şükela:  tümü | bugün
 • jrr tolkien baslattigi edibiyat tarzi.turune en guzel ornek ise yuzuklerin efendisi uclemesi
 • david eddings'in karakter yaratma konusunda ödül aldığı edebiyat dalı
  (bkz: sparhawk) (bkz: anakha)
 • homeros'a kadar dayanan bir edebiyattır. tek başına ele alınmaya 20. yy'da tolkien ile başlanmıştır öncesinde tragedya, korku gibi dallarla anılmıştır. keşke öle kalsaymış dedirtir zira kendi başıyla anılmasıyla (kısaca kitapevlerinde fantastik kurgu rafı olmasıyla birlikte) iğrenç bir kalite kaybına uğramıştır. binlerce gereksiz kitabı vardır. genelde bu kitapların çoğu birbirinin aynısıdır zaten.
 • kaçış edebiyatı olmakla suçlanır pek çok kişi tarafından. kaçış edebiyatı olmak niye suç ise...
 • genelde içinde şunlar bulunur
  (bkz: dragon)
  (bkz: orc)
  (bkz: goblin)
  (bkz: elf)
  (bkz: dwarf)
  (bkz: undead)
  (bkz: vampire)
  (bkz: daha gider bu)
  bunların her birinin karakteristikleri zaten önceden belirlidir. yazara sadece onların atılacağı macerayı yaratmak kalır. sürükleyicidirler. %90'ı iyi ve kötü arasındaki savaşları anlatır. ama diğer romanların aksine burada kötüler de kahraman olabilir (bkz: lord soth) (bkz: strahd von zarovich)
 • esasen fantastik kurgu edebiyatıdır bu.nitekim uzaktan bakıp "bikac elf koyalım bunnar ok atsın 2 de cüce baltalarla takılsınlar bi de dragon koyduk mu söyle atesli atesli oh miss oldumu sana fantastik edebiyat" demek olayın kurgu kısmını sıfırlamaktır kanımca.nasıl ki her romanda belli bir kurgu,karakterler vs. var ise fantastik kurgu da da vardır.
  efendim insana özgü duygular(ask,nefret,kardeslik,ihtiras vs.) fantastik kurgu da bir elfle bir cüce arasında geciyor diye o duyguları yok saymak,fantastik kurguyu ortamda malak malak dolasan gubik yaratıkların cirit attıgı,arada savasıp arada sevistikleri bir edebiyat dalı saymak ve hatta bilgisayar oyunu sanmak son derece yanlıstır.
  tabii her edebiyat dalının oldugu gibi bu edebiyat dalının da iyi ve kötü örnekleri vardır ama okumadan yorum yapmamak gerekir.
 • betimlemeye dayanan edebiyat dali.cogu kisi betimlemelerden sıkılıp okumaz,ama isin esas zevki betimlemelerdedir.olaylari 3 uncu gozden izlemek ayri 1 hosluktur.
 • fantastik edebiyat, hayal gücü ile edebi yeteneğin birleşmesidir.

  fantezi kelimesi, bu tür kitaplardaki gerçek olmayan olay ve karakterlerden gelir.
  1954'de j.r.r. tolkien'in lord of the rings'inden öncesine dayanır aslında; dante'nin la divina commedia'sı cennet ve cehennemde geçer * ve goethe de faust'ta karakterleri arasına şeytanı * sokar.

  insanlar fantastik edebiyat kitaplarını, kendilerini var oldukları dünyadan alıp olmayan başka dünyalara götürmek için okurlar. bu insana farklı duyguların tadını verir.

  fantastik edebiyat sadece orta dünya öğeleri ile süslenmiş, bir çok kültürdeki kahramanlardan bozma karakterlerle yaratılmış dünyaları anlatan kitaplardan oluşmaz. şehir fantazisi *, teknofantastik * gibi alt kolları da vardır. çok eski zamanlarda geçebildiği gibi daha ulaşılmamış zamanları da anlatabilir.

  son yarım asırda fantastik edebiyat çoğu avrupa ve amerika ülkelerinde önemli bir yere kavuşmuş, bu edebiyat için büyük bütçeler ayrılmış ve büyük paralar kazanılmıştır. türkiye'de ise bunun tek örneği barış müstecaplıoğlu'nun perg efsaneleri adı altında yazdığı ve korkak ve canavar, merderan’ın sırrı ve bataklık ülke kitapları ile görülebilir. bir çok yapımcının bu edebi türü çocuk edebiyatı olarak görmesi, önemsememesi ve basmak istememesi fantastik edebiyatın gelişimini yavaşlatmaktadır.

  1954'de j.r.r. tolkien'in lord of the rings'i ile başlamış ve margaret weis ve tracy hickman ikilisinin, r.a. salvatore'un, ed greenwood'un ve birçok yazarın eserleri ile çoğalmıştır.

  (bkz: #6555359)
  (bkz: #6675140)
  (bkz: #2896487)
 • ursula k. leguin'in "yerdeniz büyücüsü" ile başlayıp, "atuan mezarları", "en uzak sahil", "tehanu"yla devam eden, son olarak "öteki rüzgar"la nihayetlenen yerdeniz serisinin adını zikretmeden geçmenin haksızlık olacağı, türkiye'de kıymetinin pek bilinmediğini düşündüğüm, okumaya bayıldığım edebiyat türüdür. türkiye'de barış müstecaplıoğlu'nun perg serisi de türün iyi bir örneğidir kanımca.