• rap müzik türüyle arası hiç olmayan birisiyim. çok klişe olarak lise döneminde dinlenilen bir kaç ceza ve sagopa şarkısı vardı dinlediklerim arasında. sagopa'nın baytarını tamamen ezbere biliyorum. rap ile en büyük ilişkim buydu. bu son dönemde rap müziğin tartışılan bir konu haline gelmesiyle bu rap nedir ne değildir biraz araştırmaya başladım. müzik listeme rap şarkılar eklemeye başladım. eminem falan dinliyorum yabancı olarak. ezhel denedim birkaç kez ama olmadı sevemedim bir türlü kendisini. sagopa, ceza dinlemişim bu zamana kadar o da çok az zaten ben nasıl ezhel'i seveyim? susamam şarkısından önce şanışer'i biliyordum. fena değil, dinletiyor kendimi, ama aklımda kalan bir şarkısı var mı maalesef yok. bir arkadaşımdan no:1 i duydum. merak edip açtım, tatlı müzik yapıyorlar. müzikler youtubedan sırayla çalarken bir şarkıya denk geldi çok hoşuma gitti. ağaçkakan çok iyi bir rapçi bence. tarzı da çok hoş, eğer bu türün ismini bilen varsa beni aydınlatabilir mi?
    işte evde açıyorum ağaçkakan'ı, dinliyorum. kardeşim çok iyi bir rap müzik dinleyicisidir. benim dinlediklerimi duyup "abla sana bir şarkı gönderiyorum, onu aç şimdi." dedi. farazi v kayra nın şarkısı. şuan hayalet ıslığı full albümü açtım, bir yandan yds çalışıyorum.
    bir rap şarkısında ne ararsam hepsi mevcut bunlarda. harika bir dj, kayra'nın söyleyiş tarzı ve müthiş ses tonu. sözler de anlamlı. baya güzelsiniz.
  • uzun yürüyüşlerde dinlemelik müzik böyle yapılır. (bkz: hayalet ıslığı) albümünün her şarkısına kafamda kaç klip yaptım bilmiyorum. yaşayan en büyük beatmaker (bkz: farazi) ye selam olsun.
  • türkçe rap dinlememe neden olan tek grup
  • belki de birkaç yıldır türkçe rap dinlemeyen birisi olarak bugün youtube'da şans eseri denk geldiğim ve gerçekten çok beğendiğim bir türkçe rap grubudur.

atakan'ın da götüne koyim.
  • gerçek türkçe rap yapan old school ve kaliteli bir gruptur.seviyoruz vesselam.
  • parçalarıyla hikaye anlatıcılığı yapan muazzam ikili.

benim için hayalet ıslığı üzerine yapılmış albüm yoktur.
    şu an gündemde olan hangi rapçi daha iyi tartışmalarını okuyup güldükten sonra açıp
    bunu ya da şunu dinliyorum.

yaptıkları her albüm aynı zamanda birer roman.
    son olarak farazi o kadar güzel beat yapıyorsun ki birkaç tanesini alıp intiharıma arka plan yapmayı düşünüyorum.

''yer yarıldı ivedikle içine girdim
    yanımda kin falan götürmedim ödünç verir misin
    duvarı kanatarak bu ranzalarda yarım akıl yat
    ben değil fakat fotoğraflar hoyrat'' (bkz: mevsimi olmayan mekanlar)
  • bana kalırsa türkçe rap tarihinin en iyi ikilisi olabilirler hatta işi biraz daha abartıp bizim eric b & rakim'imiz olabilirler
    özellikle türkçe rapin underground olduğu ve kalite anlamında zirve yaptığı yıllarda çıkardıkları sarhoş palavraları serisinin ilk 2 albümünün yeri bende çok ayrıdır.
    kayranın o insanı içine çeken tanıdık samimi hikayeleri farazinin yenilikçi prodüksiyonuyla birleşince ortaya böyle dinlemesi keyifli işler çıkması kaçınılmaz oluyor tabii ki
    farazi & kayra - üç kitap ve naralar
    farazi & kayra - bir günlük öldürün beni
  • çok iyi müzikleri icra eden "sanatçı"lar. yalnız beatlerin ön plana sarkması gibi ince ama önemli bir husus var. ses arkadan yada derinlerden geliyor gibi sözleri iyice anlamak için dikkat etmek gerekiyor. bir kaç teknik konuda kendilerini geliştirseler bugün rap dünyası için konuşulan çoğu insandan daha fazla katma değer yaratacaklarına inandığım ikililer. bozmadan gidin.
  • yılbaşından sonra 2020 için yeni playlistler oluşturuyordum, muhtemelen haftalık keşifte unutulanlar şarkılarını önerdi bana spotify ve hastası oldum, oluşturduğum 2020 playlistine ilk eklediğim şarkı olmuştu. bugün yeni bir şeyler keşfedeyim diye aranırken 2020 için oluşturduğum playlist gözüme çarptı baktım unutulanlar'dan sonra bir şey eklememişim. dur şunu bi daha dinleyeyim dedim güzelliğinin bir kez daha farkına vardım, sonra o gün ilk dinlediğimde yapamadığım şeyi yapıp kim ulan bu farazi v kayra diye kurcalamaya başladım. youtube videolarında yorumlar, burada yazılanlar falan derken bir yandan şarkıların hepsini dinliyorum falan kendimden utandım bu zamana kadar nasıl bilmemişim diye. burada da yazan olmuş, bazen bilinmemesi daha iyi aslında; hoş bu adamlar bu işten ekmek yiyorsa onları dinleyen insan daha çok bilinsinler daha çok kazansın daha iyi şeyler üretebilsinler de istiyor ama öte yandan bana kalsın, ben bileyim, az bilen o kitleden biri olarak kalayım da istiyor iki ucu boklu değnek durumu. bir kaç ay evvel hedonutopia için de benzer duyguları taşıyıp benzer şeyler karalamıştım buralara. neyse işte, güzel adamlarmış valla.
  • türkçe rap'in en underrated grubu. saçma sapan heceleme şarkı yapanlar fenomen olurken hakiki rap yapan farazi v kayra'ya hak ettikleri değer hiç verilmiyor. rap'in ön planda olduğu şu günlerde değerlerinin anlaşılmasını umuyorum.
hesabın var mı? giriş yap