şükela:  tümü | bugün
 • topraklanmazsa bi zke derman değildir.
 • bütün radyo dalgalarını perdeleyen, çift kat bakırdan yapılma bir kafes.
 • "aynı yükler birbirini iter" mantığından türeyen kavramdır. iki ucu iletken tele bağlı bir küre düşünün, iki elektron da birbirini iteceğinden, bir telden gelen elektronlar bu kürenin en dış cepesinden (birbirlerine en uzak şekilde) geçer ve diğer iletken tele ulaşırlar. kürenin iç kısmından akım geçmez. bu mantıktan yola çıkarak bazı yüksek gerilim hattı işçileri içi yalıtkan dışı iletken giysiler giyer ve iletken kısmı topraklayarak işlerini yaparlar (kaçak olması durumunda elektrik bireyi iletken tel gibi kullanmayıp en dış katmandan toprağa akar)
 • koskocaman bir binaya uygulamak için sadece 3 noktaya işleyici koyulmak suretiyle oluşturulabilinen kafestir.
  yoksa, benim sandığım gibi öyle çok maliyetli falan olmuyormuş.
 • oluşturmanın çok kolay ve sonuçlarından ziyade nedenleri üzerinde düşünmenin önemli olduğu iletkenlik;daha doğrusu elektriği ilettiği için, iletemez-lik özelliği.

  cep telefonunuzu önce kalınca bir pamuklu örtü ya da battaniye ile, hiç boşluk kalmayacak şekilde, sarın ve başka bir telefondan arayın zilin sesini duyacak ya da titreşimi algılayacaksınız. bu, örtü yalıtkan bir malzemeden yapıldığı için olmakta yani yalıtkan maddeler elektro magnetik dalgalara karşı, onları içlerine geçirmeme, şeklinde bir özelliğe sahip değillerdir.

  şimdi aynı telefonu alüminyum folyo ile sadece tek kat ve hiç sızıntı yapmayacak, boşluk ya da dışarıya açık kısım kalmayacak şekilde sarın. ve yine arama yapın... aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor mesajını duyacaksınız. zira mükemmel bir faraday kafesi yaptınız.

  iletkenler "fazladan" elektrik yüklerini ve elektro-magnetik dalgaları sadece dış yüzeylerinde iletir ve taşırlar. olay bu nedenle olmakta.
 • faraday kafesi denilince 28 şubat'ın önemli isimlerinden ismail hakkı faradayı'nın gerçekleştirdiği öne sürülen kafes planı gelir aklıma bi de, akşam olmadan söyleyeyim dedim
 • suda voltmetre analizi yaparken pikolitre uzerinden mol degeri verilecekken duzenek bunun icine koyulur ortam titresiminden etkilenmesin diye. sikimde degil tabi sentetik kimyagerim ben, hic te havali gozukmuyor acikcasi.
 • üstüne yıldırım düşen bir araba, otomatik olarak bir faraday kafesi işlevi görür.

  elektrik yükü arabanın dış yüzeyinde birikir, içerdekilere bir şey olmaz.

  bu nedenle yıldırım düşen bir arabadaysanız, panik yapmadan içeride beklemeniz tavsiye edilir genelde.
 • parlayıcı maddelerin depolandığı alanlar için kullanılırken ne kadar şahaneyse; elektrostatik toz boyada köşelerin kaplanmasını engellerken o derece sıkıntı yaratan bir şey.
 • fringe'nin bir bölümünde kullanılan kafes. adam zaman çizgisinde geride bir yere gidip o zamandaki insanla konuşuyordu.

hesabın var mı? giriş yap