şükela:  tümü | bugün
  • asrın lideri, ümmetin umudu, kimsesizlerin kimi rte sorunu çok güzel teşhis etmiş, reçeteyi de yazmış.

(bkz: çalmasını bilmemek)
    (bkz: bordro mahkumu)

link
  • fakir doğmaları,dürüst yetişmeleri olabilir.
  • düz insan olmaları, minimalist düşünmeleri.
  • ıhale alamaması olabilir mesela
  • zenginlerin zengin olmaları.
  • babası hatta babasının da babasının fakir olması. istisnalar kaideyi bozmaz. fakirlik çoğu zaman babadan oğula nesildir. görünmeyen bir kast sistemi var aslında.
  • fakirlik zihinseldir, ufuksaldır. ufku fakir olan insan zengin olamaz. misal ben tam bir fakirim.
  • tanım 1:
    ülkeler için değerlendirirsek, bunun nedenini daron acemoğlu ve james robinson "ulusların düşüşü"nde çok iyi açıkladıkları sebeplerdir.
    tanım 2:
    birey çapında değerlendirirsek, kişilerin "şu an param yok." demek yerine "fakirim." demeleri sonucu, anlık bir sıfat olan parasızlığı kalıcı hale getirip bunu genele yaymalarının başını çektiği sebeplerdir.ayrıca:
    proleteryadan mı bahsediyoruz orta sınıftan mı? proleter dediğimiz insanların fakirliği çoğunlukla dış nedenlerden; ha tabii kendi payları da var ancak kimse günde on altı saat çalışan bir insandan düşünmesini beklemeyez.
    orta sınıftan söz ediyorsak, türkiye'de fakir olmayı orta sınıf kendisi seçer.evet, ülkemizde hür ekonomik hareket kısıtlı olabilir; ancak sandığımızdan daha az kısıtlıdır.sorunu herkes görür; zengini zengin yapan, çözümü görmesidir.
  • neden hep patates yiyorum da, pastirma yiyemiyorum diye sorgulamamalaridir.
  • kimse hamallardan fazla çalışmıyor. tamamen nasip meselesidir.