şükela:  tümü | bugün
 • orduya ya da devlete bagli bir takim derin kuvvetlerin, halki savasa tesvik etmek veya dusmana karsi duyulan kini artirmak amaciyla, dusman kiliginda sahte saldirilar duzenlemesi olayi. turkce'ye sahte bayrak diye ceviriyor bazi yazarlar.

  abd'de pearl harbor ve 11 eylul saldirilarinin hukumet tarafindan duzenlenmis false flag operasyonlari olduguna inanan pek cok insan vardir. rusya'da cecen teroristlere atfedilen bazi bombalama eylemlerinin rus gizli servisi fsb tarafindan duzenlendigi iddia edilmistir (bkz: alexander litvinenko). turkiye'de ise pkk'ya karsi yurutulen savasta bu tur operasyonlara basvuruldugu bizzat ordu mensuplarinca onaylanmistir. (bkz: askerin sahte pkk saldirilari duzenlemesi)

  http://en.wikipedia.org/wiki/false_flag
 • temel aşamaları "olmayan bir sorun yaratmak", "bu sorundan gerekli reaksiyonu elde etmek", ve "bu reaksiyona dayanarak istenen çözümü uygulamak" olarak özetlenebilecek, aldatma odaklı bir yordam.

  toplumsal eylemler sırasında stratejik noktalara sahte protestocular yerleştirmek gibi mikro düzeyde uygulamalarla da örneklenebililr.

  false flag ve benzeri yordamların işlerliğini kaybetmesinin tek yolu toplumsal bilincin yükseltilmesidir. birbirine sahip çıkan bireylerin oluşturduğu bir toplumda ikinci aşama, yani "yaratılmış sorundan gerekli reaksiyonu elde etmek" gerekleşmez. böylelikle üçüncü aşamaya ya hiç geçilemez, ya da geçilse dahi toplum gerekli tavır ve halleriyle uygulanmak istenen çözümü işlemez kılar.
 • tam uymasa da şöyle bir şey var:
  atatürk'ün evi bombalandı iddiasını takiben çıkan 6-7 eylül olayları.

  bazen false flag saldırısının gerçek olması gerekmez. söylentisi bile yeterlidir.
 • her türlü saldırı için iddia edebileceğimiz çeşitte bir ilginçliğe sahip kavram. böyle bir şeyin varlığından kuşku duymuyorum ancak sıra kullanıma geldiğinde herkes işine gelmeyen saldırıyı devlete havale ediyor. bu ne iştir yahu? bir standardı yok mudur bunun?

  bu mantığa göre pkk'nın üstlenmediği saldırıları rahatlıkla devlete havale edebiliriz. yüzyılın icatı.
 • iyi bir ornegi icin´;

  "mhp genel başkanı devlet bahçeli’nin diyarbakır mitinginde provokasyon yaparak olay çıkartacakları öne sürülen, aralarında eski istanbul ülkü ocakları başkanı erdem karakoç ve yusuf ziya arpacık’ın da bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı. (gozalti sebebi olan diyalogdan bir alinti):

  -bu tamamen ölüm kalım mitingi ya orası. ya mhp baraja takılacak, ya çıkacak. orada kan dökülürse barajı geçeriz. -kan dökülmez normal miting olursa hiç bir nane olmaz.

  -halkın içine gelişi güzel sıksalar sekiz on tane yirmi tane böyle. 3 ölü 5 yaralı 8 ölü falan filan. oldu mu oradan mhp yüzde 25 ile gelir yani."

  milliyet, 1 haziran 2011
 • devlet denen yapının en kendisi olduğu hallerdir.
 • ben ta en başından beri gezi direnişi'nin tam da false flag olduğunu düşünüyorum. "gezi direnişi" son derece haklı talepler ile ortaya çıkmış ve hükümet kasten direnişçileri kışkırtıcı açıklamalar ve yöntemler ile yönlendirmiştir. hükümet tarafından başarıyla yönetilmiş ve hükümet gezi'nin tüm parsasını toplamıştır.
 • (bkz: 15.07.2016)