• (bkz: falkland adalari)

  * phoenix, tomahawk ve cruise fuzelerinin denendigi ilk savastir
  * prens andrew, deniz subayi olarak bu savasta gorev almistir
  * arjantinli futbolcu ardiles, bu sirada ingilterede bir takimda futbol oynamaktadir.. olaylar gelisir..
 • iki taraf da hicbir zaman savas ilan etmemistir. tabii bu arada birbirlerinin ucaklarini patlatmalari ve gemilerini batirmalari ayri bir detaydir. ilginc bir savastir. modern savaslara ilk ornegi teskil eder. 72 gun surmustur. arjantin'in kuyrugunu kistirmasiyla son bulmustur. savasin 2 milyar dolarlik bir faturasi cikmistir.
 • ayrica bu savasin surdugu bir anda arjantin milli takiminin dunya kupasina gitmistir. ilginctir ki arjantin, 2 temmuz'da brezilya'ya elenen milli takimindan once havlu atmistir:)
 • savasta yaklasik 1000 kisi olmustur ve bunlarin 400'u general belgrano kruvazorundeki kayiplardir.
 • 2 nisan 1982'de arjantin'in falkland ve güney georgia adalarını işgal etmesi ile başlayan savaş..
  altı hafta sürdü.. falkland adaları üzerindeki egemenlik sorunu 1964'de birleşmiş milletler'de "sömürge sorunları komisyonu"nun gündemine geldi. arjantinlilere göre, malvinas olarak bildikleri adalar arjantin'in bir parçasıydı. adaların güney amerika'ya coğrafi yakınlığı vardı..
  arjantin ispanya'nın halefi olduğunu ileri sürüyordu. ingiltere, adalar üzerindeki hükümranlığı arjantin'e devretmeli, yönetimi belirli bir anlaşmaya uygun olarak sürdürmeliydi. ingiltere ise adada yaşayan ingiliz asıllıların isteklerine aykırı olarak, böyle bir düzenlemeye gidemiyordu. ingiltere 1833'den beri adalar üzerinde "işgal ve yönetimi" sürdürdüğünü ve birleşmiş milletler antlaşması'nın 1. maddesine göre falklandlılara self determination ilkesinin uygulanması gerektiğini ileri sürüyordu. ingiltere'ye göre falkland adaları, arjantin'in yönetim ve denetimine geçerse sömürge durumu sona ermeyecek, tam tersine başlayacaktı.
  yıllarca süren müzakereler bir sonuç vermeyince arjantin falkland ve güney georgia adalarını işgal etti. ingiltere güney amerika'ya hemen bir görev kuvveti gönderdi. ingiltere, birleşmiş milletler ve "avrupa ekonomik topluluğu"'nda büyük diplomatik destek gördü; arjantin'e otomatik zorlama tedbirleri uygulandı..
  25-26 nisan 1982 tarihlerinde ingiliz birlikleri güney georgia adasını ele geçirince, falkland adalarındaki arjantin birlikleri komutanı teslim oldu. arjantin devlet başkanı galtieri'nin ayrılmasından sonra da ingiltere adalardan çekilme niyetinde olmadığını gösterince iki ülke arasındaki sorun kesin bir çözüme bağlanamadı.*
 • ingiliz askeri istihbaratının ne kadar rezil bir durumda olduğunun anlaşıldığı bir savaş. falklanda giden ingiliz hms invincible uçak gemisindeki pilotların, arjantin hava kuvvetlerine dair tek bilgi kaynakları jane's all the world's aircrafttır (bkz: david nigel ward) (bkz: sea harrier over the falklands).

  not: savaş başladığında arjantin'in elinde topu topu 5 (beş) exocet füzesi bulunmaktaydı ve bu füzelerin (yamulmuyorsam) tamamı kullanıldı.
 • iron maiden, como estais amigos şarkısını bu savaşta ölenler için yazmıştır.
 • gunumuz modern hava ve deniz sava$i doktrinlerinin denendigi, geli$tigi, $ekillendigi sava$tir.
  ornegin ucak gemisi tabanli deniz kuvveti konusu bu sava$ ile olu$mu$ ve onemi yeniden kavranmi$tir. 2. dunya sava$i'nda anla$ilanlarin gecerliligini halen korudugu gorulmu$tur.
  ote yandan ingiltere'nin kisa pistli 2 ucak gemisinde konu$lu (hms invincible - hms hermes) 28 adet harrier ile 200 civari mirage'dan olu$an arjantin hava kuvvetleri'nin suyunu siktigi sava$tir. tek bir harrier bile kaybedilmeden cok sayida mirage du$uruldu. harrier bunu en cok ustun radarina borcluydu...
hesabın var mı? giriş yap