam'a da, açıköğretime de. bunların hepsi bana bir şeyler kattı. halen de bu işin peşini bırakmış değilim, bırakmayı da düşünmüyorum. en son doktoraya girdim işte.

kısacası kendinize yatırım yapmanın, bilgisel yatırım yapmanın hiç bir zaman zararını görmezsiniz. yapın.
  • donanım haber forumda 3 gün öncesinden tartışılan konu.

dhforum

edit : yazar arkadaş kaynak koymuş ama gelen mesajlardan, favlardan dolayı da onore olmuş. kardeş ben anlamadım niye onore oldun ki, yazı senin değil sonuçta.
  • ust edit: lan ben de tam diyordum boyle bombok bir yazi nasil yazilabilir diye. madem adam hirsizmis. zaten yazinin adama mantikli gelmesinde tek sebep de tembel bir hirsiz olmasi. yazinin gercek sahibi de geri vites yapa yapa vitesi kirmis donanimhaber'de hahaha.

bombok bir basligin bombok ilk yazisi yuzlerce fav almis gene. eksisozluk boktan yazarlar cukuru her zaman oldugu gibi gene aktif ve dandik saptamalar yapiyor.

kim yazilim ogrenince bill gates olacagini saniyor birader? spor yapmayalim mi? girisimci olmasin mi insanlar? sirf dogulan aile ve siniftan dolayi bunlar olmasin mi, en azindan denenmesin mi? ne yapsin insanlar, netflix mi izlesin? ne yapsin insanlar sen soyle? zenginler var diye hicbir sey yapmasinlar mi?

kimsenin sana gosterdigi bir sey yok. zenginin de, fakirin de s.kinde degilsin. zengin ve fakir ayrimi yok. insanlarin s.kinde degilsin. ne bu kendine bir seyler gosteriliyormus zannetme havalari. populer oldu bu da amk. ugrasacak, yapacak, deneyecek g.tu olmayan herkes hayali ailelere, buyuk guclere boku atiyor jksadjadjasda. "aslinda gercek olanla bize gosterilen bambaska seyler" demissin de, gosterilen ne? kim gosteriyor? seni niye secsinler bir seyler gostermek icin. koskoca dunyada kum tanesisin. elon musk'un isi gucu yok sana bir sey mi gosterecek?

zenglinlik zenglinligi, fakirlik de fakilrigi dogurmaz. insani anasi dogurur, hayati da kendi yasar. elimde 10 milyon para olsa demissin de o elinde on milyon para olanlar sanki leyleklerden aldi parayi. varlik dedigin nesiller boyunca gelistirilir ve sen de bu kafayla kendi neslinin dibine zaten kibrit suyu dokuyosun farkinda degilsin. "yetenekli, zeki ya da aptal olman hic onemli degil" demis arkadas.

insanlar, eksisozluk ahalisi, guzel kardeslerim. basari kendi hayatinda elon musk olmak degildir. basari "on yuzmilyon dolarim olsa" degildir. basari bir gunde kurulan bir sey degildir. basari vazgecmek hic degildir. basari netflix izlemek de degildir. basari elinden geldigini ve fazlasini yapmak, yilmadan denemek, dusunmek, okumak, uygulamak, yanilmak, tekrar denemek, tekrar yanilmak, hayati bir amac haline getirmektir.

gta v'de oynadigi karaktere verdigi onemi kendi hayatina veremeyen, dangalak argumanlarla bu durumu baskalarina baglayan, iki gram akli olmayan insanlarin cikarimlarina inanip korkuya ve endiseye kapilmayiniz. elinizden geldigince deneyiniz. bir tane hayatiniz var. pesimist yasamak, denememek icin cok kisa.
  • sapla samani ayiramayan guzel ulkemin insanlari...

adam uzunca yazmis ozet geceyim; senin kendi kendine cabaladigin egitim seni geriye goturmez ancak ilerde milyoner olma hevesinin ucundan kiyisindan gecirmez cunku sen hamster olmaya devam edeceksin diger milyonlar gibi. bunu anlatmaya calisiyor. fare kapaninda peynir yakalamaya calisan fare hissiyatindayiz cogumuz aldigimiz onca egitim bir baska patronu zengin etmek icin bunu anlatmak istiyor. olay bundan ibaret. sen gecelerini gunduzlerini verdin iyi bir yasam icin ancak aldigin 5-10 bin tl ile milyoner olamazsin. gecici milyoner hic olamazsin diyor olay bu. otur yat gotunde pireler ucussun demiyor. sinif bilinci bende bile 26 yasimdan sonra gelisti sizi de anliyorum.
  • hani spor salonuna yeni yazılan cılız tipler olur, "abi ben arnold gibi şişmek istemiyorum, brad pitt'in fight club'daki hali gibi olayım yeter" derler, 1-2 hafta sonra hiçbir gelişme göstermeden ortadan kaybolurlar ya, bu başlıkta o tipleri görebilirsiniz.

"kendimi fazla geliştirmek istemiyorum abi, kapitalizmin kölesi olurum"

bu beyinle zaten sen istesen de gelişemezsin güzel kardeşim. boşuna endişe etme. sen büyük resme odaklanmaya devam et.

yıllardır yurt dışında yaşıyorum ve microsoft, apple, google gibi şirketlerde çalışan bir çok türk tanıyorum. büyük çoğunluğu sıfırdan başlayıp kendini geliştirerek o yerlere gelmişler. çoğu sizin hayalini bile kuramayacağınız hayatları yaşıyorlar. sizin gibi evde oturup "kendimi geliştirmek istemiyorum yea" deselerdi aynı sizin gibi evde pijamayla oturup mastürbasyon yapmaktan öteye gidemezlerdi.

"türkiye neden gelişmiyor" diye sorulunca "eğitime önem verilmiyor, bilime önem verilmiyor, sürekli inşaata yatırım yapılıyor" deyip sonra bu tür başlıklarda cehaleti ve gelişime kapalı olmayı övmek de size yakışırdı zaten. bildiğin tipik ortadoğulu zihniyeti. türkiye yarın akp gitse bile asla gelişmeyecek çünkü sizin zihniyetiniz ülkede hakim olmaya devam edecek.
hesabın var mı? giriş yap