• fala inanırsınız inanmazsınız ya da zevkine baktırırsınız bu kimseyi ilgilendirmez.
    ama madem gidip fal baktırıyorsunuz bir kaç bilgilendirme yapalım:

öncelikle falcıların kalıp cümleleri vardır, yani herkese söylediği;

- falında bir yol görünüyor:
    iki yolda olabilir, tek şerit, çift şeritte olabilir. herkese söylenebilecek klişeleşmiş bir cümledir inanmayın.

- devlet dairesine bir işin düşüyor:
    bu arsa, olabilir ev olabilir, belki memurluk da olabilir.
    inanmayın! ya trafik cezası yiyeceksiniz ya da evinize haciz gelir.

- senden nefret eden biri var:
    bunu bilmeyecek kadar aptal olmak gerekir ki, her insanın seveni var sevmeyeni var.. geçiniz.

- ailenizde biri seni çekemiyor:
    hatta daha da pekiştirmek adına '' içinde a bir de s harfi var '' diye uydurur ve siz '' aa gerçekten de var, kesin yeşim yellozudur '' diyerek kendinizi teslim edersiniz. ahh salak kızım! o harfler herkeste var.

- yakın zamanda bir iş yeri görünüyor: işten kovulup başka bir iş bulacaksın bu da mümkün.

- hep iyi niyetinden kaybetmişsin: hepimiz o kadar iyiyiz ki, bu kötülükleri kim yapıyor ben de daha bulamadım.

bu aptal ama zekice hazırlanmış cümlelerle teslim olursunuz falcıya, aslında hep iyi şeyler söyler. güzel vaatler hazırlar sizin hakkınızda. bu da ilginizi çeker ve ayağınız alışır. artık her sıkıntıda soluğu falcı'da alırsınız.

şimdi ise size tanıdığım birkaç falcının müşterileri hakkında ne düşündüğünü anlatayım;

1. falcı: içimden karşımdakine ne söylemek istersem söylüyorum, hoşuma gidiyor. çünkü karşıdaki mutlu oluyor. hem para kazanıyorum hem de müşteri memnun ayrılıyor

2. falcı: yalan yok çoğunu sallıyorum ama herkes de beni seviyor. gidip bulaşık yıkayamam evlere temizliğe gidemem. bu şekilde hayatımı daha kolay idame ettiriyorum.

3. falcı: çok iyi falcılar var onlar tutturuyor ( tutturuyor ) çok da iyi para alıyorlar. ama ben öyle fazla para da gözüm yok, evimin ve oğlumun üniversite masrafları çıksın yeter.
    3. falcının oğlu: ( hiçbir kelimesine dokunmadan ) abi annem acayip sallıyor.

4. falcı: (ismini veremeyeceğim başım belaya girmesin diye) xxx sanatçı uçakla gelip bu adama fal baktırıyor ve memnun kalıp gidiyor. ama bu 4. falcı çok fena asla sır vermiyor. ha sallıyor mu sallıyor ama mesleğine saygılı.

gördüğünüz gibi meslek '' hayal satma '' üzerine kurulmuş. bugün çiftlikbank, megaholdins, titan neyse falcılık da odur.
  • (bkz: senin için kabarmış)

ikisi bir arada; hem gerçek hem klişe.
hesabın var mı? giriş yap