şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: yunus öztürk)'ün cut - up kolaj tekniğiyle yazmış olduğu tek perdelik yeraltı trajikomedisi. ilgilenenler için
 • çeşitli aforizmaların bileşenlerinden oluşan deneysel bir kitap. tavsiye edilesi.
 • yunus öztürk'ün 'yapboz' olarak isimlendirdiği, 'yapbozun parçaları' kısmında, -oyun içinde- yer verdiği fikirlerin veya cümlelerin sahiplerine saygı duruşuna şahit olduğumuz mükemmel ve benzersiz oyun, 'yeraltı trajikomedisi'.
  bir yandan tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da cümlelerin anonimleşmesi, bir yandan bu fikirleri var edenlerin hakkının yazar tarafından dürüstçe teslim edilmesi, oyunun beni en etkileyen kısmı.
  okunduğu her an sahnelenen bu varoluşçu oyunda; replikas, nekropsi, kargo, kesmeşeker, john cage, leonard cohen gibi grup ve müzisyenlerin parçaları yer alıyor ve bu da metne olan tanıdıklığı artırıyor, okuyucuyu/izleyiciyi daha çok oyunun içine alıyor, karakterleştiriyor.
  zaman aralığı gereği herkesin -farkında olarak veya olmayarak- içinde bulunduğunu düşündüğüm ruh halleri, düşüncelerin ve anlamların uçuşması, çatışması, aynılığı ve değişkenliği hem bireysel hem toplumsal anlamda ancak böyle bir kolajda bu kadar derin anlatılabilirdi/anlatılmaya çalışılabilirdi.

  bir kere okumanın asla yeterli olmayacağı, hakettiği değere belki de yıllar sonra kavuşacak, dünya çapında bir eser.

  bu röportajdan fikir edinilebilir.
 • fanzindan'ın ilk baskısından sonra radikal kitap'ta yer alan güzel bir eleştiri yazısı için:
  http://www.radikal.com.tr/…n-trajikomedisi-1069046/
 • 'bütün mümkün(süz)lerin kıyısında' bir kara oyundur. ikinci perdeden başlar, bitmez