şükela:  tümü | bugün
 • wot* serisindeki aiellerin savaşçı topluluklardan biri. yalnızca kızlardan oluşan bir topluluktur. toplulukta kalan bir kız evlenemez ya da hamileyken savaşamaz. bir kız'ın doğurduğu çocuk yetiştirilmek üzere, annesinin kim olduğu anlaşılmayacak şekilde başka bir kadına verilir.

  "hiçbir adama ait olmayacaksın, hiçbir adam ya da çocuk sana ait olmayacak. mızrağın senin aşığın, çocuğun ve hayatındır."

  bir kız'dan olduğu bilinen tek çocuk rand al'thordur bu sebeple onun onurunu da bu topluluk taşır.

  (bkz: maidens of spear)
  (bkz: mızrağın kızları)
 • aynı zamanda neesildaş ve sabırtaş insan. "welcome aboard" demek istiyorum kendisine.
 • sonsuz sevgi ve ilgi yumağı. hayatımda yeri asla değişmeyecek arkadaşım dostum. öss stresine rağmen gece üçte arayıp "yarın ne giysem?" sorumu iyilikle karşılayabilen çok verici** bir insan.
 • şişko yanaklı, kabarık saçlı ve beni seven suser. herkesin en yakın arkadaşı olması gereken; ama sadece benim en yakın arkadaşım olan*, bu yüzden de çok şanlı olduğum insan.
 • 9. nesil sabırtaşı yazar.
  adı yazar, ama kendisi hep okur. okumakla kalmaz, bize de okutur.
  telefonuna yapışık yaşar, ona hem maddi hem manevi olarak bağlıdır, kendisi itiraf etmese de çalınan 3220sinin arkasından ağlamış olduğuna inanıyorum.
  4 yıllık lise hayatımın iki yılını birlikte geçirdiğim insan, hep güleryüzlü, hep neşeli.
  kocaman kocaman da saçları vardır, arada bir düzleştirerek bizi şoklara sokar.
  -gramer bilmem dese de- pek iyi de bir ingilizcesi vardır. "far dareis maii! bilmemneyin ingilizcesi nee?" çığlıklarıma hep yanıt verir.
  edebiyat sunumlarını yapar, ama sunmaz, sunamaz hep bir aksilik çıkar!
  arada bir keman çalar, ama iş törenlere gelince yılmaz hocayla "çalmicam bananee" diye bağırarak kavga eder.
  ama hep iyi niyetlidir, kötülük barınmaz onun dünyasında.
  mutluyum onu tanıdığım için, hem de çok.
  kendisine buradan bir kez daha hayatı boyunca başarı, mutluluk ve kitap dolu günler diliyorum.
 • pazartesinden başlayarak hayat denen uzun ve dolambaçlı yolun bazı giriş ve çıkışlarının olduğunu öğrenecek sevimli insan. bir de kuşu var.*
 • an itibariyle pestili çıkmış, muzaffer bir yorgunluk taşıyan suser.
 • 19'luk patates kafa, balık kroket, jülyen soğan. kabarık saçlı bomboli.
 • kadim lisanda "mızrağın kızları" anlamına gelir. rand al'thor kızların bazısı için bir evlat bazısı içinse küçük bir erkek kardeş gibidir. genel olarak kızlar ona sürekli bakıma ihtiyaç duyan küçük bir çocuk gibi davranırlar. rand ölen her bir mızrağın kızı için kendisi sorumlu tutar.
 • işinde gayet başarılı ve işini seven dünyalar tatlısı bir insanın sağlığının bozulmasına ve kariyerinin lekelenmesine sebep olmuş kişidir.

  açıp kaçtığı başlık yüzünden bir insanın geçimini sağladığı mesleğini yapmasını güçleştirmiş, yıllarca didinip yaptığı mesleki kariyerinin geri dönülemez bir şekilde lekelenmesine sebep olmuştur.

  elbette bunun takdirini yapacak olan türk yargısıdır ve inşallah herkese emsal olacak bir karar çıkar.