şükela:  tümü | bugün
 • dakikaya iyi kotu 2500 tane espri sikistiralim birine gulerler illa mizahi. yarrak gibi bir mizahtir.
 • bazen çok feci güldürür. hit or miss yani.
 • sürekli flashback yapılarak güldüren mizahtır. kötü müdür? asla.
 • bölümlerinde çokça güncel magazin ve siyasi olay ve kişilere atıf yapan bir mizahi anlayış.. din dahil dalga geçmedikleri bir konu bırakmayan ve bu dalga geçme konusunda da genel bir ahlaki duruş çabası içine girmemesi sebebiyle türkiye' de sansürlenme olasılığı çok yüksek bir mizah anlayışı.

  dini konularda dalga geçilen örnekler: (türkçe altyazılı pek bulamadım buldukça eklerim)

  peter griffin'in jesus christ ile karşılaşması:

  https://www.youtube.com/watch?v=pik3gxdkxl0

  zenci jesus christ:

  https://www.youtube.com/watch?v=2zclqt2syr0

  peter'ın ailesi jesus christ'dan mucize bekliyor:

  https://www.youtube.com/watch?v=qkis3g64ug0

  şişman jesus christ:

  https://www.youtube.com/watch?v=m4a1o3zchze

  edit: youtube linkleri
 • anlamak için ciddi bir kapasite ve bellek gerektiren mizahtır. bazılarının sandığı gibi olay bir abaza, bir engelli polis ve bir ailenin etrafından dönen bir absürtlük veya komik hikayelerden ibaret değil. bu adamların eleştirmediği konu yok ve aynı zamanda savunmadığı konu da yok. mesela bir bölümde amerika'daki islamafobiye giydirirken diğer bölümde söylesem gg olacak şeyler yapabiliyorlar ve haklılar da. bunun gibi bir çok konuları var. afroamerikanlar, yahudiler, hristiyanlar, vietnam savaşı, 2. dünya savaşı... bir sürü hassas konu hakkında kesinlikle objektif ve cesur davranıyorlar. savunmayıp sadece geçirdikleri de politikacılar ve aşırı fanatiklerdir. amerika ile türkiye'yi kıyaslamak çok saçma ama sadece şunu söyleyeyim bu adamların yaptığı eleştirinin 10'da 1'ini bizim ülkede yapanlar şimdi toprak altında. aynı şekil amerika'da ''fanatikler'' dediğimiz kesim var, ''ırkçılar'' var. bence birçok tehlikeyi göze alıyor bu adamlar. sadece ''amerikan babası'' tipi bir güldürü diye düşünmek çok yanlış. öncelikle adamlar da acayip bir birikim ve yetenek var. yani diğer amerikan komedileri gibi bana çok uzak gelmiyor bu adamlar. çünkü bizim gibi 70'ler 80'ler 90'lar geyiği yapmayı seven insanlar. bizim gibi eski oyuncaklarını, tv dizilerini, giyim tarzlarını, o zamanın popüler şeylerini hatırlamayı seven insanlar. yani adamlar cana yakınlar çok güzel evrensel tespitleri var. ayrıca efsane müzikleri var. adamlar bildiğin müzikal yapıyor. özelikle frank sinatra jr. 'lı bölümler efsane. yani sen çıkıp da ''bir koca çeneli adam var abaza, abazalar zaten hep komiktir onun için bu çok çirkin'' dersen, bütün bu olanları ve emeği görmezden gelirsen büyük yanılgıya düşersin. belki senin tarzın bir mizah yapmıyor olabilirler ama niye bok atıyorsun kardeşim. mesela ben çıkıp diyor muyum ? ''ha işte south park, macera peşindeki birkaç veled-i zinanın kulak tırmalayan sesiyle etrafta dolaşması. iğrenç çizimli komedi. hatta bunun tşörtlerini alıp giyenleri de tanıdığımdan ne tür bir mizah anlayışları olduğunu biliyorum, alayı mal 'south park çok güzel baba yhaaa' diye etrafta dolaşan tipler'' demiyorum. neden çünkü family guy biraz da objektifliği anlattı bize, karşındaki insan ne kadar salak olsa da onunla empati kurabilmeyi anlattı. onun için family guy tarzı mizah seven adamın yeri hep başkadır
 • moralfagleri tetikleyen mizahtır. bazen gerçekten sınırları zorluyorlar. görsel olarak çok ileri gidemiyorlar ama bulundukları imalar sinsi sinsi gülmenize sebep oluyor. tabi family guy'ın laf çarptığı her toplumsal gerçeklik, kültür ve değere karşı aşırı hassas iseniz işimiz var. ha gülüp geçebilmek marifet olduğundan değil ama gülmek sorun haline getirmekten daha kolay. en azından benim için.

  cutaway olarak bilinen ufak skeçler ve dizinin bir bölümünün ana konusu arasındaki hızlı geçişler ise uzmanlık alanlarıdır. mesela himym'da bu numarayı çok kullanırdı ama karakterlerle alakalı olurdu her cutaway. family guy ise adeta amerikan izleyicinin alışkın olduğu late night talk showlardaki esprileri ve veya sunucuların monologlarını animasyon halinde dizide yedirir. konuyla ilgisi olsun olmasın geçiş esnasında bunu yedirirler bir güzel. south park bu iş yüzünden zamanında family guy ile dalga geçmiştir. oysaki yapılan işi çözmüş olmaları ve basit göstermeleri o işin kolay ve herkesin ustaca yapabileceği bir şey olduğu anlamına gelmiyor. ağırlıklı olarak liberal görüşe sahipler ama espri yapıyoruz adı altında başka kültürlere ve değerlere redneck perspektifi ile inceden geçirirler.

  çok yoğun olmasa bile popüler kültür referansları kullanmak olmazsa olmazdır zaten. bu konu tamamen izleyiciye kalmış. bazı referanslar ile ilgili kişilere göz kırpmış olurlar bazen siz durumu öğrenip ilerde aynı referans ile tekrar karşılaşınca mizah keyfinizi güçlendirmiş olursunuz.