şükela:  tümü | bugün
 • spacex tarafından üretilen şu anda işlev dünyanın en güçlü roketi. spacex'in sitesindeki sayfa için buraya.

  spacex'in 2018'deki mars görevlerinde kullanmayı plandığı roketin üç farklı itici kısmı bulunuyor ve alçak dünya yörüngesine 54.400, yer eşzamanlı yörüngeye 22.200 ve son olarak mars'a 13.600 kilogram yük taşıyabiliyor. roketin toplam itici kuvvetiyse 5.1 milyon pound. elon musk'ın da belirttiği gibi tam bir canavar.

  falcon heavy'nin bu yük taşıma kapasiteleri tabiki de maksimum değerleri ifade ediyor. yine kardeşi falcon 9 gibi reusable bir roket olan falcon heavy tekrar kullanılmak istendiğinde bu değerler %30-%40 kadar düşüş gösteriyor.

  bu arada falcon heavy evet şu anda en güçlü ama hala 50 yıllık saturn v'i konumundan edebilmiş değil. nasa'nın apollo görevlerinde kullandığı saturn v hala tarihin en uzun en ağır ve en güçlü roketi.

  http://www.donanimhaber.com/…oketi-falcon-heavy.htm
 • 13 tonluk kütleyi dünya yörüngesine sokabilme kabiliyetine sahip ağır yük fırlatma aracı.
 • kasım ayında ilk fırlatışı yapılacak dev roket.
  https://www.instagram.com/p/bxekgklgjdk/

  3 parçanın ilk 2'si ayrıldıktan sonra yere inecek.
  3. ise yükünü bıraktıktan sonda inecek.
  https://www.youtube.com/watch?v=wp6ldx5ywf0

  çok heyecanlı bir gün bizi bekliyor. umarım aksilik çıkmaz.

  güncelleme
  biraz geç de olsa ocak 2018 sonunda statik yer testi başarıyla tamamlandı.
  elon musk bir kaç haftaya fırlatırız dedi
  https://www.youtube.com/watch?v=sngbyuwwfku
 • elon reyiz vitesi rokete takarak tesla roadster'ini uzaya gondermeye karar vermis.

  ilk yuku belli olan hayvani roket.

  https://twitter.com/…musk/status/936782477502246912
 • reis az önce cape canaveral'daki fotoğraflarını paylaştı.
 • sapcex'in başarıyla kullanmakta olduğu falcon 9 roketlerinden üçünün birleştirilmesiyle oluşan roket sistemi.

  test fırlatmasında bir adet tesla roadster taşıyacaktır aynı zamanda. ( kaynak)

  falcon 9'ların kullanılması geliştirme masraflarını kısmaya yardımcı oldu. ayrıca roketler fırlatma sonrasında yere tekrar kullanılmak üzere geri inebilecek.

  yük kapasitesi sayesinde insanlığın bugün büyük ölçüde tıkılıp kaldığı alçak dünya yörüngesinden daha ilerisini hedef alan falcon heavyler ay ve elon musk için daha önemli olan mars'a insanlı görevler gerceklestirebilecek.
 • dün hayırlısıyla tesla roaster’ı yörüngeye oturtmuştur.

  (bkz: ne bakıyosun eşşek, uzay)
 • kullanılabilir durumda olan en güçlü uydu-insan fırlatma aracı. hatta apollo görevlerinin bir çoğunun yapıldığı saturn v roketinden sonra tarihteki en güçlü roket. hatta en yakın rakibi delta iv heavy'nin iki katı kadar yük taşıyabiliyor alçak dünya yörüngesine.
  ancak yaklaşık 2 haftadır static fire* ertelemesi alıyor. aslında araç basitçe 3 adet falcon 9, bu yüzden sorunların roketler ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. bu sadece static fire olduğu için aerodinamikle ilgili de problemleri yok, muhtemelen yer görevlerini iyici kesinleştirmek istiyorlar.
  planlanan deneme uçuşu tarihi başlangıç olarak 25 ocak belirlendi. ancak ertelemelerden sonra muhtemel tarih şubat başı gibi gözüküyor. ama bence elon yine işin romantizmine kapılıp uçuşu 14 şubat'ta isteyecektir.
  aynı zamanda uçuş denemesi, static fire'dan daha sıkıntılı olacak. sonuçta 3 roket bantlanıp yollanmıyor uzaya. aerodinamik güçler çok ters olacak, akış komple değişiyor. ama roket uçuşa başladıktan sonra, patlasa da inse de çok keyifli bir görev bekliyor bizi. roadster'dan bahsetmiyorum bile!