şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şöhret servet ve ihtiras adıyla türkçeye çevrilen osho kitabı

  özetle diyor ki:

  geleceği düşünme, geçmişi düşünme, düşünme.

  para, başarı, hayatın anlamı, mutluluk salla bunları. boş verdiğin an zaten hayatında olacak.

  “mutsuzluk biz tercih yaptığımız için gelir. mutluluk, tercih yapmamaktır.”

  “arzusuzsan bütün arzular gerçekleşecektir.” ((bkz: buddha))

  “işler yürür ve kendiliğinden yürür; sen onları olduramazsın. yapabileceğin en fazla, olabilsinler diye kapılarını açık tutmaktır ama işleri olmaya zorlayamazsın.”

  “bir şey olmak zorunda değiliz – zaten öyleyiz. bütün uyanmışların tek mesajı budur- bir şeye ulaşman gerekmiyor; o şey sana zaten verilmiştir. varoluştan bir armağandır. zaten olman gereken yerdesin; başka bir yerde olamazsın. gidecek hiçbir yer ve ulaşacak hiçbir şey olmadığı için, kutlama yapabilirsin. o zaman telaş yoktur, kaygı yoktur, heyecan yoktur, keder yoktur, başarısız olma korkusu yoktur. başarısız olamazsın. işlerin doğası gereği başarısız olmak imkansızdır, çünkü zerre kadar başarı sorunu yoktur.”

  “büyük şeyler senin faaliyetlerinle değil, sen açık kapılarla öylece beklerken olur –doğallığıyla, kendiliğinden, büyük şeyler meydana gelir.”

  olumlu düşün diyenlere de aldırış etme. olumsuzsa olumsuzdur.

  “olumlu düşünme dünyanın başka hiçbir yerinde etki yaratmadı, çünkü çocukça. ‘düşün ve zengin ol’ herkes bunun tamamen aptalca olduğunu biliyor.”

  “zihnindeki olumsuz fikirlerin olumlu fikirlerle bastırılmaması, serbest bırakılması gerekir. ne olumlu ne de olumsuz bir bilinç yaratmak zorundasın. bu, saf bilinç olacaktır. o saf bilinçte, en doğal ve keyifli hayatı yaşayacaksın.

  seni incitiyor diye olumsuz bir fikri bastırırsan –örneğin, kızgınsan ve bunu bastırır, enerjiyi olumlu bir şeye dönüştürmek, kızdığın kişiye karşı sevgi ve merhamet dolu hissetmek için çaba göstermeye çalışırsan- kendini kandırdığını bilirsin. derinlerde bir yerde o hala öfkedir; sadece sen onu örtbas ediyorsundur.”

  “olumlu düşünme felsefesi sahte olmak demektir; ikiyüzlü olmak demektir. belli bir şeyi görmek ama yine de gördüğün şeyi inkar etmek demektir; kendini ve başkalarını kandırmak demektir. olumlu düşünme amerika’nın insan düşüncesine kattığı saçmalık felsefesidir.”

  yoga iyidir, ama şimdilerde maymun hareketlerine çevirdiler.

  “senin sözde yogilerin başının üzerinde nasıl duracağını, bedenini nasıl eğip bükeceğini öğretir durur. yoga bir tür sirk olmuştur- anlamsız. gerçek boyutunu kaybetmiştir”

  meditasyondur aslolan. ve meditasyonu para ile satın alamazsın.

  para kötüdür demiyorum, iyidir, ama her şey de değildir.

  her insan özeldir.

  “sen özelsin ve özel olmayı istemene gerek yoktur. zaten özelsin, benzersizsin – varoluş asla bundan azını yaratmaz. herkes benzersizdir, tümüyle benzersiz. daha önce senin gibi tek bir insan olmadı ve bir daha senin gibi bir kişi daha olmayacak. bilinç, ilk ve son kez bu kalıba girdi, bu nedenle özel olmaya çalışmanın gereği yok: zaten öylesin.”

  böyle şeyler diyor osho.

  esprili biri de galiba:

  “cennete giden insanların sıkıldığını duydum –ve bunun doğru olduğunu düşünüyorum. çok güvenilir kaynaklardan alınmıştır, inanabilirsin- dilek ağaçlarının altında oturuyor ve sıkılıyorlar.”
  *
  buraya kadar tamam neyse de bir de diyor ki:

  “bütün hayır işleri gerçekte kendi suçunu temizleme çabasıdır.”

  *

  ölümle ilgili:

  “ölümden korkuyoruz, çünkü öleceğimizi biliyoruz ve ölmek istemiyoruz. gözlerimizi kapalı tutmak istiyoruz.”

  yooo, ben gayet ölmek istiyorum. hiç de yaşamaya merağım yok.

  *
  osho ayrıca biraz da godoş sanki:

  “bir kadını seviyorsam ve o kadın başka erkeklerle hoşça vakit geçiriyorsa, bunun neresinin yanlış olduğunu anlamıyorum.”

  “sürekli aklımıza sokulan eski saçmalıklara –monogami, bire bir ilişki, sadakat- son vermek zorundayız.”

  bu noktada senden kopuyorum osho.
 • “bir kadını seviyorsam ve o kadın başka erkeklerle hoşça vakit geçiriyorsa, bunun neresinin yanlış olduğunu anlamıyorum.”

  gavatlığa yeni bir boyut kazandırmış osho kitabı