şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: farenjit),(bkz: farynx)
  • 5 yıllık üniversite hayatım boyunca doktora bile gitmeyen biriyken, 4. sınıf mayıs ayıydı sanırım yakalandığım rahatsızlık. 1 hafta yatağa bağlı kalmama sebep olan en sonunda doktora gitmem ve doktorun bana antibiyotik vermesiyle çok kısa sürede geçen rahatsızlık.

antibiyotik kullanmayan ve sikindirik hastalıklara verilen antibiyotikleri bile kullanmaya karşı biri olarak şunu söyleyebilirim ki bu hastalığın tek çaresi antibiyotiktir...
  • lanet olsun dedirten şey. sadece üç kere öksürdüm ve akşamında sesim kesildi. çarşamba günü doktor öksürük şurubu verdi, çünkü sadece öksürüyordum. dün yani perşembe günü, zaten önceki geceden kısılmaya başlayan sesimle birlikte halsizlik de başladı ve mecbur antibiyotiğe başladım. doktorum dedi ki, sana yarın için rapor vereyim. olmaz dedim, bu hafta sınav haftası. işte bu sabah uyandığımda sesim hiç çıkmıyordu, hala da çıkmıyor.

en kötüsü de ne biliyor musunuz? annenizin iki oda öteden size soru sorup cevap beklemesi ve cevap vermediğinizde (aslında cevap veriyorum ama o duymuyor) size sinirlenmesi. sonra kızgın kızgın yanına gidiyorum ve çıkmayan sesimi fısıltılı duyunca kahkaha atıyor. ben de gülüyorum.

edit: imla.
  • sabah "kimin ayağı ulan bu boğazımdaki ?kim sıkıyor boğazımı?" şeklinde merak içinde uyanırken aldığım ilk nefes ve yutkunma ile yatağa tekrar yapışmama sebep olan illet..

neyse ki andorex var.. strepsils var geriye kalan tek şey dinlenmek ve iyileşmek.
  • bir adet mebucain ile önüne geçebileceğimiz, nefret edilesi bir boğaz rahatsızlığı.

sabah uyanılınca faranjit başlamışsa (bkz: dünyanın en boktan hisleri) kategorisine girebilecek bir hisle uyanmış olursunuz.
  • iki gündür boğazımın etrafında müthiş bir acı ile yutkunamayış ve kırgınlıkla boğuştuğum hastalığın adı. aile hekimi reçeteye 1 kutu 1000 mg antibiyotik, 1 kutu soğuk algınlığı ilacı, 1 kutu da c vitamini yazarak beni eczaneye göndermiştir, tedavi süreci muhtemelen 3-4 gündür. hedef boğazdaki ağrıyı dindirmektir.
  • öğretmen hastalığı olması sebebiyle, öğretmenlerin maaşını hak ettiğinin göstergesidir.
  • yanılmıyorsam ekim ayında bende sinüzit mi var diye doktora gidip hafif bir faranjit var denmişti. ve aferin yazıp yollamıştı beni tabi ben kullanmadım. sonrasında kasım ayında aşırı bir boğaz ağrısıyla gittim ve faranjit dedi doktor amca antibiyotik yazdı ben biraz iyi hissedince antibiyotiği de yarım bıraktım. ve çok değil daha pazartesi günü deli gibi üşütmem sonucu doktora gittim ve tam tamına 2 kutu antibiyotik kullanmama sebebiyet vericek kadar ilerlettim durumu. üstüne bir de iki kulağımda iltihaplanmış doktor bana bir insan vücudunda bu kadar iltihapla bunca zaman nasıl rahat edipte bir doktora gelmez? diye sordu. vallahi bende bilmiyorum bünyemi ayakta alkışlıyorum fakat günlerdir kutu kutu hap içmeme rağmen kendime gelemiyorum antibiyotikten nefret eden bünyem antibiyotiğe doydu... boğazımın ağrıdığını daha yutkunmadan hissedebiliyorum burnum sızlıyor resmen..ne kötü şeymişsin faranjit alacağın olsun..
  • 3-4 sene önce "faranjit+bronşit combo" yapıp, bundle olarak yakalandığım bok. dikkat etmezsem, senede bir acile gidip, içeriğini bilmediğim serumu damarıma zerk etmelerini ve ağzıma şeffaf darth vader maskesi takmalarını da sağlar aynı zamanda. (pıhhhhh-hhuuuu)

"göğüse fil oturması" ya da ne bileyim "ciğere kuş kaçması" gibi halk-arası tabirler ile, yaşamayan birine tarif etmek de mümkün.

korunmak için memenizi sıcak tutun. şekil olcam diye göğsünüzü tıraş edip, o slim-fit gömleğin yakasını göbeğinize kadar açmayın. zira hemşireler, o malum filmlerdeki kadar seksi filan değiller.
  • senelerdir kurtulamadığım illet. herhangi bir şeye olan alerjinizin, faranjitinizi tetiklemesiyle sizi yataklık ve hatta beni çoğu zaman acillik etmesiyle meşhurdur. ne ilaç ne başka bir şey çözüm buna. biçare antibiyotik ve bilumum ilaç yüklemesi yaptığınız naciz bünyeniz iyileşmiyor, yalnızca alınan ilaçların yan etkileriyle uykunuzu getiriyorsunuz.
    nefes güçlüğü, ciğerleriniz sökülürcesine öksürmek, boğazınızın jiletlenmiş gibi yanması ve dur durak bilmeyen geniz akıntısı + burun akıntısıyla tam bir üst solunum yolları kombosu yaşıyor, sadece grip olup atlatabilenlere gıpta ile bakıyorsunuz. gittiğim acillerde oksijen tüpü ve serumla ancak toparlayabiliyorum ben.
    birine beddua falan edecekseniz faranjit ol hatta kronik ol ve hatta neyin tetiklediğini bileme diyebilirsiniz zira gerçekten öldürmüyor süründürüyor.