şükela:  tümü | bugün
 • çocukların, döşek, kanepe, yastık gibi yumuşak, abanılabilir, sürtünmede zarar vermeyen nesnelere gereğinden fazla anlam yükledikleri dönem. bi köşeye çekilip, tısır tısır oraya buraya sürtünen bebe, böylece ilk cinsel deneyimini gerçekleştirmiş olur.
 • psikoseksüel gelişim kuramının 3. dönemidir. cinsel kimliğin kazanılması sürecinde en kritik dönemdir. 3-6 yaş arasını kapsar. sabi bu dönemi sorunlu geçirirse cinsel kimliği olumsuz yönde etkilenir. eğer bu dönemde anne baskın baba pasif olursa erkek çocuk ileride iki şekilde davranabilir:

  * erkeksi özelliklerini karşı cinsten intikam alırcasına sergileyebilir. (567 kere evlenip boşanmak, haftada bir sevgili değiştirmek vb.)

  * kendisinde oluşan kadınsı özellikleri topluma meydan okurcasına sergileyebilir

  bu dönemde cinsel kimliğe uygun oyuncak, kıyafet vb seçilmelidir. kız çocuklarının bu dönemdeki spesifik davranışı ise kesmektir. nedeni ise kendisinden kesildiğine inandığı şeydir* bu dönemde kız çocuğu perde püskülü, bebek saçı, kendi saçı, kağıt ne bulursa keser. sonra da uzayıp uzamadığını kontrol eder.*

  tabii bütün bunlar psikoseksüel gelişim kuramına göre doğru olan şeylerdir, başka kuramlarda farklı olaylar var.
 • ahlakın ve vicdanın aile tarafından çocuğa -bilinçsizce- aşılandığı dönem. çocuk, anne veya babanın davranışlarındaki doğru ve yanlışı özümser. vicdan, çocuğun içerisine yerleşen anne veya babadır. fakat kişi bunun farkında olmaz; içinde yanlış şeyleri yaptığında onu cezalandıran anne veya babayı kendisi sanır... bu baba veya anne, neye göre baba veya anne oluyor diye merak ederseniz tam emin olmamakla birlikte açıklayayım: eğer siz erkek çocuğuysanız, oidipus kompleksi'nden ötürü babanızın yerine geçmek istediğinizden babanızın davranışlarına doğru şekillenirsiniz. aynı şekilde kız çocuklarının davranışları da elektra kompleksinden ötürü annelerinin yerine geçmeye çalışarak şekillenirler... yani kendi cinsiyetinizden olan ebeveyn ahlakı otururur içinize, buna da vicdan denir.
 • 4-6 yaş arasında çocukların akıllarının cinsel organlara farkına varılmaksızın odaklandığı, oedipus kompleksi ve iğdişlik korkusunun içten içe hissedilmeye başlandığı dönem.
  (bkz: freud)
 • freud'un psikoseksüel gelişim kuramının üçüncü dönemine denk gelir.temel özellikleri şunlardır:
  *dönemin haz kaynağı cinsel organdır.
  *çocuğun soruları özellikle de cinsel içerikli soruları artar.
  *çocuk karşı cinsteki anne babaya yakınlık gösterir.
  *erkek çocuklar kızlarda penisin olmadığını öğrendiklerinde kendi penislerini kaybetme korkusu yaşarlar .buna iğdişlik korkusu denir.
  *erkek çocuk anneye,kız çocuk babaya karşı cinsel yakınlık ve hayranlık duyar.ancak bir yandan da diğeri tarafından cezalandırılacağını düşünür.zamanla bu durumu benimser ve kendi cinsinden ebeveyniyle özdeşim kurar.
  *dönem içinde cinsiyet farklılıklarını öğrenirler.
  *cinsel gelişim açısından önemli bir dönemdir.
 • bu döneme inmek ve o dönemden günümüze gelen aksaklıkları görmek hakarete girermiş. hatta gg imiş. ilginç bir dönem tabi.

  bundan sonra bir psikolog uzan da geçmişine gidelim derse, mahkemeye verin onu. öyle.

  (bkz: fatih altaylı'nın silinen entry'leri)
 • (bkz: folluk)
  (bkz: cagrisim)
 • 3-6 yas arasi donem. libodo odagi bolge genital bolgelerdir. cocuk nasil dogdugunu merak eder. cinsiyet farkini anlamaya calisir.
  bu donemde kiz cocuk babaya ilgi duydugundan* annesinin, erkek cocuk da anneye ilgi duydugundan* babasinin onu cezalandiracagini dusunur.

  a. donemin olumlu gecmesi halinde kisilik: cinsel kimlik olusurken sucluluk duymadan girisimde bulunma, icsel surec ve durtulerin denetim ve kontrolunun olusmasi saglanir. cinsel kimlik kazaniliyor ve cinsiyet rolleri ogreniliyor.
  b. donemin olumsuz gecmesi halinde kisilik: asiri cekingenlik, yogun sucluluk duygulari, asiri kiskanclik, girisim kisirligi, cinsel iliskiden kacinma ve cinsel sogukluk gorulebilir. alisagelmis kadin ve erkek rolleri reddedilir. cinsel problemler ortaya cikiyor.
  c. yaklasim nasil olmali: bu donemde ebeveyn, cinsel merak ve sorularindan dolayi cocugu ayiplamamali ve susturmamalidir. ona kendi vucudunu ve organlarini tanitmali. ardindan cinsel konular hakkinda basit duzeyde bilgiler vermelidir.

  ayrica
  (bkz: #39040369)