• argoda genelev
  • eski turk filmlerinde universiteli genc bir tarik akan veya hale soygazi'nin okul yerine kullandigi soz.
    "- annecigim ben fakulteye gidiyorum
    - allah zihin acikligi versin yavrucugum."

ayrica bunun ingiizcesi olan faculty daha cok ogretim uyesi anlamina gelir.
  • okan bayülgen ile eşi şirin'in yeni kurdukları reklam ajansının adı.
  • fransızcadan geleni (bkz: faculté) meleke yerine de kullanılıyo bazen.
  • artık yemek hakkını, yaşama hakkını, eğitim hakkını, düşünce hakkını, düşüncesini açıklayabilme hakkını savundukları için kendisinden uzaklaştırılmış öğrencilerini özleyen eğitim birimi.

(bkz: eğitim hakkı)
    (bkz: eğitim hakkımız)
  • adamı hasta edenleri için:
    (bkz: fakültatif bakteri)
  • fakülte mezunu olunca bu tanıma karşılık gelmektedir.
  • kısaltması “fak.” olan söz.
  • bir üniversitenin, öğrenim alanı veya uzmanlık konusu bakımından ayrılmış kollarından her biri.
  • türkiye'deki üniversitelerde genellikle lisans düzeyinde eğitim veren belli bir alana (fen, edebiyat, tıp, mühendislik, hukuk) mahsus üniversite bölümleridir. lisans seviyesinde eğitim vermenin istisnası olarak tıp, diş hekimliği, eczacılık ve veteriner hekimlik fakülteleri diğer fakülteler gibi lise sonrası öğrenci kabul etmelerine rağmen yüksek lisans seviyesine denk diploma vermektedirler. bunun dışında lisansüstü eğitim türkiye'de enstitüler tarafından verilmektedir.

kökeni bologna, paris gibi ortaçağ avrupa üniversitelerine dayanır bu üniversitelerde genel olarak arts (liberal arts), ilahiyat (teoloji), hukuk ve tıp olmak üzere dört fakülte bulunur. üniversiteye başlayan talebeler öncelikle arts fakültesinin tamamlar daha sonra diğer üç ihtisas fakültesinden birine devam eder. arts (sanat) fakültesinde yedi liberal arts (buradaki sanat ifadesi kazanılmış yetenek/meslek/bilim anlamına gelmektedir) eğitim verilmektedir. yedi liberal sanat trivium (gramer, retorik, diyalektik) ve quadrivium (aritmetik, geometri, müzik, astronomi) olarak ikiye ayrılmaktadır.

ülkemizin fakülte terimiyle tanışması ise 1933 yılında üniversite reformuyla olmuştur. darülfünun'un istanbul üniversitesine dönüşmesiyle fakülte ifadesi de lügatımıza girmiştir.
hesabın var mı? giriş yap