şükela:  tümü | bugün
 • spacex tarafından üretilen şu anda işlev dünyanın en güçlü roketi. spacex'in sitesindeki sayfa için buraya.

  spacex'in 2018'deki mars görevlerinde kullanmayı plandığı roketin üç farklı itici kısmı bulunuyor ve alçak dünya yörüngesine 54.400, yer eşzamanlı yörüngeye 22.200 ve son olarak mars'a 13.600 kilogram yük taşıyabiliyor. roketin toplam itici kuvvetiyse 5.1 milyon pound. elon musk'ın da belirttiği gibi tam bir canavar.

  falcon heavy'nin bu yük taşıma kapasiteleri tabiki de maksimum değerleri ifade ediyor. yine kardeşi falcon 9 gibi reusable bir roket olan falcon heavy tekrar kullanılmak istendiğinde bu değerler %30-%40 kadar düşüş gösteriyor.

  bu arada falcon heavy evet şu anda en güçlü ama hala 50 yıllık saturn v'i konumundan edebilmiş değil. nasa'nın apollo görevlerinde kullandığı saturn v hala tarihin en uzun en ağır ve en güçlü roketi.

  http://www.donanimhaber.com/…oketi-falcon-heavy.htm
 • 13 tonluk kütleyi dünya yörüngesine sokabilme kabiliyetine sahip ağır yük fırlatma aracı.
 • kasım ayında ilk fırlatışı yapılacak dev roket.
  https://www.instagram.com/p/bxekgklgjdk/

  3 parçanın ilk 2'si ayrıldıktan sonra yere inecek.
  3. ise yükünü bıraktıktan sonda inecek.
  https://www.youtube.com/watch?v=wp6ldx5ywf0

  çok heyecanlı bir gün bizi bekliyor. umarım aksilik çıkmaz.

  güncelleme
  biraz geç de olsa ocak 2018 sonunda statik yer testi başarıyla tamamlandı.
  elon musk bir kaç haftaya fırlatırız dedi
  https://www.youtube.com/watch?v=sngbyuwwfku
 • elon reyiz vitesi rokete takarak tesla roadster'ini uzaya gondermeye karar vermis.

  ilk yuku belli olan hayvani roket.

  https://twitter.com/…musk/status/936782477502246912
 • reis az önce cape canaveral'daki fotoğraflarını paylaştı.
 • sapcex'in başarıyla kullanmakta olduğu falcon 9 roketlerinden üçünün birleştirilmesiyle oluşan roket sistemi.

  test fırlatmasında bir adet tesla roadster taşıyacaktır aynı zamanda. ( kaynak)

  falcon 9'ların kullanılması geliştirme masraflarını kısmaya yardımcı oldu. ayrıca roketler fırlatma sonrasında yere tekrar kullanılmak üzere geri inebilecek.

  yük kapasitesi sayesinde insanlığın bugün büyük ölçüde tıkılıp kaldığı alçak dünya yörüngesinden daha ilerisini hedef alan falcon heavyler ay ve elon musk için daha önemli olan mars'a insanlı görevler gerceklestirebilecek.
 • motor testleri başarılı olmuş. bir hafta içinde fırlatma gerçekleşecekmiş.

  bu alette 27 adet merlin motoru 23 bin kilo-newton güç üretiyor. 70 metre uzunluğunda ve 64 ton yük taşıma kapasitesi var.

  bbc haberi
 • ilk deneme uçuşu için 6 şubat'ın hedeflendiği duyuruldu.

  ilk yük olarak, elon musk'ın kendi arabası tesla roadster'ı, güneş etrafında bir yörüngeye oturtmaya çalışacaklarmış.

  edit: elon musk, 1 aralık'taki tweet'inde "destination is mars" ifadesini kullanmış. bunu da bazıları, arabanın mars etrafında yörüngeye gireceği şeklinde yorumlamış. öyle bir şey yok.

  wikipedia'nın "falcon heavy" maddesinde: "ın december 2017, elon musk tweeted that the dummy payload on the maiden falcon heavy launch would be his personal tesla roadster to be launched into an orbit around the sun that will take it as far out as mars' orbit. he released pictures in the following days." ifadesi var. bunun da referansında biraz daha ayrıntılı bir açıklama yapılmış: bkz. spoiler.

  yani araba mars'a doğru fırlatılacak ama güneş etrafında mars'la dünya arasında eliptik bir yörüngeye oturacak. mars yörüngesine girebilmesi için, yük mars'a ulaştığında, hızını frenleyecek bir itki modülüne bağlı olması gerekirdi. yayınlanan fotoğraflarda öyle bir şey görünmüyor.

  bu vesileyle, bir kez daha wikipedia'yı engelleyen zihniyetin gelmişine geçmişine selamlarımızı göndermeyi ihmal etmeyelim.

  --- spoiler ---
  no, it’s not going to mars. ıt’s going near mars. he said it’ll be placed in “a precessing earth-mars elliptical orbit around the sun.” what he means by this is what’s sometimes called a hohmann transfer orbit, an orbit around the sun that takes it as close to the sun as earth and as far out as mars. this is a low-energy orbit; that is, it takes the least amount of energy to put something in this orbit from earth. that makes sense for a first flight. by the way, this was one reason ı thought musk to be joking at first. putting a payload into orbit around mars is tricky, and it would mean putting the car inside some sort of rocket package in the payload to slow it down from interplanetary speeds to merely orbital speeds. that takes a lot of careful planning, design, and engineering, and didn’t seem like something that could be done off the cuff. however, just putting it on an elliptical heliocentric orbit is easy. well, as easy as launching a gigantic rocket like this can be.
  --- spoiler ---