şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yanlış teşhistir. fanatik adam maldır, hacı. ister ilkokul mezunu olsun, ister üniversite. üniversite mezunu adamda, ortalama 90 ile 110 iq puanı olduğu varsayılır. daha düşük olmaz. üniversite mezunu olup da, fanatik olan yok mu? bir arkadaş, amına kodumunun takımını savunurken ağlıyacak duruma gelirdi be.
  sözlükte de millet birbirine "orospu çocuğu" demekte bir beis görmüyorlar, çok şükür.
  sonuçta zeka değil, karakter sorunudur. karaktersiz insan, fanatizmle bir karakter elde etme çabasındadır. elde ettiği karakteri sikeyim, orası da ayrı konu.
 • desteklenilesi bir tezdir. bilim insanları bir konu üzerine oturup tartışırlar. herkes kendi bildiği yanlışları ve doğruları anlatırlar. ve birbirlerinin söyledikleri sözlerden mantıklı gelenleri oturup, düşünüp, tartarak kabul eder ya da red ederler. bu durum fanatikler arasında ise tam tersidir. karşıdakinin düşüncesini asla kabul etmeyeceksin ve kendi düşünceni karşıdakine zorla kabul ettireceksin. bunu bir zeki bir insana yap deseler onun vereceği cevap ise "bu eylemi her tarafı kapalı boş bir odada yapmam ile farkı yoktur" olacaktır.

  şimdi ise örnek vererek bitirelim.

  bilim insanı 1 (bi1) ve bilim insanı 2 (bi2) kendi aralarında bir ülke seçiminde 1 ve 2 partilerini sırası ile desteklesinler ve birbirlerine ikna etmeye çalışsınlar. biz ise konuşmanın ortasından girelim.

  ...
  bi1: bakınız. dedikleriniz çok mantıklı ama işe şu noktadan bakmak gereklidir. 2 numaralı partinin liderinin ülkeyi yönetmeye vasıfları yok. aynı zamanda 1 numaralı partinin lideri 2 numaralı partinin liderinden daha fazla eğitim almış durumda.
  bi2: atladığınız bir nokta var. fazla eğitim almak demek daha iyi bir lider olmak demek değildir. eğer öyle ise bu ülkenin yüksek eğitim almış insanları bizleriz. 3 numaralı bir parti kurup ülkeyi biz yönetmeliyiz.
  bi1: haklısınız. bu noktada yanlış düşünmüşüm. ama dediğim diğer konuya hiç değinmediniz.
  bi2: kusura bakmayın. atlamış olmam lazım. 2 numaralı partinin liderinin ülkeyi yönetmeye vasıfları yok demiştiniz. fakat hatırlarsınız ki bu adam dış ilişkileri bakanı iken neredeyse savaşa gireceğimiz bir ülkeyle aramızdaki sorunları iki ülkenin de çıkarlarına ters düşmeyecek bir fikir ile bitirmişti.
  bi1: bu da bu adamın yönetmeye değil ikili ilişkilerdeki başarısı gösterir. ama ülke yönetmek ikili ilişki değil normalden karmaşık bir örümcek ağında yolunuzu bulmak gibidir. bu yüzden başarısız olur.
  ...

  ve konuşma böyle devam eder gider. şimdide fanatik1 ( f1 ) ve fanatik2 ( f2 ) bu konuşmayı yapsınlar. ve biz yine ortadan girelim.

  ...
  f1: ya kardeşim...
  f2: bana kardeşim deme. nereden senin kardeşin oluyor muşum ?
  f1: sabır.. sabır.. dinle beni bi. senin liderin tam bir şerefsiz. maliye bakanı iken ülkedeki maddi açık yüzünden 1 ay boyunca memur maaşları yatmamıştı. hatırlar mısın ?
  f2: öncelikle şerefsiz sözünü bi geri al. asıl şerefsiz senin liderindir. adalet bakanı iken başbakana genel af çıkarması için rica etmişti sırf cezaevleri dolu ve maddi açık var diye. sırf kendi k!çını kurtarmak için.
  f1: nasıl kelimeler kullanıyorsun sen? bahsettiğin kişi bir bakan, bakan. senin gibi küçücük bir mahallede limon satan biri değil.
  f2: en azından ben onurum ile satış yapıyorum. sana ne demek lazım. ne zaman okul müdürlüğüne geçtin o zaman o okulda para toplatılmaya başlandı. 2-3 ay sonrada arabanı değiştirdin.
  f1: ( bağırarak ) sen bana ne demek istiyorsun len ?
  f2: ( aynı ses tonu ile ) ben demek istediğimi açık açık söyledim. gerisi senin anlama yeteneğine kalmış bir şey.
  ses tonlarını artık azaltmayarak devam ederler. 3 dakika sonra.
  f1: sen benim kim olduğumu biliyor musun lan kahp*
  f2: kim mişsin len ? kimmişsin it*ğlu. kimsin sen ?
  sonuç ise mahallelinin bunları ayırması ile birbirlerine hasım olmalarıdır.

  not: yaşanmış bir olay değildir. tamamen hayal ürünüdür. bilim insnaı diye kullanılmasının sebebi de zeki kavramını somutlaştırmak içindir.
 • fanatizm bir zeka sorunu değil bir kişilik sorunudur. insanın kişilik oluşumunda boşluklar varsa, o boşluklar ya bir inanç sistemi ya da bir ideoloji ile doldurularak bütün haline getirilmeye çalışılır.
  12 eylül dönemimde hakim soruyor:
  - adın ne?
  + marksistim.
 • bir bütünde yaşadığını unutup aidiyet geliştirdiği ''şey'' haricindekileri ötekileştirmesi ile sonuçlandığından, bunu görebilecek yeterliliğe sahip olamama durumu yüzünden doğru olabileceğini düşündüğüm sorunsaldır.'' milliyetçi olmak için, belirli bir derecede zihinsel engelli olmak lazım.'' diyen thomas mann da fanatizm konusunda böyle düşünüyor olmalı. milliyetçilik de diğer milletlere karşı kendi milletini fanatikçe kayırma durumudur ne de olsa.
 • fanatizm bi tercih sebebi falan değildir . bişeye aşırı derecede bağlı olmak ruhsal bi problemdir. çok kızıyorum ben özelliklede materyallere fanatiklik besleyenlere. özellikle futbol kulüplerine fanatizm duygular besleyene. onları ruhsal sınıftan bile ayırıp direkt olarak tedavi olması gereken sağlıksız insanlar olarak görüyorum.

  isteyen istediğini sever arkadaş. istediğine ilgi duyar. ama tıpkı bir çok chp linin neden chp ye oy verdiğini bilmemesi , ak partilinin , mhp linin verdiği partiye neden oy verdiğini bilmemesi gibi . bir fenerbahçelinin o kulübü neden sevdiğini tam anlamıyla cevaplayamadığı gibi. bir dine inanan insanın o dini mantıklı şekilde anlatamadığı gibi gördüğünüz üzre hepsi tamamen biraz içgüdüsel , biraz alışılmışlık , biraz geleneksel olgulardan kaynaklı durumlar . ve hepsinin anlatımıda tamamen ama tamamen klişelere dayalı. chp ye oy veriyorum çünkü atatürkün partisi. ak particiyim çünkü dini özgürleştiriyo. fenerbahçeliyim çünkü türkiyenin en iyi takımı , halkın takımı. müslümanlığa yada hristiyanlığa inanıyorum çünkü bla bla bla.

  hepsine cevabı ben vereyim. oy veriyosun çünkü muhtemelen ideolojık yapını ailenden aldın ve arkadaş ortamın o partinin yandaşlarından. fenerbahçeli yada galatasaraylısın çünkü sen küçükken senin aklına ya dayın sokmuştur yada benzeri. müslümanlığa yada başka dinlere inanıyosun çünkü yine yüksek ihtimal ailen o dinden olduğu için sende öylesin. ( hepsinde istisnalar hariç )

  şimdi sonuç olarak gördüğün gibi sen aslında haybeye bağlanıyosun bunlara. bunların bi çoğu senin iradenle seçilmiş şeyler değil. ki bir çoğuda sana bir bok kazandırmıyo.

  fanatizmin zararlarınıda sayfa sayfa yazardım ama çok iş o. kısa ve öz olarak fanatik adam mal adamdır. fanatik adam hayatında fazla uğraşacak şeyi olmayan ve kendini bi yere dayatmak için ruhunu doldurduğu bi dayanak oluşturan adamdır. fanatik adamla tartışmaya gelmez çünkü onun fanatik olduğu şey dünyada bir numaradır ve geriye kalan herşey yanlıştır.
 • galatasaray taraftarlarının şampiyon olmaları üzerine arabaları alıp hasta vardır, insanlar rahatsız olur demeden tüm şehri kornaya basa basa surup yerinden inletmesi üzerine özellikle sol frame'e düşmesini istediğim başlıktir. adamlar beyinlerindeki boşluğu doldurmak, iyi hissetmek ve düşünmenin verdiği sorumluluğu üzerinden atmak için kendilerine bir mutluluk ilüzyonu yaratıyor, o ilüzyon kendisini mutlu edince de sokağa çıkıp deli sikmis gibi havlayabilmeyi kendine hak biliyor. yazık cidden ne diyelim.
 • zeka değilde aslında aidiyet ihtiyacı ile alakalı bir durum. bütün o sosyal medya fotoğrafları, kankimle sahil qeyfi :)) durumları yavaş yavaş nasıl delirdiğimizle alakalı. öcü gibi korkuyoruz yalnız kalmaktan. bakıyorsun adama/kadına savcı olmuş, miyendiz çıkmış en taşaklı üniversiteden. bizlerle paylaşmaya değer bulduğu en önemli şey; x futbolcu nasıl soktu, y partisinin lideri en iyisi diğerleri orospu çocuğu. aklına ne geliyorsa gerçekten muhteşem ve kesin doğruymuş gibi söylüyor/yazıyor. ölene kadar aklının ucundan bir kez olsun karşındakinin haklı olabileceğine dair bir düşünce geçmeyeceğine eminim. mezar taşında ''o hep haklıydı. öldü ama hala haklı'' yazsın bunların bence. yazarken biraz bir şeyler daha geldi aklıma. tespit doğru. biraz gerizekalı olabilirler.
 • üşenmeden sonuna kadar açın, pişman olmayacaksınız!

  fanatik dostlarımız için, maksimum 30 saniyede okunulacak bir metin bile destan olarak gözükmekte ki admin bey böyle bir açıklama yapmış. gerçi boşuna yazmış, konu tutulan takım olunca zaten hatim edilir o metinler, açıklamalar.

  not: fenerbahçe diyelim. böyle yazınca favlar havada uçuşuyor diyolar.
 • zeka değil, hayatta erdemli bir amaç edinememe ve genel aidiyet sorunudur kanımca.