şükela:  tümü | bugün
 • fanzine üzerine söyleşiler, filmler, atölyeler ve kurulacak masalarla gerçekleşecek olan bağımsız yayınlar buluşması.

  22-23-24 nisan 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan festival 4 ayrı mekanda nefes alacak: arkaoda, tasarım atölyesi kadıköy, peyote ve neverland hostel. meraklıları için oldukça heyecan verici bir programa sahip görünen etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi için resmi sayfalarını ziyaret edebilirsiniz:
  http://fanzineist.com/

  tek çekincem, tasarım atölyesi kadıköy gibi basiretsizlikler lokasyonunun da mekanlar arasında yer alması. zira bir kadıköylü olarak, tasarım atölyesi kadıköy'e ışınlayabilseler bile uğramak istemeyecek kadar ikrah getirilmişler arasında yer alıyorum.

  bu şerhimin dışında güzel insanların güzel festivali olacağına adım gibi eminim.
 • bu sene 10 farklı ülkeden 85 fanzincinin katılımı ile istanbul'da gerçekleşmiş fanzin festivali.
  bkz. fanzineıst festival videosu
 • bu sene 21-23 nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşmiş türkiye'nin en kapsamlı fanzin festivali.

  kendi etkinlik sayfalarında yer alan programdan;

  21-22-23 nisan 2017'da gerçekleşecek olan fanzineist festival, yurtiçi ve yurtdışından “kendin yap” kültürünü benimsemiş olan +135 fanzinin dahil olduğu bir bağımsız yayınlar buluşmasıdır.

  tasarım atölyesi kadıköy, tight aggressive ve arkaoda gibi farklı mekanlar fanzin masalarına ev sahipliği yapacağı gibi fanzin üzerine söyleşiler, film gösterimleri ve konser gibi etkinliklerde festivalin kapsamı içerisinde.

  festival mekanları

  21 nisan (cuma) - @tasarim atolyesi kadikoy ; 14:00 -00:00
  (fanzin masaları, atölyeler, söyleşi, fanzin filmleri gösterimi)

  adres: rasimpasa mah. duatepe sk. 61 kadıköy-istanbul

  mekanı harita üzerinde görüntülemek için: ( http://bit.ly/2od8o9d )

  fanzin masaları
  14:00 - 22:30

  15 farklı ülkeden 135'in üzerinde bağımsız yayıncı, fanzinlerini paylaşmak üzre masalarının başında sizlerle buluşuyor.
  fanzin masalarında çizgiroman, illüstrasyon, müzik, spor, edebiyat ve sanat fanzinleri gibi farklı türde yayınlar mevcut.

  katılımcı fanzinler

  grrr ( ch), glueheads (fr/ger), arch/ (fr), my persona (bra), show de espanto (bra), koiné (bra), as coisas que eu escolhi (bra), palacio (bra), thora-zine (esp), this is not a copy (esp), name of the book press (ıta), nase zine (aut), let's communicate (uk), slug and gutter (usa), people like us (ıt), je m'en bats les koons (fr), ım wandel (ger), bat butt (rsa), cardography (usa), pequeño zine ilustrado (chi), farah ( mex /usa), 2te geige (2nd fiddle) (ger), zıne asses and faces (esp), mao pao (gre), the swingkid fanzine #5 (ger), heyt be! fanzin (aut/tr), banliyö, sw/on aka still without name (lt), çizgi fanzin, sopalı pankart fanzin, dead generation records, void zine, pornavida, şermin'in intikamı, fomo, bahçivan, write drunk edit sober, kivizine, typo-bak, hawaii fanzin, freak city, arabesk fanzin, seyyar sesler, üzümün çöpü, make the noise, adios fanzin, fanzinifinfon + czj, gece uyuyamayanlar, ne fanzin, veganarşi, diyzine, kendin yap, kıyamet, vahşinin günlüğü, benzin fanzin, kalemderhane, martı fanzin, çatlak fanzin, dumanlı fanzin, solo, chillpunkzine, fabrika fanzin, soğuk düş fanzin, pitchbend, iki buçuk ayda bir fanzin, öteberi, ekinoks fanzin, telegram, fil köprüsü, kaktüs fanzin, rapunzelin usturası, kırıkayna edebi fanzin, ünderground, tin, böcek fanzin, hallo, kıtlama fanzin, mevzular derin fanzin, ekinoks fanzin, sünnet, no pasaran, neo beat fanzin, kor, tabela fanzin, gürültü, kumkuşu, kadınlar arasında, aligül'e sevgiler, transgender güzeldir, mürdüm, noir fanzin, gelişim haşat, kırık, kiltablet, parazit, avokado fanzin, yol fanzin, kor, stress, gözaltı fanzin, sloth, cremaster, epifani, dem fanzin, fanzin apartmanı (sıvadık fanzin, fe fanzin, hasar fanzin, nothing fanzin, upon semt, parantez içi fanzin, günölümü fanzin,yere düşen travma fanzin, olgun ruhlar fanzin, bakış boşluğu fanzin, epikriz, seyyar sesler fanzin, post pone parody fanzin, kazulet fanzin, mars fanzin, palyaço fanzin, sünnet fanzin, hypnos fanzin, ve celle senaük fanzin, meczup fanzin, olam fanzin, dokunma fanzin, çubuk fanzin, mr. nobody, kara duvar (fankit), 9 kusurlu bir aşk hikayesi (fankit), davranış notu kırık (fankit), lahuti (fankit), kent sürüngeni (fankit), k bpm (fankit), kışlar kanlı geçer (fankit), konsantre cıvata (fankit), kırılgı (fankit), hapisane isyanı (fankit),söyleşiler / altay öktem (fankit), iş mitolojisi (fankit) ), iç lastik, cosmic transmission live, zoomk-ru-tu, monopropaganda

  //

  atölye

  16:00-18:00

  make it! kolaj//fanzin atölyesi

  atölye esnasında ufak bir kolaj fanzini hazırlıyor olacağız.
  atölye çalışmasının odak noktasını kolaj oluşturmaktadır. kesme, yırtma,konstrüktif ve dekonstrüktif yönelimlerle kolaj olurşturmayı merkez alarak çalışacak atölyede kolajın gerçekliği terbiye etmedeki sonsuz olasıkları göreceksiniz. çalışma sonucunda tüm katılımcılar özgün fanzin ve kolajlarını evlerine götürebilir.

  workshop, görsel sanatçı ve çağdaş bir kolaj projesi olan glueheads'in kurucusu anelor robin tarafından gerçekleştirilecektir. genel konsept ve süreç 1 gün, 1 sergi ve 1 fanzin'dir. http://glueheads.com/glueheads-zine

  *atölye dili ingilizce'dir. türkçe çeviri desteği mevcuttur.

  //

  söyleşi

  20:00 – 20:40

  90'lı yıllarda yeraltı müziği ve fanzinler.

  konuşmacılar: emek can tülüş (gorgor fanzin), zoban raftik (disguast fanzin),
  moderatör: tolga güldallı

  90'lı yılların azılı fanzinlerinden disguast ve gorgor'un yaratıcıları zoban raftik ve emek can tülüş ile 90'lı yıllarda yeraltı iletişim kanalları, müzik fanzinleri, müzik takasları, mektuplar üzerine zihin açıcı bir söyleşi.

  //

  fanzin filmleri gösterimi
  21:15 -22:15

  -''istanbul yer altı kaynakları',yönetmen: volkan yalçın, 23 dk, türkçe, (türkiye)
  - ''zines: the power of dıy print'', yönetmen: belinda cai, ingilizce - ingilizce altyazılı, 13:17 (amerika)
  -''riot grrrl activism through art and zines | alien she'' ---- yönetmen: astria suparak + ceci moss, ingilizce-ingilizce altyazılı, 05:24 (amerika)
  -''exploring london's dıy zine revolution''--- yönetmen: joe ridout, ingilizce- ingilizce altyazılı, 02:05 (ingiltere)

  ------------------------------------------------------
  22 nisan (cumartesi) - @tasarim atolyesi kadikoy ; 14:00 -21:00
  (fanzin masaları, atölyeler, söyleşi, )

  adres: rasimpasa mah. duatepe sk. 61 kadıköy-istanbul

  mekanı harita üzerinde görüntülemek için: ( http://bit.ly/2od8o9d )

  //

  fanzin masaları
  14:00 – 21:00

  söyleşi

  15:00-15:40

  fanzin apartmanı söyleşisi: ne yapıyor bunlar?

  konuşmacılar: efe elmastaş, muhammet aldemir, serkan üstündağ, zeynep yıldırım

  “birbirimizden haberiz olsun” diyerek izmir’de, bir facebook grubuyla başlayan fanzin apartmanı grubu geçen zaman içinde bir takım şeyler yapmaya çalıştı. internet sitesinin hayata geçmesiyle fanzinler arasında ortak bir iletişim ağı kurmaya çabalayan, fanzin mekanları haritası ve fankit hareketi ile bu aralar sesi fazla çıkan ekibin neler yaptığını dinleyeceğiz.

  //

  söyleşi

  19:00-19:40

  sanatçı kitapları, fotoğraf kitapları ve fanzinler ekseninde yaratım

  konuşmacılar: gülçin aksoy, aslı narin
  moderatör: deniz beşer

  sanatçı kitapları, fotoğraf kitapları ve fanzin üretimi son yıllarda ülkemizde de çok yaygınlaşmaya başladı. sanatçılar üretim mekânı olarak kitap medyumunu kullanıyorlar. bir kitabın sanat üretimi için mekân olarak kullanılması ne anlama gelmektedir? bu ve bunun gibi sorular üzerinde fikir alışverişi yapmak üzere akademisyen ve sanatçı olan gülçin aksoy ve sanatçı-akademisyen aslı narin fanzineist 2017'ye söyleşi konuğu oluyorlar.
  ----------------------------------------------------
  22 nisan (cumartesi) tight aggressive
  (performance, concerts) 21:30- 23:30
  karakolhane caddesi 83, kadıköy
  mekanı harita üzerinde görüntülemek için: ( http://bit.ly/2ohbxzt )
  company fuck (avustralya/almanya)
  (noisecore/karoke)

  http://www.companyfuck.com/
  www.soundcloud.com/halftheory
  www.facebook.com/companyfvck
  ----------------------------------------------------------

  noise jam (tr) .(psychedelic-noise)

  tight aggressive'de yer alacak company fuck ve noise jam performans-konserlerine dair daha fazla bilgi almak için lütfen bu performanslara ait etkinlik sayfasını ı ziyaret ediniz. https://www.facebook.com/events/1406228746086788/
  -------------------------------------------------

  23 nisan 2016 - arkaoda; 14:00 -23:00
  (fanzin masaları, konserler)

  adres: kadife sokağı 18/a, kadıköy - istanbul

  fanzin masaları
  14:00 -20:00

  //

  konserler

  20:00
  -poster-iti (punk/oi)

  https://poster-iti.bandcamp.com/
  https://www.facebook.com/posteriti/

  21:15
  reptilians from andromeda (garage/nowave/punk)

  https://soundcloud.com/andromedareptilians

  arkaoda'dada yer alacak poster-iti ve reptilians from andromeda konserlerine dair daha fazla bilgi almak için lütfen bu konserlere ait etkinlik sayfasını ı ziyaret ediniz.. https://www.facebook.com/events/1935576680010789/

  bağımsız bir fanzin festivali olan fanzineıst, herhangi bir maddi destek olmaksızın, tamamen ''kendin yap'' kültürü perspektifiyle deniz beşer, naci mert, hilal can ve dila naz nurgör tarafından organize edilmektedir.

  * fanzin, ingilizce fanatic ve magazıne kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan finansal kaynaklardan ve hiyerarşik yapılardan uzak alternatif bir basılı materyeldir. ''