şükela:  tümü | bugün
  • harry potter adına 2000'lerin başında internette yaşanan o harika günleri aratmayan, halihazırda büyülü dünya hakkında en geniş arşive sahip, güncel potterhead sitesi. pottermore'daki birçok yazıyı türkçe olarak bulmak mümkün. ayrıca teori yazıları, testleri, listeleri de okunmaya değer.

http://fantastikcanavarlar.com/
  • tüm türk potterhead'lerin radarına alması gereken, bir harry potter sitesi. ürettikleri içerikler oldukça kaliteli. emeği geçenlerin eline sağlık.
  • harry potter'la ilgili en iyi türkçe site demek yanlış olmaz. sürekli güncel, sürekli dolu ve güzel bir içeriğe sahip site.
  • harry potter ruhunu geri getiren, haberleri, makaleleri, incelemeleri ve çevirileri ile kalitesinden söz ettiren, türkiye'deki tüm harry potter severleri tekrardan bir çatı altında toplamayı hedefleyen, gün geçtikçe büyüyen ve büyüdükçe de daha çok içerik üreten güzel insanların yürüttüğü harika bir oluşumdur.

ayrıca bir kayıp rıhtım projesi olduğunu da belirtmek gerek.

site için tık.

yürüyedurun çocuklar.
  • bize çocukluğumuzu geri getiren, o mutlu günleri anımsatan, çok başarılı bulduğum site. başarılarınız devam etsin dostlar!

kayıp rıhtım projesi imiş. ayrıca marşandiz fanzin editörlerinin bir veya birkaçının da parmağı olduğunu düşünüyorum. iyi ki varsınız.
  • harry potter'ın benim gibi 90'ların başında doğup çocukluğunu 2000'lerde yaşayanlar için (ne diyorlar bize: millennials, veya daha çok bilinen ve benim de tercih ettiğim şekliyle y kuşağı) olan öneminin diğer jenerasyonlarda bir karşılığı var mı bilmiyorum. çünkü 2001'de (aslında 1997 ama türkiyeye gelmesi haliyle birkaç sene sürdü) başlayıp 10 yıl boyunca bize eşlik eden, bizimle beraber büyüyen, bizi birbirimize bağlayan bir hikayeden bahsediyoruz. kitaplar, filmler, bilgisayar oyunları... yani bir çocuğun ilgi duyabileceği her mecrada karşılığı olan, eğlenceli olduğu kadar yaratıcı, heyecanlı, öğretici, tam anlamıyla büyülü bir dünya. harry potter evreninin bunca yıl sonra bile canlılığını korumasının en büyük sebebi ise şüphesiz hayranlarının* bu dünyaya duyduğu bitmek bilmeyen tutku. işte fantastikcanavarlar.com da bu tutkunun doğurabileceği en güzel sonuçlardan birisi.

seriyle ilgili teorilerden tutun da çeşit çeşit listelere, her daim yenileri eklenen pottermore çevirilerinden güncel haberlere kadar aklınıza gelebilecek her şey var burada. fantastic beasts and where to find them serisinin başlamasıyla yeniden büyük bir hareketlilik kazanan harry potter dünyasını yakından takip edebileceğimiz en doyurucu türkçe kaynak burası. zaten arkasında kayıp rıhtım'ın olduğu bir oluşumdan da daha azı beklenmezdi. hazırlayan arkadaşların ellerine, yüreklerine sağlık. yolunuz uzun ve açık olsun.
  • yeni uyanmış, gözlerini ovuşturan ejderhanın gıdısına pıtı pıtı yapan lezzetli girişim.

vaktiyle bir kelam etmiştim; "harry potter namına son yastık, son bardak altlığı, son kitap ayracı, son hayran hikayesi piyasadan silinene kadar bu inisiyatifi sürdürmeliyiz" diye. hortkuluk avcısı döneminde olmuştu bu, şimdi o dönemden tanıdığım insanların harry potter dünyasından gelen ufacık bir kıvılcıma bile sarıldığını ve güzel işlere imza atmaya kaldığı yerden devam ettiğini görmenin hazzı tarif edilmez.

ipin diğer ucundan da kayıp rıthım tutuyor. fantastik edebiyat forumlarının epey kalabalık olduğu dönemlerin sonuna yetişmiş, niş tabakayı iyi değerlendirerek o güne kadar gördüğüm en kaliteli, en seçkin düzeni oturtmuş siteydi. "bir hype uğruna ya rab, ne güneşler batıyor" dediğimiz günlerden edebiyata ilgisiyle sivrilmiş eş dost zaten akabinde kayıp rıhtım'daki yerini almıştı. evet, şimdilerde o kaliteyi, o ağırlığı fantastik canavarlar sitesine yansıtmak üzere kolları sıvamış bulunuyorlar.

neresinden tutsan emek, neresinden tutsan kalite, neresinden tutsan heves... eğip büküyorsun, sağına soluna bakıyorsun; negatif eleştiri yapmaya yüzün olmuyor kimsenin üzerine umut beslemediği o dünyayı yeniden canlandırdıkları aklına geldikçe.
  • çocukluğumuzu, gençliğimizi en az 5 yıl daha uzatması** kesinleşmiş site. yeter ki üzerine uğraşılacak, içerik üretilecek bir şeyler olsun ve sağında, solunda, kenarında, köşesinde harry potter olsun.

iyi ki bu rüyanın bir gün biteceğine dair ikna eşikleri bizden epey yukarıda. "biz bitti demeden bitmez" tadında bir düsturları var bu konuda. (bkz: onur selamet) & (bkz: hakan tunç)`
  • yeniden kaynaşılacak bir forum ortamı yok ama içeriklerde hortkuluk avcısı'ndaki o tadı bekliyorum. ilaç gibi gelir bu bünyeye.
  • siteyi başlıkta görüp hemen takibe aldım. daha detaylı olarak inceleyemedim ancak içerik gayet güzel gözüküyor.