şükela:  tümü | bugün
 • bir iktisatçının* ortaya attığı teori. teorinin anlattığı bir ülkenin başlangıçta bulunduğu durumun yine gelecekteki durumunun nedeni olduğudur. burada bir noktadan*başlanan analizde olgular tek yönlü olarak birbirini etkileyerek sebep-sonuç ilişkisi çerçevesinde başlangıç noktasına*geri dönülmektedir. bu teoriye farklı yorumlarından birine değinmek gerekirse:

  fakirlik > düşük gelir düzeyi > düşük satın alma gücü > düşük talep > düşük üretim > işsizlik > fakirlik.

  bu olgular arası sebep-sonuç ilişkisini bir süreç olarak düşünmek gerekmektedir.
 • bu konuda serdar turgut'un 9 mayis 2006 tarihli aksam gazetesi'nde fakirlik kisirdongusu basligiyla bir yazisi yayimlanmistir. yazidan bir paragrafta soyle der serdar turgut:

  "bu toplumda öylesine ağır bir fakirlik sorunu var ki; insanlar bunun yükü altında öylesine bir ezilmişler ki; durum öylesine trajik ki; lafla anlatmak mümkün değil. siyaset de, bu insanlar yaşamıyormuş gibi yapılıyor. bunların sorunlarına sahip çıkması beklenen sol parti ortada yok. akp ise kendisine bağlanan umutları yok etme yolunda yürüyor, gidiyor. bu fakirlik kısırdöngüsünün anaforları içine kapılıp gitmiş bireyleri oradan tek tek çekip almadan bu ülkenin hiçbir sorununu çözüme ulaştırmak mümkün değil. ve bence aslında bu türkiye'nin en büyük sorunudur."

  meselenin halli icin (bkz: damla damla kredi yoksullugu alt etti)
 • (bkz: ragnar nurkse)
 • azgelişmişliğin gelişmesi ile açıklanabilecek olan durum.

  fakirlik, kapitalizm piramidinde tüm kuşların üzerine pislediği, çok çocuk yapması öğütlenen bir kuş olmaktır. başka bir tabir ile zengin, turgut uyar'dan göğe bakma durağını okuyup uygulamaya kalktığında bulutları görür. fakir ise üzerine pisleyenlerin götlerini görmektir.

  götler eskisinden daha da büyüyerek değişir ve gelişme yaşanır. yandaş çocuklar olursanız belki bir gün siz de göt olursunuz ve böylelikle değişerek gelişme sizin adınıza da gerçekleşir.

  fakirlik, başkaları zengin olsun diye hayatını belki bir daha geri alamama pahasına kiraya verme durumudur.

  özetle sen eşek olduktan sonra semer vuran çok olur, eşeğe altın semer vursan da eşek, eşektir. yani fakirin iphone telefonu olsa da fakir, fakirdir. düzen değişerek gelişir, düzülen aynı kalır.