şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz yazar j. k. rowling'in, henüz harry potter serisi devam ederken 5. kitap harry potter and the order of the phoenix'i yazdığı sıralarda, newt scamander mahlasıyla yazarak 2001 yılında araya sıkıştırdığı ve yarattığı kurgusal wizarding world evrenindeki sihirli yaratıkları ve canavarları tanıttığı fantastic beasts and where to find them isimli kurgusal kaynak kitabından yola çıkılarak sinemaya uyarlanan 5 bölümlük spin-off serisinin genel adı.

  film serisinin ana kahramanı, söz konusu kitabın da - güya - yazarı olan ve oscar'lı oyuncu eddie redmayne tarafından canlandırılan newt scamander. 1926 sonlarında başlayacak ve 1945 yılında sona erecek olan seride ele alınan 19 yıllık zaman diliminde karanlık büyücü gellert grindelwald'un 2. dünya savaşı'na paralel bir şekilde, bir nevi faşist büyücü diktatörü olarak "çoğunluğun iyiliği için" yönetimi büyücülerin devralması amacıyla büyücü olmayan dünyaya savaş açması ve albus dumbledore'la büyücülük tarihine adını altın harflerle yazdıracak olan nihai düelloları anlatılacak. newt scamander ve fantastik canavarları da bu savaşlarda aslan payını kapacaklar.

  oyuncu kadrosunda eddie redmayne'e şimdilik eşlik eden diğer ağır toplar ise colin farrell, jude law ve johnny depp... johnny depp'in 2020 yılında kadrodan ayrılmasının ardından kendisinin yerine mads mikkelsen getirilmiş durumda. senaristliğini j. k. rowling'in yaptığı seride yönetmenlik koltuğu son dört harry potter filminin de yönetmeni olan david yates'e emanet. serinin yapımcısı bütün potter filmlerinin yapımcısı olan david heyman iken yapım tasarımcısı da yine bütün potter filmlerinin görsel dünyasını kuran muhteşem stuart craig. kostüm tasarımcılığını oscar ödüllü colleen atwood'un üstlendiği serinin müziklerini ise defalarca oscar'a aday olmuş deneyimli isim james newton howard besteliyor.

  serinin şimdilik üç bölümü çekilmiş durumda. diğer bölümleri de çekilip isimleri açıklandıkça bilgileri güncellerim :

  (bkz: fantastic beasts and where to find them)
  (bkz: fantastic beasts the crimes of grindelwald)
  (bkz: fantastic beasts the secrets of dumbledore)
 • adını aldığı fantastic beasts tamlaması; newt scamander'ın sihirli bavulunun sakinleri kadar, beşlemenin işleyeceği esas olayların merkezinde yer alacak beastial cadı ve büyücülerden de ilham almıştır.

  fantastic beasts and where to find them'de beast, obscurus idi; fantastic beasts the crimes of grindelwald'da ise muhtemelen maledictus olacak ve beşleme boyunca her filmde, spesifik bir insansı yaratık ya da yaratığımsı insan ile karşılaşacağız.

  oralardan bir yerden bir sfenks, bir yalazgan ya da bir vampir falan çıkarsa cidden şaşırmayacağım.
 • harry potter evreninden ayrılıp da gelen, iyi ki de gelen seri. keşke bir de hp ile ilgili dizi gelse de bol bol izleyebilsek.
 • harry potter dünyasından enstantaneler sunduğu için tutan seri.
  galiba, insan eskimemiş yüzleri seviyor, yeni yuzleri.
  bu serinin ilk filmini de ikincisini de beğenemedim.
  ya da büyük bir mekanda gectiginden de başarılı olamamış olabilir. çünkü hp de mekanlar kısıtlıydı ve 2-3 mekan vardı. sanki burda büyümüşüz gibi bilirdik o dünyayı. ancak fantastic beasts bir yapmacık oldu sanki. ne karakterleri sevdim ne de mekanları.
  yani ikinci filmde hogwarts ı görünce heyecanlandık, sihir bakanlığı sahneleri burası bizim oralar dedirtti. o kadar.
  muhtemelen çıkan ve de çıkacak olan tum filmleri izleyeceğim ama insanın gönlü de bir hp serisi gibi bir seri istiyor:(
 • seriyle ilgili en çok sevdiğim şey; bir harry potter fanı olarak okulda gösterilen büyüler dışınde sürekli büyü kullanmaları 100 lerce yeni büyü görmemiz olabilir. neydi lan o bi sersemlet ile 8 film geçti. büyüye doyduk çok şükür. yetişkin büyücüler gerçek hayatta neler yapıyor ilk seri boyu hep merak etmişimdir.
 • 6 kasım 2020 tarihi itibarıyla serinin baş kötü karakteri gellert grindelwald'u canlandıran johnny depp'in yapımcı şirket warner bros. tarafından seriden kovulması sonrasında toplamda beş film olacağı açıklanan yolculuğunun iyiden iyiye tehlikeye girdiğini düşündüğüm seri. hatta üçüncü film serinin son filmi bile olabilir.

  zira sıkıntı sadece johnny depp'in özel hayatı ve kamuoyunda bir şekilde tepki çeken, ne seyircinin ne de yapım şirketinin aile dostu böyle bir film serisinin adının birlikte anılmasını isteyeceği bu tür sansasyonlara rağmen kendisinin kadroda tutulmaya devam etmesi, sonrasında da kovulması ve işin tadının iyice kaçması değil. seriyle ilgili ortada başka sansasyonlar ve sorunlar da var maalesef. şöyle ki ;

  - seride credence barebone karakterini canlandıran bir başka marjinal ve sorunlu aktör ezra miller da geçtiğimiz aylarda bir bar çıkışında kadın hayranlarından biriyle kavgaya tutuşmuş ve kadını boğmaya çalışırken amatör kameralara yakalanmıştı. yani ortada depp'inkine benzer başka bir olay daha var. tek farkı olaydaki taraflardan birisinin ünlü bir film yıldızı, diğerinin ise kendi halinde bir vatandaş olmasından dolayı olayın mahkemeye intikal etmemiş ve bir şekilde geçiştirilmiş olması. hatta johnny depp olayında bile depp işi mahkemeye taşımasaydı grindelwald rolünü hâlâ oynuyor olabileceği söyleniyor.

  - ikinci ve belki çok daha büyük olan sorun ise yazar j. k. rowling'in kendisi. bütün bu evren, karakterler ve hikayeler onun. bu nedenle kitap ve film serileri üzerindeki hak sahipliği ve muazzam güçlü konumu warner bros. tarafından kolay kolay saf dışı bırakılabilecek bir şey değil. hatta belki söz konusu bile değil. ancak çok başarılı bir kitap yazarı olmasına rağmen bir film senaristi olmadığı için serinin ilk iki filminde çok da kendisinden beklenecek ayarda işlere imza atamadı. potansiyeli bol olan yeni karakterler ve hikayeler tasarladı ancak bütün bunları aklında belli ki yine bir kitap serisi olacak derinlikte ve genişlikte tasarladı. bu nedenle iki saatlik film senaryolarına gerektiği şekilde dağıtıp sığdıramadı. özellikle ikinci film fantastic beasts the crimes of grindelwald resmen "ben aslında en az 500 sayfalık bir kitap olacaktım ancak 150 sayfalık senaryoya sığışmak zorunda kaldım" diye bas bas bağırıyordu. filmin asıl sıkıntısı buydu zaten. bir sürü güzel fikir ve çarpıcı hikaye, zaman ve yer darlığından dolayı anlatılamamıştı. anlatılamayınca ne karakterler, ne hikayeler, ne kurgu seyircide bir karşılık bulabilmişti. haliyle hem eleştirel anlamda serinin içeriğine hem de maddi anlamda filmin gişe hasılatına zarar vermişti.

  harry potter kitaplarının evrenini haklı olarak wizarding world olarak genişletip derinleştirmek için çıkılan yolda rowling'in fantastic beasts serisini öncelikle yine bir kitap serisi olarak geniş geniş, istediği gibi kurgulayarak yazmamış olması ve film senaristliğine merak salarak "çocukların artık hiç kitap okumadıkları teknoloji ve internet çağında yüz milyonlarca çocuğa tekrar deli gibi kitap okutmayı başaran eser" olarak bir kitap için gurur misali bir nam salmış olan harry potter serisini ait olduğu asıl mecra olan edebiyat dünyasından kopararak film sektörüne yamamış olması hoş bir hareket olmadı. kendisi en iyi bildiği şey olan kitap yazarlığına devam etmeli, bu evrenin fanları filmlerdeki yeni karakterler, yeni mekanlar ve yeni olaylarla tıpkı harry potter kitaplarını okudukları zamanlarda olduğu gibi önceden bol bol, uzun uzun ve rahat rahat bağ kurabilmeliydi. harry potter serisinin neredeyse her kitabının facia bir şekilde sinemaya uyarlanmış olması film serisiyle ilgili bütün fanların en büyük hayal kırıklığıdır ancak iş yine de asıl işi senaristlik olan profesyonel kişilere bırakılmalıydı. sanıyorum kendisi de ilk serideki bu nahoş durumu tersine çevirip ipleri kendi eline almak, hikayelerini sinema perdesinde kendi istediği yetkinlikte anlatmak istedi ama film senaristliği düşündüğü gibi olmadı. her iki fantastic beasts filmi de (özellikle de ikincisi) sanki çoktan yazılmış olan ancak bizlerin okuyamadığı bir kitaptan, tıpkı harry potter kitapları nasıl eksik gedik senaryolaştırılıp tatsız tuzsuz, kopuk kopuk, vermeleri gereken etkileyicilikten ve görkemden çok uzak filmler haline getirildilerse aynen o şekilde senaryolaştırıldılar.

  - tabii rowling'le ilgili asıl en büyük sorun geçtiğimiz haziran ayında yaşanan ve yaz mevsimi boyunca devam eden transfobi kavgası oldu. kendisini bu konuda ister haklı bulalım ister haksız, tartışmanın özellikle sosyal medyada hiç tahmin edilemeyecek büyüklükte bir infiale sebep olduğu, ünlü/ünsüz sayısız insanın rowling'e ve dolaylı yoldan eserlerine ateş püskürdüğü, kadına açık açık cephe aldığı, hatta üzülerek olsa bile hayatlarının artık ayrılmaz bir parçası haline gelmiş olan bu evrenin fantastic beasts vb. gibi devam hikayelerine bundan sonra yüz vermeyecekleri, olayı sadece harry potter serisiyle sınırlı tutacaklarını söylediği tartışılmaz bir gerçek. rowling trans bireylerle ilgili savlarında haklı olsun ya da olmasın hiç girmemesi gereken bir tartışmaya girip gördüğü çığ gibi tepkilerden sonra da zerre geri adım atmayarak kendisini ve eserlerini canı gönülden seven sayısız insanı karşısına aldı. birlikte çalıştığı yayınevleri, film şirketleri ve oyuncuları da hiç hesap etmedikleri çok ikircikli bir konumda bırakmış oldu. kariyerinin en kritik dönüm noktalarından birine imza attı desek yeri.

  johnny depp olayından bağımsız olarak fantastic beasts serisinin bu transfobi kavgasının wizarding world markası üzerinde yarattığı "demek ki kitaplarda yazılan bütün o hepimiz kardeşiz, dışlanan herkesin bu evrende başımızın üstünde yeri var mesajları palavraymış, bütün çocukluğumuz yalanmış" şeklindeki hayal kırıklığı ve ihanet edilmişlik hissinin getirdiği protestolardan olumsuz etkileneceği kesin. markanın tanındığı ve sevildiği haliyle "herkesi ama bilhassa dışlanan, ötekileştirilen insanları kucaklayan evrensel bir dünya ve sıcak yuva" imajının bir şekilde kurtarılıp düzeltilmesi lazım. ancak transfobi kavgasından sonra bu imkansız değilse bile belli ki oldukça zor olacak.

  dahası hali hazırda film serisinde oynamakta olan oyunculardan bazıları içeriğinden daha çok ardı arkası kesilmeyen bu tarz sansasyonlarla anılır hale gelen bir işte daha fazla yer almak istemeyerek kadrodan ayrılmak isteyebilirler. elden geçirilip tekrar yazılmak zorunda kalınan senaryolar, oyuncu değişiklikleri ve pandemi gibi sebeplerle durmadan çekimleri ve gösterim tarihi ertelenen seriden, kariyerlerini daha fazla sürüncemede bırakmak istemedikleri için feragat edebilirler. düşününce aslında dahil olan bütün taraflar için kötü ve içinden çıkılmaz bir hâl aldı bu seri. hiçbirinin yerinde olmak istemezdim açıkçası.

  benim bundan sonrası için olmasını öngördüğüm şey ise şu : şirket tabii ki de her şeyden önce artık bir prestij meselesine dönüştüğü için seriyi kurtarmaya ve söz verildiği gibi beş filme tamamlamaya çalışacaktır. ancak yukarıda bahsettiğim bitmek bilmeyen olumsuzluklardan dolayı 3. filmle birlikte bu seriyi bir an önce bitirmeyi ve herkese yol vermeyi de sanıyorum ki ciddi ciddi düşüneceklerdir. bu noktada grindelwald rolü için hangi oyuncunun seçileceği ve bu oyuncunun seriye nasıl bir katkısı olacağı önemli.

  benim tahminim fantastic beasts serisinin 3. filmle birlikte daha fazla zorlanmadan bitirileceği, bu seri özelinde zaten neredeyse herkesin izlemek istediği asıl hikaye olan dumbledore-grindelwald aşkı/savaşı için yeni bir üçleme başlatılacağı, oynamayı kabul ederse jude law'un albus dumbledore rolüne orada devam edeceği, yeni seçilen oyuncunun da seyirciden iyi reaksiyon alacak olursa aynı şekilde bu yeni seriye devam edeceği, fantastic beasts serisinin de dumbledore/grindelwald serisine uzatılmış ve lafı boş yere dolandırmış bir girizgâh olarak kalacağı yönünde. ortada dumbledore/grindelwald hikayesi varken newt scamander, sihirli valizi ve valizinin içindeki abuk sabuk yaratıklar kimin umurunda ki zaten? büyük ihtimalle j. k. rowling'i de senaristlikten alacaklar, yarattığı evrenin selâmeti ve marka değeri hatrına daha arka planda kalmasını sağlayacaklar ve hatta belki bir şekilde markanın film haklarını tamamen bağımsız senaristlerin yazacağı şekilde alarak rowling'i devre dışı bırakmaya bakacaklardır. bekleyeceğiz, göreceğiz.
 • şimdiye kadar yayınlanan filmleri böyle güzel bir evrenden bekleneni tam olarak verememiş olsa da her üç bölümünün de logo stilleri ve tasarımlarının çok çok şık olduğu film serisi. 15 nisan 2022'de gösterime girecek olan 3. filmin adının da dün akşam açıklanmasından sonra ilk üç filmin logoları şöyle olmuş durumda :

  fantastic beasts and where to find them
  fantastic beasts the crimes of grindelwald
  fantastic beasts the secrets of dumbledore
 • bu filmlerin kötü olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanıyorum. hadi bu üçüncü filmi de kaybedilmiş bir dava olarak kabul edelim ama son iki filmde her şey düzeltilebilir. bunun için j. k. rowling'in çok ama çok basit üç hamle yapması gerek.

  1 - jacob kowalski denen muggle elemanın ivedilikle öldürülmesi
  2 - newt scamander denen lise terk hufflepuff'ın kızağa çekilmesi
  3 - potter ailesinin geri dönmesi

  ilk iki madde zaten açık ama üçüncü maddeyi biraz daha açmak gerekiyor. fantastic beasts serisinde olaylar üçüncü filmle birlikte 1930'ların sonunda geçiyor. harry potter 1980 doğumlu, babası james potter ise 1960 doğumlu. bu da bizi bir önceki kuşağa yani fleamont potter'a getiriyor. büyükbaba potter, 1900'lerin sonuna doğru doğmuş bir adam olarak fantastic beasts filmlerinde görülebilecek ve çıkacak savaşta yer alabilecek yaşta. olayları potter'ların ve diğer ailelerin etrafında kurgulayın, weasley'ler, malfoy'lar, lestrange'ler, gaunt'lar olsun. zaten wizarding world içinde kaç tane safkan aile var?

  insanlara böyle şeyler verin, sırf jude law yakışıklı dursun diye albus dumbledore'a takım elbise giydirmeyin ve ne olursunuz muggle'lara asa tutturmayın. bakın hiç zor değil.

  not: ilk iki maddenin uygulanacağını hiç sanmıyorum ama üçüncü madde sanki olacak gibi. çünkü neden olmasın?
 • ralph fiennes'ın voldemort karakterinde oynadığı ikonik oyunculuğu johny depp gellert grindelwald karakterinde göstermişti. iki kötü büyücüyü de sıradışı tipler olarak görmüştük onlar sayesinde. depp davayı kazandı ve boş yere seriden çıkarılmış olduğu kanıtlandı. biz de mezar taşı suratlı mads mikkelsen'a kaldık. mutlu musunuz şimdi ey film yapımcıları? dördüncü filmde anca masrafınızı çıkarırsınız bu gidişle. sonra yönetmen değişir, o değişir, bu değişir; seri bittikten sonra baştan sona izleyen "bu ne amk? kimin kim olduğu, hikayenin ne olduğu belli değil" der. mezar taşı suratlı mads'le kıçınıza kına yakarsınız artık.

hesabın var mı? giriş yap