• bu sezon beğendiğim nadir temsillerden biri.
    sebebi ise gülünç opera olması ve damakta kalan don pasquale tarzi eserler.
    hala sahnelenir mi bilmem ama gidip izlenmeli.

özellikle falstaff’ın göbeğini hoplata hoplata selamlaması cok sekerdi!
  • opera sanatının büyük dahisi giuseppe verdi'nin son operası. kıymetli.

''...artık 80 yaşına gelmiş bir bestecinin, daha da önemlisi insanın olgunluğuyla yaklaşır eserine. ancak bunu ağır ve kasvetli bir hikaye ile yapmaz, tam tersine bir komedi ile çıkar karşımıza. hayatı boyunca insanın her türlü halini deneyimlemiş ve bunu eserlerinde de bize anlatmış besteci, neticede her şeyin bir oyun, bir şaka ve hatta bir kahkahadan ibaret olabileceğini, son derece shakespeareyen bir dille ifade eder bu eserinde. orkestranın müzikal efektlerle eşlik ettiği bir tiyatro oyunudur adeta. operanın finalinde karşımıza çıkan füg de bir son sözdür neredeyse…

çok değerli istanbul devlet opera ve balesi’nin davetiyle hazırlıyor olduğumuz falstaff temsillerimizi heyecanla bekliyorum. ''

tarih: 13-27-31 mayıs 2023
    saat: 20.00
    yer: istanbul atatürk kültür merkezi - türk telekom opera salonu
    biletler: https://biletinial.com/…_3ndrxu3v8zymm5lwvdzp0co4''

kaynak: tolga atalay ün.
  • 2024 mayıs ayında atatürk kültür merkezi türk telekom opera salonu'nda istanbul devlet opera ve balesi eşliğinde sahnelenecek giuseppe verdi 'nin ilk kez 1893 yılında (80 yaşında) hazırladığı 3 perdelik komedi tarzındaki operasıdır. kaynak full performans
    etkinlik takvimi:
    8 mayıs çarşamba, 20:00 (9 nisan salı 10:30'da satışa açılacak)
    11 mayıs cumartesi, 16:00 (12 nisan cuma 10:30'da satışa açılacak)
    15 mayıs çarşamba, 20:00 (16 nisan salı 10:30'da satışa açılacak)
    18 mayıs cumartesi, 16:00 (19 nisan cuma 10:30'da satışa açılacak)
  • ilk defa gittiğim verdi'nin muazzam eseri. verdi'yi zaten biliyoruz ama böyle bir şey ile karşılaşacağımı düşünmüyordum. kostüm, dekor bir yana aryalar efsaneydi. kesinlikle gidilmesi gereken bir opera. akm'de 2 gösterim daha var kaçırmayın derim.
  • geçtiğimiz sezon izleme imkanı buldum süreyya operası'nda. gerçekten çok beğenmiştim, oyuncuları, dekoru, kostümleri ve tabi ki orkestrayı. bu sezon tekrar oynuyormuş. ilgi duyan varsa kaçırmasın derim.
  • verdi'nin ilk kez 1893'te sahnelenmiş,
    1450'li yılların ingiltere'sinde geçen operasıdır.

haz peşinde koşan,
    şerefsiz, yalancı, üçkağıtçı, yaşlı, şişman ve çirkin bir adamın iki evli kadına yazdığı aşk mektubu ile başlayan olayları anlatıyor diyebiliriz.

gösteriyi nihâyet dün akşam akm'de izleyebildim.

bana göre 4 büyük yıldızı var bu gösterinin:

1- müzikleri: gerçekten çok çarpıcı müziği var, sadece müziği tekrar canlı dinlemek için bile gidilebilir.
    orkestra kusursuza yakındı.
    orkestra şefi roberto gianola 'ya özellikle teşekkür etmek isterim.

2 - şebnem ağrıdağ kışlalı (alice ford): muhteşem performanstı. gerçek bir yıldız...
    gönlümü kazandı, nasıl daha önce hiçbir gösteride fark etmediğime şaşırdım.

3 - nejat ışık belen (falstaff):
    ben bu adama bayılıyorum. hiçbir gösterisinde falso yok, kusursuz...
    diğer falstaff'lardan en az 5 tanesini youtube'tan izledim; bana göre onların hepsinden daha iyiydi ışık belen.

4 - caner akgün (ford):
    falstaff bildiğim kadarıyla birkaç yıldır gösterimde.
    bir türlü fırsat bulup izleyememiştim.
    kızım, " bu sezonun son gösterisi, bilet aldım baba" deyince,
    kimlerin olduğunu da bilmeden gittim.
    başta caner akgün'ü tanıyamadım, ancak falstaff'la karşılaştığı sahnede işte bu kesinlikle caner akgün dedim kızıma.
    kızım da "baba çocuklarının adını bile bazen karıştırıyorsun, nasıl tanıdın ve ismi nasıl unutmadın" dedi.
    gerçekten caner akgün istanbul opera ve balesinin en önemli isimlerinden biridir.
    sevil berberi ve figaro'nun düğünü performansları da çok çok iyiydi.
    bu gösteride de çok iyiydi.

ayrıca gösteride ilk kez dikkatimi çeken ve beğendiğim isimlerden de bahsetmek isterim :

göktuğ alpaşar (pistola)
    barbora hitay (mag page)
    dilruba bilgi akgün (nannetta)
    deniz likos (mistress quickly)

herkese emekleri için teşekkür ederim...

aklımda kaldığı kadarıyla falstaff'ın söylediği birkaç sözü de yazayım (etrafımızda falstaff'a benzer adamlar hâlâ çok var, ancak falstaff kadar cesur olmadıkları için açıkça söylemiyorlar) :

- "onur" anlamsız bir kelimedir. onur, karın doyurmaz.
    - "onur ha" ! sizi serseriler!
    - öpülen dudaklar çekiciliğinden hiçbir şey kaybetmez.
    - dünyadaki her şey bir şakadır; ama son gülen iyi güler.
  • 7 nisan'da kadıköy süreyya operası’nda premier'ini yapacak olan opera.
  • g verdi'nin nerdeyse seksenin ustundeyken bitirdigi komedi operasi..shakespeare'in "the merry wives of windsor" (windsor'un sen dullari) oyununa dayanir konusu..eger iyi oynanirsa en bi komik operadir..
  • verdi, falstaff'ın milano'da yer alan la scala'da oynamasını değil, sant' agata'da oynamasını istemiştir aslında. ama bu mümkün olmamış ve opera, 9 şubat 1893 tarihinde la scala'da oynanmıştır. verdi ise bu temsile, yaklaşık elli seneden beri birlikte yaşadığı, yakın çevresi tarafından kabul edilmediği için hiçbir temsile birlikte gitmediği, 1842 yılında sergilenen nabucco operasının başrol oyuncusu giuseppina strepponi ile birlikte katıldı.
  • richard wakefield'in rama yolculuğu sırasında yanında taşıdığı iki robottan biri.
hesabın var mı? giriş yap