şükela:  tümü | bugün
 • hayran servisi anlamına gelen bir anime terimi*.

  bu terimi açıklamak için öncelikle anime camiasına kısaca değinmek gerekir. bildiğimiz gibi animeler çoğunlukla içerdikleri şiddet ve dövüş sahneleri nedeniyle genellikle erkek izleyicilere hitap etmektedir. ve bu erkek milleti de doğal olarak anime hayranlarının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. işte bu yüzden bazı animeleri hem biraz daha izlenebilir kılmak, hem de biraz daha fazla seyirci çekmek için güzel hatunlarla* süsler cingöz anime stüdyoları. ama sadece uzun bacaklı kocaman gözlü ve çocuk sesli kızları çizik filme dahil edip bundan randıman beklemek doğru olur mu? tabi ki olmaz, olamaz. işte bu yüzden ara sıra bu güzel mi güzel kızların duş alacağı tutar, duş almazsa ayağı kayar düşer eteği açılır, daha da şanssızsa başına bir iş gelir elbisesi yırtılır sütyeni kopar. bu eylemlerin her birinin sonucunda, anime izleyen insan evladı bu özene bezene çizilmiş hatun modellerinin vücudunu ayrıntılı olarak inceleme fırsatı bulur, doyamazsa başa sarar bir daha izler.

  işte anime kızlarının vücutlarının kısmi ya da tamamen teşhir edildiği bu sahnelere fan service denir. genellikle animelere komedi unsuru olarak dahil edilir. nasıl desem, pilavın içindeki karabiber parçaları gibidir bu fan service sahneleri. epey seveni vardır, işin içine ayrı bir tat kattığı kesindir, ama nefret edeni de vardır. zannımca boku çıkarılmadığı sürece hem esprilerin kuvvetini arttırmakta hem de animeyi daha da izlenebilir kılmaktadır.
  anime hayranları tarafından kurulduğundan olsa gerek, gainax'ın eserlerinde bol bol rastlamak mümkündür böyle sahnelere.
 • anime ve manga'da olduğu kadar müzikte de karşımıza çıkan bir terimdir. özellikle visual kei yapan gruplarda, kızlar için yapılan bir eylemdir. vokalistin gitaristi öpmesi, basçının deri mini etek giymesi bunlara örnektir. bazı gruplar işin aşırısına kaçabiliyorlar (nightmare, merry gibi) ama genel anlamda çok abartılı olmuyor. müzikten çok imaj ile alakalı olduğundan olsa gerek.

  bir nevi boyband gibiler yani...sadece japonlar ve rock müzik yapıyorlar..evet....bi de kıza benziyorlar, anladım. *
 • anime/manga menseili olsa da aslen uygulamada "seyircinin istek ve arzularina" uygun mesrepten sahneler ve temalar attirmalari isimlendirmek icin de kullanilir. mazlumun galibiyeti, romantik komedi kahramaninin son anda havaalaninda yakalayip opmesi, kotulerin yenilmesi, orospu/kotu kadin'in cezalandirilmasina hep fan service denebilir. bu tip kaliplarin tam aksi istikametinde hareket ederseniz fan'inizi kaybeder, kritiginizi kazanirsiniz. yani mazlumu ezdir, son anda havaalaninda yakalayamasin, orospu kotu kadin cezalandirsin,buna da bir nevi kritik fan service i diyebiliriz.
 • marvel evreninde psylocke ve emma frost'un kostümleri fan service mevzusunda güzel örneklerdir.
 • bleach'de gayet güzel örnekleri bulunmaktadır.*

  (not: matsumoto vs. ile olanlardan bahsetmiyorum.)

  ha, burada oturup da, tüm erkek kaptan ve yardımcılarından bahsedecek değilim bkz'lı bkz'lı, ama ukitake'den tutun, renji'ye kadar türlü türlü, "fangirllere yönelik" farnservice vardır bleach'de..*

  shounen türü bir anime olması, kadınlara yönelik fanservice'e girişemeyecekleri anlamına gelmiyor demek ki..*
 • bleach'in plajda geçen "filler"ı sırf buna yönelikti. fan service elzemdir. matsumoto gibi, yoruichi gibi karakterler çiziyorsan, onları duşa, havuza sokacaksın arkadaşım...
 • bazı animelerde* tadı kaçan, yerli yersiz kadın vücudu görmekten kusturan bir şeydir. her yerde düşen havlular, uçan etekler, zıplayan memeler, tuhaf açılardan gözüken iç çamaşırları falan görmek bir kadın olarak bana gereksiz ve sıkıcı geliyor.
  ama muzik piyasasında olanı ise biraz daha farklı, böyle şeyler görmeye vesile oluyor, daha fazlası var aslında, değişik şeyler tabi, seveni var, bayılanı falan ama yanlış bulanı da var.
  genel anlamıyla fanservice'in anlamına baktığımızda muzik dünyasında olsun animelerde olsun fanları* sevindiren servise denir, adı üstünde.
  "fanservice- because they know we want it!"
 • günümüz modern dünyasında artık boku çıkmış olay. lakin bu işi shaft anime stüdyoları gibi iyi kıvıran şirketlerde var ki onlara sözüm yok. o değil eskiden mesela seksen doksanlarda ne güzeldi fan servisi ya. daha bir masumdu ama şimdi? http://i.imgur.com/gmvijhy.jpg
 • *(bkz: misato)
hesabın var mı? giriş yap