şükela:  tümü | bugün
 • m.ö 3000'den beri tartışılagelen bir karşılaştırmadır kendisi. gazilyon yıldır, seth macfarlane'ın the simpsons'ın konseptini çaldığından, family guy'ın the simpsons'dan zerre farkının olmadığından, family guy'ın hiç bir yaratıcılığa haiz olmayan, ucuz bir kopya olduğundan bahsedildi ve insan zihninin uzanabildiği ölçüyle paralel olarak sair ağır eleştirilere hedef oldu family guy. bu hususta diyebileceğim bir kaç şey var. ilk olarak, the simpsons'ın türünün ilk örneği olduğu doğrudur. bir ailenin -- hatta, bir şehrin -- ve yaptıklarının etrafında senaryo yazmak, bu senaryoyu haftalık bir diziye çevirmek, hepimizin kabul edeceği şekilde simpsons'ındı. fakat, simpsons ile family guy'ın ortaya çıkışı arasındaki 10 senede simpsons ufak ufak ömründen yemeye başlamış ve miadını doldurduğuna dair sinyaller vermeye başlamıştı -- fan söylemleri bunun aksini iddia edebilir, yanlışlayamayız -- family guy ilk bölümüyle fox'ta yayınlandığında, beklendiği üzere, pek de hit almamıştı. o dönemlerde, simpsons hala aynı esprileri zilyon kere yaparak ve aynı olayı 42 farklı şekilde gösterme üzerinden prim yapıyordu. bunun ötesinde, duruş itibariyle, family guy daha sonraları devam ettireceği tutum ve duruşu daha ilk bölümünden verecek cesareti kendinde bulmuştu. satiriklik açısından, family guy simpsons'ın başlattığı şeyi çok daha öte götürmüştü. burada klasik "bir şeyi bulan mı, onu daha ileriye götüren mi?" paradoksu ortaya çıkıyor gibi görünebilir, lakin durumun bununla zerre alakası yok. family guy artık simpsons'ın yapamadığını çok daha iyi ve gözler önüne serecek şekilde yapıyordu.
 • stewie siker.
 • mukayese edilmemeli. evet homer uzun süre gönüllerimizin moronuydu; ancak, peter kesinlikle televizyon tarihinin açık ara en aptal karakteridir, ölürüm biterim. ailenin en küçüğü stewie ise; "i love god, he's so deliciously evil!" diyecek kadar evildır. kim siker bart'ı?

  uzun sekanslarına kurban! family guy 4ever!
 • simpsons gülümsetirken family guy kahkaha attırır.
 • the simpsons iğnelemelerini çok hafif ve keyifli yapar, tam bir klasik. karakter derinliği biraz daha fazla gibi, the simpsons çok sevilir.
  family guy biraz daha agresif, esprileri daha belirli nitelikli, tam olarak kavramak için kültürün ilgili iligisiz bir çok öğesi (resim/edebiyat/popüler kültür/tarih vb.) hakkında fikir sahibi olmayı gerektiriyor. bazen yorucu.
 • family guy'da geçen nükteleri, yapılan göndermeleri anlayamayacak cehaletteki insanların yapamayacağı karşılaştırmadır. bütün bunları anlamak için öncelikli olarak;

  (bkz: republicans)
  (bkz: democrats)
  (bkz: racism)
  (bkz: adolf hitler)
  (bkz: jews) (bkz: judaism)
  (bkz: catholics)(bkz: catholicism)
  (bkz: canada)
  (bkz: indians)
  (bkz: evolution)

  önce bu kavramları öğrenip, bunlardan sonra da;

  (bkz: family guy)***

  ve simpsons konusuna gelince... klasiktir, evet doğrudur. ama kendini tekrar eden şeyler sıkar, yerine daha iyisi yapılınca yeni olan tercih edilir. bunda herhangi bir manyaklık, mallık, aptallık, saçmalık, vs.* yoktur. homer gönüllerin moronuydu ama artık değil!* evet, peter beni daha çok güldürüyor.
  family guy'dan daha iyi bir şeyler yapsınlar onu izleyelim, yerimizde saymanın bir alemi yok di mi?
 • aralarındakı farkı, yani the simpsons'u family guy'dan ayıran en büyük özelliğin ne olduğunu anlamak için bir tek mother simpson bölümünü izlemenizin yeteceği karşılaşma.
 • family guy daha taze olmanın avantajlarını sonuna kadar kullanır ve simpsons'a göre daha sert, daha iğneleyici ve daha açıktır.
 • the simpsons and philosophy diye bir kitap bile varken nasıl oluyor da böyle bir karşılaştırma yapılıyor anlamış değilim. ayrıca homer moron ama artık o kadar komik gelmiyor diyorsanız zaten hiçbir şey anlamamışsınız demektir. simpsons karakterlerinin hepsinin bir hikayesi, gerçek kişilikleri vardır ve hepsi de sağlam temellere dayanır.
  gönderme, alt metin konusuna gelecek olursak birçoğumuzun anlayamayacağı kadar çok gönderme vardır, hatta hemen hemen her saniyesinde vardır bile diyebilirim.
  öyle rock lobster'ı ıraq lobster yapıp usame bin ladin sakallı bir lobster koyunca "derin içerik" olmuyor malesef.
  kimsenin zevkine falan karışmam ama simpsons bambaşka bir yerdedir ve başka hiçbir şeyle karşılaştırılamaz.

  edit: mutluvatandas uyardı, family guy and philosophy diye bir kitap da varmış. hatta bu kitapları hep william irvin diye bir eleman yazmış. amerika'daki bütün tv dizilerinin "x and philosophy" diye kitabını yazmış. kitap argümanı boş olmuş yani.
  yine de simpsons'ın bambaşka olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu.