şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rüya..
 • ilk bölümü itibarı ile gözümü kırpmadan izlediğim fakat çok az şey anladığım dizi.
  kurgu biraz karışık e benim kafa da az basıyor, bir kaç bölüme toparlayacağız inşallah.
 • su akar deli bakar.
  şimdilik birinci bölümden çıkardığım özet budur.
  ilk bölüm itibariyle epeyi karışık, dolayısıyla merak ettiriyor. bir iki bölüm şans verilir, saçmalama noktasına gelirse bırakılır türden bir dizi.
 • ilginç bir dizi. inception expansion pack gibi. potansiyeli var ama senaryoyu tam oturtamadılar gibi hissediyorum , çok karmaşıklaştırdılar.

  --- spoiler ---

  başroldeki cool hatunun sorusunu ben de sordum '' andy nerede?'' . en son rüyada bir dehliz açip halat sarkıttı ve '' sorarsan piyano çalıyor dersin'' gibi bir şey söyledi. oradan yürüselerdi daha ilginç olabilirdi bence.

  --- spoiler ---
 • 2 3 sene önce awake diye bir dizi vardı, bu diziyi biraz ona benzettim. yani konular aslında alakasız ama onda aldığım tadı bu dizide de aldım sanki.

  --- spoiler ---

  ana hatlarıyla konu şu şekilde: bir rüyayı sürekli görüyorsunuz diyelim. ya o rüya size bir mesaj veriyorsa? ya da aynı rüyayı bir başkasıyla da paylaşıyorsan? ya da bir başkasının rüyasına girebiliyorsan?

  2. bölümünü de izledim. gayet merak uyandırıcı ve ilginç bir konusu var. olaylar biraz karmaşık işleniyor. bu yüzden biraz kafa karıştırıcı gibi ama değil de. sadece burton'ın sahnelerinde neyin rüya neyin gerçek olduğunu bazı noktalarda kestiremediğim oldu. o sahnelerde geçişler çok keskin gibi.

  ilk bölümde taka'nın bulduğu evin içindeki insanlar büyük ihtimalle tess'in katıldığı uyku seansının bir benzeri esnasında ölmüşler. diğer evin içinde aynı çocuğun resmi falan asılıydı. ya uyanamadılar ya da uykularında bir şey oldu. daha sonra o evi temizleyip patlattılar zaten. yani anladığımız kadarıyla bu rüyalarla ilgili testleri yapan 2 grup var. biri topeka biri de tess'in grubu.

  bu rüyaların ortak noktası sarı çocukla çinli kadın. çinli kadın taka'nın annesi o cepte. sarı çocuk da tess'in çocuğu gibi duruyor. tess bu konuda iyice araştırma yapması lazım çünkü her şey gizlenmiş gibi.

  bir de tess'in ve taka'nın rüyasındaki ajan smith tipli insanlar neydi öyle yav?

  --- spoiler ---
 • --- başlarken ---
  gözardı edebilenler için infografik bağlantısı şöyle. detaylar ve lejant metnin içinde:

  falling water - mess with cohesion
  --- başlarken ---

  sırtını carl jung'un koloktif bilinçdışı'sına yaslayarak rüyanın anonimliğine dair söylem geliştiren, soru soran 2016 çıkışlı tv serisi. tüm bilinçlerin birbirine bağlı olduğu iddiasıyla, varoluş kavramına dair algıyı değiştirecek yeni bir düşünce sistemi üzerine kurgu üretiyor. girizgahtan alıntılanan şu monolog ile detaylandırılabilir:

  !---- alıntı ----!
  hiç rüyalarınızın size bir şeyler anlatmaya çalıştığını düşünür müsünüz?
  hepimiz rüya görürüz ve rüya gördüğümüzde sadece bize ait olduklarını düşünürüz. peki ya yanılıyorsak?
  ya rüyalarımız hepimizin rüyalarının oluşturduğu koca bir mozaikteki seramikler gibiyse?
  peki ya bir insan, doğru insan kendi rüyasından çıkıp sizin rüyanıza girebilirse? peki bu insan sizseniz?
  !---- alıntı ----!

  !---- kolektif bilinçdışı ----!
  kolektif bilinçdışı, psikanalist carl jung tarafından kullanılan analitik psikoloji konusudur. jung'a göre kolektif bilinçdışı, insan veya hayvan hafızasında kayıtlı ve yaşadığı kültüre dayalı her türlü imgeler, semboller, dil ve diğer tecrübeleri kapsar ve psikenin bu tecrübeleri kendi kendine nasıl organize ettiğini inceler. jung kolektif bilinçdışını, kişiye özel tüm deneyimleri kapsayan kişisel bilinçdışından ayrı tutar. kolektif bilinçdışı, tüm bir türün kişisel deneyimlerini bir araya getirip organize eder. (wikipedi)
  !---- kolektif bilinçdışı ----!

  ilişki ağacındaki esrar, düşsel ve düşünsel hareketlilik lynch filmlerini, konuyu ele alış yöntemi waking life'ı andırıyor. yalnızca üst tema itibariyle nolan'ın inception'ı ile kesişiyor.

  fallling water, gerçek / düş iç içeliğini zaman atlamalı ve örgülü aktarılıyor. olay, mekan, karakter ve imge gibi, ayrışık ve başkalaşık maskeli bağdaşık figürler seyir ve takip konforundan oldukça uzak, bir o kadar da albenili. sinemada nihai mesaja erişmek için mücadeleyi göze alan izleyici gurubuna hitap ediyor desek yersiz olmaz.

  özelikle ana ve altı karakter setlerinde tipoloji, özgünlük ve karakter/kimlik eşleşimine özen gösterilmiş. alışagelmiş kitle kaygılı rutinden arınık kalmaya çalışmışlar.

  planlama ve organizasyon takıntımın bana verdiği sine siber yetkiye dayanarak karmal ve sarmal yapıyı masaya yatırdım. ilişki ağındaki nitel ve nicel değerleri yoğunluk hassasiyetiyle kategorize ederek etkileşimli infografik hazırladım. uzun zamandır beyaz perde ürününe uygulamak istediğim bir yöntemdi. falling water özenli örgünün yanı sıra hem söylem hem de görsel kaygısı ile heyecan verici bir oyun olanı sundu.

  falling water - mess with cohesion

  infografikte kategoriler renk kodları ile ayırt edilebiliyor. kalem kalınlığı ile 1'den 5'e kadar ölçeklendirilmiş bağlar üzerinde ilişik mevzuya dair anahtar kelimeler mevcut. ilişki yoğunluğu ve ağırlığı baz alınarak konumlanan figürler üzerine tıklayarak filtre uygulanabiliyor, var ise görsel ve metin açıklamaya ulaşılabiliyor. henüz yayınlanan 5 bölümü kapsayan grafiği zamanla güncelleyeceğim. kendime not şiarıyla yola çıktığımdan imla ve dil yozluğu içeriyor.

  lejant:
  bordo: ana karakterler (tess, taka, burton, bill boerg)
  kırmızı: diğer karakterler # 1 (the boy, taka's mom, the woman in red,...)
  turuncu: diğer karakterler # 2 (alice, andy, levon,...)
  sarı: diğer karakterler # 3 (javier, miranda, sabina,...)

  lacivert: topluluklar (topeka, white sand equity, the company,...)
  yeşil: imgeler (blue flyer, green sneakers, mere anarchy,...)
  turkuaz: mekanlar (topeka city blues, sn. joseph hospital, marcelo's,...)

  !---- selam olsun ----!
  bildiğimi sandığım şeyler yumruğumu sıktığımda ellerimden kayan kumlara benziyor.

  aynı yıllar önce bilim adamlarının atomları en küçük parçacık sanmaları gibi.
  ama sonra atomların altında protonları bulduk. protonların altından da kuarklar çıktı. kuarkların altında ise sicimleri bulduk.
  ama sicimler parçacık bile değil. enerji titreşimleri sadece.

  dünyanın çok katı olduğunu sanıyorsun sonra eriyip gidiyor.
 • inceptionseven biri bu diziyi de sever. muzikler de benziyor. daha ne olsun?
 • altyazı cevirmenlerinin götlerini dönüp yüzüstü bıraktıları , turkce altyazısı olmayan dizidir.
 • iptal edilmesi sebebiyle her iptal edilen dizi gibi sikko bir finalle ekranlara veda etmiştir.