şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz yazar j. k. rowling'in, henüz harry potter serisi devam ederken 5. kitap harry potter and the order of the phoenix'i yazdığı sıralarda, newt scamander mahlasıyla yazarak 2001 yılında araya sıkıştırdığı ve yarattığı kurgusal wizarding world evrenindeki sihirli yaratıkları ve canavarları tanıttığı fantastic beasts and where to find them isimli kurgusal kaynak kitabından yola çıkılarak sinemaya uyarlanan 5 bölümlük spin-off serisinin genel adı.

  film serisinin ana kahramanı, söz konusu kitabın da - güya - yazarı olan ve oscar'lı oyuncu eddie redmayne tarafından canlandırılan newt scamander. 1926 sonlarında başlayacak ve 1945 yılında sona erecek olan seride ele alınan 19 yıllık zaman diliminde karanlık büyücü gellert grindelwald'un 2. dünya savaşı'na paralel bir şekilde, bir nevi faşist büyücü diktatörü olarak "çoğunluğun iyiliği için" yönetimi büyücülerin devralması amacıyla büyücü olmayan dünyaya savaş açması ve albus dumbledore'la büyücülük tarihine adını altın harflerle yazdıracak olan nihai düelloları anlatılacak. newt scamander ve fantastik canavarları da bu savaşlarda aslan payını kapacaklar.

  oyuncu kadrosunda eddie redmayne'e şimdilik eşlik eden diğer ağır toplar ise colin farrell, jude law ve johnny depp... senaristliğini j. k. rowling'in yaptığı seride yönetmenlik koltuğu son dört harry potter filminin de yönetmeni olan david yates'e emanet. serinin yapımcısı bütün potter filmlerinin yapımcısı olan david heyman iken yapım tasarımcısı da yine bütün potter filmlerinin görsel dünyasını kuran muhteşem stuart craig. kostüm tasarımcılığını oscar ödüllü colleen atwood'un üstlendiği serinin müziklerini ise defalarca oscar'a aday olmuş deneyimli isim james newton howard besteliyor.

  serinin şimdilik gösterime giren iki bölümü var. diğer bölümlerin isimleri açıklandıkça buraya eklerim :

  (bkz: fantastic beasts and where to find them)
  (bkz: fantastic beasts the crimes of grindelwald)
 • adını aldığı fantastic beasts tamlaması; newt scamander'ın sihirli bavulunun sakinleri kadar, beşlemenin işleyeceği esas olayların merkezinde yer alacak beastial cadı ve büyücülerden de ilham almıştır.

  fantastic beasts and where to find them'de beast, obscurus idi; fantastic beasts the crimes of grindelwald'da ise muhtemelen maledictus olacak ve beşleme boyunca her filmde, spesifik bir insansı yaratık ya da yaratığımsı insan ile karşılaşacağız.

  oralardan bir yerden bir sfenks, bir yalazgan ya da bir vampir falan çıkarsa cidden şaşırmayacağım.
 • harry potter evreninden ayrılıp da gelen, iyi ki de gelen seri. keşke bir de hp ile ilgili dizi gelse de bol bol izleyebilsek.
 • harry potter dünyasından enstantaneler sunduğu için tutan seri.
  galiba, insan eskimemiş yüzleri seviyor, yeni yuzleri.
  bu serinin ilk filmini de ikincisini de beğenemedim.
  ya da büyük bir mekanda gectiginden de başarılı olamamış olabilir. çünkü hp de mekanlar kısıtlıydı ve 2-3 mekan vardı. sanki burda büyümüşüz gibi bilirdik o dünyayı. ancak fantastic beasts bir yapmacık oldu sanki. ne karakterleri sevdim ne de mekanları.
  yani ikinci filmde hogwarts ı görünce heyecanlandık, sihir bakanlığı sahneleri burası bizim oralar dedirtti. o kadar.
  muhtemelen çıkan ve de çıkacak olan tum filmleri izleyeceğim ama insanın gönlü de bir hp serisi gibi bir seri istiyor:(
 • seriyle ilgili en çok sevdiğim şey; bir harry potter fanı olarak okulda gösterilen büyüler dışınde sürekli büyü kullanmaları 100 lerce yeni büyü görmemiz olabilir. neydi lan o bi sersemlet ile 8 film geçti. büyüye doyduk çok şükür. yetişkin büyücüler gerçek hayatta neler yapıyor ilk seri boyu hep merak etmişimdir.