şükela:  tümü | bugün
  • iranlı büyük santur ustası.
  • 9 aralık 2009 da vefat etmiştir.
  • 1932'de iran'ın tahran şehrinde dünyaya gelen ve 2009 yılında yine aynı şehirde hayatını kaybeden büyük pers santur üstadı. güçlü ve bayağı enstrümantalist bir ailede yaşayan santur ustası, iran müziğinin önemli isimlerinden olan abu’l-hasan saba'nın öğrencisiymiş.

bu abi, payvar'ın iran ulusal radyosu'nda çalması için ön ayak olmuş. bu şekilde yavaş yavaş ünlenmeye başlamış. burada icra ettiği programlar golha project olarak koruma altına alınmış. 1952'de askerden geldikten sonra bir süre iran maliye bakanlığı'nda çalışmış. sonra iran ulusal müzik lisesi'nde eğitim vermeye başlamış. 1955'te iran eğitim bakanlığı'na geçiş yapıyor ve girişimleriyle birlikte 9 kişilik ulusal enstrümantal orkestrası'nı kuruyor.

1963 yılında ingiltere'den burs kazanıyor ve 3 yıl eğitim görüyor. bu sırada ilk eşiyle burada tanışıyor. bu süre içerisinde londra'da, cambridge'de insanlara iran klasik müziğini tanıtıyor. 1979'daki iran devriminden önce bu abi ülkenin kültürel elçisi olarak dünyayı dolaşarak memleket müziğini icra etmiş ve insanlara tanıtmış ama ayetullah humeyni başa geldikten sonra adamın müziğini yasaklamışlar ve hiçbir yerde santur çalamaz hale gelmiş. kitaplar yazan bu donanımlı müzisyen santur kültürüne çağ atlatan biri olarak tanınıyor. garip bir adam.