*

şükela:  tümü | bugün
  • finlandiya'lı bir grup. *.

96 yılında kurulan, bi demo, 4 albüm sahibi, pek tanınmamış bir melodik death metal grubu.
    2002 çıkışlı fermina adlı albümleri pek güzeldir, dinlenilesidir. ama bi whoracle, bi the gallery beklememek lazım, belirtesim geldi.

bu aralar underground'dan çıkıp iyice tanınma peşindeler, ondan dolayı bir dvd hazırlıkları var diye okumuştum bi forumda. ayrıca forumlarda sık sık adı geçer bu grubun, diğer bir underground grup the old dead tree ile birlikte.
  • aralık 2005 itibarı ile 5. albümleri vantage'ı çıkarmış, * * * his yoğunluğu had safhada, melodilerine hasta olunası, oldukça başarılı bir grup..vokalistin scream, brutal yahut clean vokalin dışında, ilginç bir tarzı var..sanki ingilizce dışında bir dilde söylüyor adam, çok acayip..
    linkini de vereyim tam olsun:

http://www.falloftheleafe.com/
  • 4 yıl boyunca hayatımda farklı yere sahip muhteşem vokali; tuomas tuominen, 2009'dan itibaren yeni grubu the man-eating tree ile yoluna devam etmekte.
  • hayatim boyunca diledigim en guzel finlandiyali black metal grubu, ilk albumlerini 2 sene boyunca dur durak bilmeden dinledim, hastasiyim;

(bkz: evanescent everfading)
  • 33 yıllık hayatımda duyduğum en güzel melodili parçalardan birkaçına imza atmış, sözlük deyimiyle underratedlıkta zirveyi görüp dağılmış gruptur. zamanında sitelerinin ziyaretçi bölümüne lütfen türkiye'ye de gelin demiştim. siteyle daha çok uğraşan basçı miska lehtivuori biz de çok isteriz demişti. bu satırları yazdıktan birkaç hafta sonra grup dağıldığını ilan etmişti...

grubun ilk iki albümü evanescent, everfading ve august wernicke'de yaptığı şey sert müzikli melodiler yığınıydı. dikkat edin lütfen, melodik death metal, melodik black metal demiyorum; melodiler yığını diyorum. zira bu adamların sadece bir parçasındaki rifflerle melodilerle bile bir iki albüm çıkarabilecek gruplar var piyasada. azıcık melodi, bol kasıntıyla true black, süper senfonik diye fink atan zibilyon tane soytarı grup var neticede. bu adamlar ise ilhamlarını nereden aldığını bilemediğim, hiçbir zaman da bilemeyeceğim ve anlayamacağım işlere imza attılar.

üçüncü albümleri fermina ve dördüncü albümleri volvere'de vokal yapısı değişti. soft ve gitarlardan çıkan melodilere eşlik eden bambaşka bir ses vardı artık duyduğumuz. fall of the leafe, hani batının çok sesi müzik dediği olay var ya, işte onu dibine kadar uygulayan nadir gruplardan oldu. metal müzikte sertliğin her şey demek olmadığını tokat gibi suratlara vurdu.

beşinci albüm vantage ve altıncı albüm aerolithe ise melodi yazımlarının yine dinleyeni uçurduğu (özellikle vantage şahsına münhasır bir yapıda resmen) albümler oldu. aerolithe'de ufak tefek eloy selamlamalar vardı hatta.

ekleme yapalım biraz, dördüncü albümün bir bonuslu versiyonu vardır ve itunes'dan alınabilir. bonuslardan biri mostly ashes adındaki yeni bir şarkıdır. güzel tınılar barındırır, vokal yine eskiye selam çakan "sert" yapıdadır. diğeri ise august wernicke'deki komaya sokan güzellikteki bleak picture'un uzun, biraz daha hareketli ve ekstra sözlü halidir. orijinaliyle elbette yarışamaz ama fena da değildir.

grubun tüm albümleri elimde var, itunes'da satılanları aldım ama keşke hepsine zamanında orijinal olarak sahip olabilseydim de gruba maddi destek de verebilmiş olsaydım. gün gelir de grubun albümlerine bir şekilde ulaşmak isteyen olursa bana mesaj atsın, bir şekilde ulaştırırım ona, bu güzel melodilerden kimseyi mahrum etmem.
  • gitaristleri jussi hänninen bir youtube kanali acip eski unreleased demolari upload ediyor, meraklilarina ve sevenlerine duyurulur;

https://www.youtube.com/…l/ucbv3fxjoti70sgg2eowsgxa
  • jussi hänninen'in yüklediği kimi demolar, yaşanan olumsuzluklar olmasaymış yeni albümlerde rahatlıkla yer bulabilecek kalitedeymiş. yeni yüklenen demoları heyecanla takip ediyorum.

tanım: finlandiyalı süper grup.