şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz yazar j. k. rowling'in bugün (1 kasım 2018) twitter hesabının başlık fotoğrafını değiştirmesi sonrasında gelen sorulara cevaben attığı tweet'le brezilya'da geçeceği neredeyse kesinlik kazanan, fantastic beasts serisinin 3. filmi :

  https://twitter.com/…ing/status/1057961162883719168

  serinin ilk filmi * 1927 yılının sonlarında amerika birleşik devletleri'nde geçerken, ikinci filmi * 1928 yılında amerika birleşik devletleri, paris ve londra'da geçiyor.

  3. filmde hikayenin artık 1930'lu yıllara atlaması ve rowling'in de takipçilerine bu nedenle kılçık atıyor olması büyük ihtimal. zaten geçtiğimiz haftalarda sonraki filmlerde seriyi artık amerika ve avrupa kıtalarının dışına çıkarıp, başka coğrafyalara götürmek istediğini söylemişti. en muhtemel adaylardan bir diğeri de çin'di. çin hâlâ filmde gidilebilecek ikinci bir ülke olarak ihtimaller dahilinde.

  anlaşılan o ki 5 film / 5 şehir olacak diye beklediğimiz seriyi daha çok 5 film / 5 kıta şeklinde ilerletmeyi düşünüyorlar. harry potter serisinin aksine sadece avrupa ya da ilk fb'te olduğu gibi amerika'yla sınırlı kalmayıp, dünyadaki belli başlı bütün büyücü kültürlerinin bulunduğu ülkeleri ziyaret ederek, onların gelenek ve kültürlerini gösterebildikleri ölçüde gösterip wizarding world'ü -şimdilik- mümkün olan en geniş şekilde tanıtmayı amaçlıyorlar sanırım. önce 3 film olacak denen serinin sonradan neden 5 filme çıkartıldığı da bu sayede az çok anlaşılır hale gelmiş oluyor.
 • yazar j. k. rowling'in bugün (8 ocak 2019) twitter header'ını yeni bir görselle değiştirmesiyle birlikte filmin geçeceği ülkelerden biri daha - büyük ihtimalle - kesinlik kazandı diyebiliriz :

  https://pbs.twimg.com/media/dwt9dj3wkaagbfs.jpg

  görselde görülen yer çin halk cumhuriyeti'ndeki hunan eyaletinde bulunan zhangjiajie isimli vilayet seviyesinde bir yer. bir nevi polis karakolu. bazı fanlar görseldeki yerin serinin 2. filmi fantastic beasts the crimes of grindelwald'da kurtardığı çin canavarı zouwu'yu sihirli valizine koyan newt scamander'ın onun için yarattığı ekolojik çevrenin görsellerine benzettiler. bu nedenle görselin 3. filmin - şimdilik - hem brezilya, hem de çin'de geçeceğinin bir habercisi olduğu düşünülüyor.

  https://i.hizliresim.com/r5970n.png

  hadi bakalım. 3. filmde hem latin amerika'lı, hem de uzakdoğu'lu büyücüleri görebiliriz. sonları 2. film fransa'da geçtiği halde göremediğimiz, tanıyamadığımız fransız büyücülerine benzemez umarım.
 • çekimleri ertelenmiş olan film :

  https://variety.com/…ushed-back-1203112458/#respond

  normalde önümüzdeki temmuz'da çekimlerine başlanması, 2020'de de gösterime girmesi planlanan filmin çekimleri temmuz'dan sonbahar sonlarına ötelendi. 2. film fantastic beasts the crimes of grindelwald'ın eleştirel anlamda yerden yere vurulması, gişe hasılatı olarak da gelmiş geçmiş en kötü harry potter evreni filmi olmasından sonra şaşırtmadı açıkçası. bakalım, oyuncu kadrosundan ilk kim bu yeni durumun çalışma takvimiyle uyuşmadığını söyleyerek seriden ayrılmak isteyecek.

  ellerine sağlık david yates, bunu da başardın sonunda. 3. filmi de hala sana çektirtiyorlar ya, sözün bittiği yer resmen.
 • seride jacob kowalski karakterini canlandıran dan fogler 3. filmin - en azından bir kısmının - brezilya'da geçeceğini doğrulamış. ayrıca filmin prodüksiyon tarihinin ertelenme sebebinin de gerektiği gibi hazırlanabilmek olduğunu da belirtmiş zira 3. film ilk iki filmin toplamından daha kallavi bir film olacakmış güya :

  https://www.hypable.com/…s-3-bigger-than-first-two/

  burada bahsedilen "ilk iki filmin toplamından büyük olma" durumunun karakter ve hikaye bolluğu değil de savaşlı dövüşlü dönemlere yavaş yavaş girilmeye başlanacak olmasından dolayı prodüksiyon anlamında bir büyüklük / görkemlilik olduğunu düşünüyorum zira 2. filmdeki hiçbiri layıkıyla anlatılamayan karakterler / hikayeler çorbasından sonra bu serinin ihtiyacı olan son şey ikinci bir curcuna olur. ölüm fermanlarını kendi elleriyle imzalarlar maazallah.
 • bu seriye biraz aksiyon lazım. umarım disney'in ışın kılıçsız star wars evreninin başarısızlığından ders çıkarıp duellosuz bir hp evreni yaratmazlar. yoksa tam bir facia olur.