şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üzerinden vereceğiniz siparişle genetik testinizi yaptırabileceğiniz, böylelikle sahip olduğu veri tabanı sayesinde, dünyanın çeşitli yerlerinden, aynı soydan geldiğiniz insanları tesbit edebilen, araştırmalar neticesinde yaptığı sınıflandırmalarla etnik kökeninize dair bilgi sahibi olabileceğiniz ilgi çekici bir site. dezavantaj olaraksa genetik testlerin biraz pahalı olması(ayrıntılı bir sonuç elde etmek için en aşağı 200 doları gözden çıkarmanız gerekebilir) ve sonuçların biraz zaman alması gösterilebilir. http://www.familytreedna.com/
 • dna örneğinizi size gönderilen, pamuklu bir çubuğu yanak içine sürerek alabiliyorsunuz (csi'lardaki gibi). daha sonra bunu yine family tree dna tarafından gönderilen küçük, içi sıvı dolu bir şişeye koyuyorsunuz. ama hiç heves etmeyin, kargo firmaları bunu taşımayı reddediyor, türkiyeden amerikaya dna örneği göndermek imkansız. o kadar para verip test kiti satın aldım ama elimde patladı, gönderemedim. yurtdışına bir yakınım çıkarsa onunla göndermeyi deneyeceğim artık.

  edit:kargo firmasına içinde ne olduğunu zaten söylemedim ama onlar kargoyu x ray gibi birşeyden geçirip içinde ne olduğuna bakıyorlar sanırsam. neyse, ptt ile gönderdim, sorun çıkmadı, sonuçlar geldi. haplogrubum "u7" imiş. göç haritasında da benim orjin olarak kırımın kuzeyini, ukraynayı işaretlemişler.
 • ben sabırlıyım diyorsanız(38. günün sonunda laboratuvara ulaştı benimki) ptt posta ile 2.5 tl karşılığında numunenizi laboratuvara gönderebilirsiniz. ancak zarfınızın yolda kaybolma, gümrükten geçememe riski devam eder. fakat hastanelere gidip numunem için onay almayacağım diyorsanız yapabileceğiniz en akılcı iletim yolu da budur.

  çok güzel bir edit: eğer herhangi bir test aldıysanız ve anadolu türk'ü olduğunuzu düşünüyorsanız(ailenizde balkan, kafkas gibi herhangi bir göçmenlik yoksa) aşağıda linkini verdiğim gruba katılabilirsiniz. grupta anadolu'da kendini türk olarak tanımlayan kitlenin otozomal dna, y-dna ve mt-dna komponentlerinin nasıl bir dağılımda olduğu belirlenmeye çalışılıyor. şu ana kadarki katılımcıların sonuçlarının oldukça ilginç olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. y-dna anlamında cengiz cinnioğlu'nun çalışmasına göre ilginç farklılıklar var.

  https://www.familytreedna.com/…spx?group=oghuzturks
 • (bkz: genomturkiye)
 • 10 yıldan fazla bir süre önce yaptırmıştık.ıbm ve national geographic in projesi kapsamında (bkz: the genographic project)

  anne ailemiz afrika dan orta asya , oradan türkiye ye gelmiş,hatta afrika da hala varlığını sürdüren en eski kabilelerden biri bizim ilk göbek akrabalar.
  eniştemler hiç orta asya ya uğramadan avrupa ya geçmişler.hatta enişteme i %99 kardeş genlere sahip meksikalı bir adam olduğunu belirten bir yazı gelmişti.
  x geni takip edilebilir olduğu için baba soyunuzu bulmak için babaanne veya hala kızlarından tükürük rica edeceksiniz.o şekilde de babaannenizin annesinin soyunu öğrenmiş olacaksınız.
  inanılanın aksine soyu taşıyan,devam ettiren x geni.yaşasın osmanlı ailesi.
 • ben de bu testi, en yakın zamanda yaptırmak istiyorum. konu ile ilgili bazı araştırmalarım oldu. testi yaptırmak isteyen arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri, öncelikle paylaşayım. zaten benim de cevabına ulaşamadığım bazı karmaşık konular var. onları da diğer yazar arkadaşlardan yardım almak amacı ile paylaşacağım.

  öncelikle; familytreedna, güzel bir video paylaşımı yapmış. ona da genomturkiye, altyazı koymuş. bunu bir izleyin.

  nasıl test yaptırabilirim? sorusunu ele alalım. merkez olan familytreedna.com sitesinden harici genomturkiye.com diye bir site var. bu siteye ne kadar güvenilir en ufak bilgim yok. bu siteyi kullanarak, testi yaptıran arkadaşlar varsa, özellikle yeşillendirsinler.
  site içinde bulunan, hakkımızda bölümünü inceledim. her ne kadar, familytreedna sitesi ile ortak çalışıyor gibi görünseler de; bölümün en altında:

  ''www.genomturkiye.com tamamen bağımsız olup family tree dna ile arasında ortaklık, joint-venture, acenta, franchise veya istihdam gibi herhangi bir hukuki ilişki bulunmamaktadır. bu web sitesinde verilen bilgilerden family tree dna sorumlu olmadığı gibi, kurumumuz da family tree dna tarafından yapılan test sonuçlarından sorumlu değildir.'' yazmakta. şimdi bu da ne demek oluyor?

  siteyi incelediğimizde ''nasıl test yaptırabilirim?'' bölümü var. onu da bu şekilde güzelce anlatmışlar. sanıyorum ki burada yazılanlar, familytreedna sitesinin de istediği şeyler ile aynı?
  ben hala orada takılı kaldım. ''yahu kardeşim uğraşma, git işte kendi sitesinden yap'' demeyin. burada yazılanlar türkçe olduğu için ilgimi çekiyor. konuyu bir tam anlasam; o siteden gidip, yaptırayım tamam.

  bunu da geçtik. şimdi hangi testi yaptıracağım var. bu konu hakkında da beni yeşil manyağı yapabilirsiniz. çünkü en fazla kafamı kurcalayan kısım burası oldu.

  ''mt-dna'' testi var. bunu, kadınlar da erkekler de yaptırabiliyormuş. sadece erkekler için de ''y-dna'' testi var. bu da kendi içinde; ''y-12, y-25, y-37, y-67, y-111'' gibi kollara ayrılıyor. benim bunlardan hangisini yaptırmam gerekiyor ve bunlar ne anlama geliyor?
  ayrıca bir de ''familyfinder'' testi var. bu daha mı iyi sonuç veriyor?

  ayrıca; istenilen şeyler, onların eline ulaştıktan sonra; tahmini 2 ay sonra, sizlere internet üzerinden sonuçları sunuyorlarmış. sizler; yaptırdım demişsiniz, iyi hoş da biz de bir baksak ne yazıyor orada? yani önümüze ne ya da neler koyacaklar, onu da bir görelim.
  daha sonra olası akrabalarımızın bilgilerini bizlere vereceklermiş. onlarla iletişiminiz nasıl oluyor? mail falan diyorlar da yani ne konuştunuz mesela? aranız nasıl lan? çok merak uyandırıcı bir şey bu.

  ha; bu da güncel fiyat listesiymiş.

  ''lan oğlum zaten anlatırken linklerini vermişin işte'', demeyin. orada yazılanlar türkçe olmasına rağmen bana latince gibi geldi. lisede de biyolojim hep kötüydü zaten. hocamın ismi haydar'dı. derse de silahla falan geliyordu, yeminle. yumurta topuk, ayakkabı falan giyerdi. değişik bir adamdı. ben buraya neden çıktım?
  dur dur neyse; sizden isteğim bana bunları sade bir şekilde özetleyin. zaten kafamın karıştığı konuları anladınız. başlığa entry girmişsiniz eyvallah da hiç açıklayıcı bir yazı bulamadım. sizler beni yeşillendirin, ben de bu yazı altında edit yapayım. sadece ben değil, diğer yavrucaklar da yararlansın. bak uzun uzun yazdım bir de. neyse duygu sömürüsü yapmayacağım. pusudum, bekliyorum.
 • test sonucunda akrabalarının listesini "buyur, gardaş bu teyzenin amcasının oğlu james. telefon numarası da bu" şeklinde isimler vereceklerini düşünmediğim soy ağacı çıkartan kurum
 • mtdna testi anneden gelen mitochondrial dna'ya bakar. yani bu testle annenizin annesinin annesinin ..... annesinin m.ö. fi tarihlerinde hangi cografyalarda gezdigini ögrenirsiniz.

  y-dna testi ise babadan gelen y kromozonuna bakar. sadece erkeklerde bulunur. baba soyunuzunun eski tarihlerde hangi cografyalarda yasadigini gösterir. y-12 en az str bilgisi verdigi icin y-dna matchlari ciddiye alinmaz lakin y haplogrubunzu ögrenirsiniz. str ler yükseldikce matchlar daha ciddiye alinir, ekonomik durumunuza göre artik.

  family finder ise son 6-7 kusak icinde genetik karisimlarinizi gösterir. bunu mutlaka öneririm.

  almak isteyenlere önerim, ff testini öncelikle sabitleyin, diger testleri de ekonomik durumunuza göre secip alin. ayrica ftdna firmasinda esneklikler var, mesela y-12 aldiniz, ileride bunu y-37 ye yükseltebilirsiniz.

  kuzen(match) meselesi her 3 testte de vardir. yani mtdna, y-dna ve ff den matchlariniz cikar (veri tabanlarinda varsa tabi). ıletisim mail yolu ile yapiliyor.

  edit: epinefrinbey'in uyarisi üzere yanlis yazdigim bir bilgiyi düzelttim.
 • family finder en ucuzu ve bence en mühimi www.genomturkiye.com'da otozomal dna testi diye geçiyor 99 usd. diğerlerini yaptırmak istiyorsanız aynı numuneyi kullanıyorlar. yani yeniden sample göndermiyorsunuz. sıvı içinde gittiği için özel kargo kabul etmiyor, ptt ile gidiyor. maraşlı bir kürd alevî olarak dna'm % 74 middle eastern yani mezopotamya, %23 central/south asian (ancient old-iranian speaker immigrants) yani eski iranî, %3 avrupa çıktı.
 • resmi websitesi üzerinden is arkadasim ile beraber siparis verdik family finder secenegi icin. cok heyecanladim nasil bir sonuc ile karsilasacam. insala is arkadasim ile, kendisi cek genlere sahip bi avusturyali, akraba cikmayiz..

  fiyat: 99 $ + kargo