*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: lenz kanunu)
 • temelinde faraday'ın düşündüğü "değişen bir magnetik alan bir elektrik alan indükler" cümlesi yatmakta

  (bkz: indükleme)
  (bkz: maxwell denklemleri)
 • kapali bir halkadan geçen manyetik alan çizgilerinin sayisinin zamana bağlı olarak değişimi kapali halkada bir elektro motor kuvvet oluşturur.bu radaki emk=-(dfi/dt) dir.burada fi kapali halkadan gecen manyetik alan çizgilerinin sayısı (bkz: manyetik akı)dır.formulun başındaki - nin ne anlama geldiğini faraday çözememiş lenz - nin anlamının yapılan etkiye karsı tepki oldugu icin belirdigini acıklamıstır.
 • elektrolizde devreden gecen elektrik yuku miktariyla, anot ve katotta elde edilen madde miktari dogru orantilidir.
  1 mol elektron=1 faraday=96500 coloumb
 • faradaya gurbaann faradaya faradayaa şeklinde halk diline pelesenk olmuş anonim burhan çaçan * türküsünün teorize edilmiş, genelgeçer kabul görmüş şeklidir.
 • --- spoiler ---

  faraday yasası; bir devrede indüklenen elektromotor kuvvetinin büyüklüğü, devreden geçen manyetik akının zamanla değişim hızına eşittir.

  --- spoiler ---

  kanaatimce tanım bir miktar karmaşıklık barındırmaktadır bünyesinde. yasanın kendimce meali ise şöyledir; herhangi bir devrede var olan kuvvetin düdüklenmesi sonucunda bu kuvvetin can havliyle kaçmaya çabalaması ve manyetik akıma kapılıp feci şekilde can vermesi. burdan elde edebileceğimiz yasa neymiş efenim; tecavüz kaçınılmazsa sevk almaya bakacaksın.
 • değişken bir manyetik alanı dik kesen ya da sabit bir manyetik alan içerisinde hareket eden iletken telde potansiyel fark indükleneceğini söyler.

  daha doğrusu bu fiziksel olayı açıklar. manyetik alan ile gerilim arasındaki bağıntıyı gösterir. sık yapılan bir yanlıştan söz edersek, manyetik alan iletken telde akım indüklemez. akım indüklen bir şey değildir. gerilimdir o.

  bu indüklenen gerilime yük bağlanırsa kaynak gibi davranarak yüke doğru akım akıtmaya başlar. olay bundan ibarettir.

  diferansiyel formundaki formülünü de yazalım:

  epsilon = -n.(d.fi/d.t)

  burada epsilon indüklenen gerilimi, n manyetik alanı dik kesen iletken tel sayısını, fi manyetik akıyı, t ise zamanı gösterir.

  ayrıca fi = b.a olduğunu da söylemeden geçmeyelim. burada a manyetik akının içinden aktığı ortamın kesit alanını ifade ederken b ortamda indüklenen manyetik alanı gösterir. buradan da amper kanunu ile bağlantı kurularak transformatörlerin primer akımı-sekonder gerilimi ilişkileri ortaya konulabilir.
 • manyetik alandaki değişimlerin iletkenlerde elektrik alanda değişimlere yol açtığını söyler. michael faraday tarafından 1830 yılında bulunmuştur.
  bağlantıdaki simülasyon ile konu daha iyi anlaşılabilir.

  aynı zamanda bakınız (bkz: maxwell denklemleri)

  https://phet.colorado.edu/…est/faradays-law_en.html
 • "dünyayı değiştiren beş denklem - matematiğin gücü" adlı kitapta (bkz: five equations that changed the world*) hem bilimsel hem de edebi açıdan anlaşılabilir bir şekilde harika anlatılmış yasadır.