şükela:  tümü | bugün
 • kolombiya devrimci silahlı güçleri.caquetada güvenliği sağlayarak, hiç kimsenin çiğnemek istemediği kurallar koyarak, vergi toplayarak kolombiya devletinin yapması gereken görevleri üstlenmiştir.
  her yıl denetimi altındaki caquetada gerçekleşen tüm kokain satışlarını vergilendirerek yüz milyonlarca dolar gelir elde ettikleri iddia edilir. bölge halkı da bu durumdan rahatsız değildir. farctan önce bu bölgede cinayet, hırsızlık gibi olaylar çok normalmiş. ancak bu gerilla grubu hafta içi içki ve uyuşturucu kullanmayı yasaklamış. ayrıca fahişelerin haftada bir kontrolden geçmeleri gibi başka mantıklı kurallar da koymuşlar. bu kurallara karşı gelenler yol, köprü vb yapım çalışmalarına mahkum ediliyor . zaten pek kimse böyle bişeye cüret edemiyormuş.
  bu gerillalar aynı zamanda da bölgedeki kokain üretimini engellemek isteyen kolombiya ordusuyla savaşıyor.
 • 1982 yılında yaptıkları yedinci gerilla konferansında isimlerine ep** yi, ekleyip farc-ep oldular. farc-ep dünyanın en eski örgütlerinden biri, 15 ila 18 bin arası bir kuvvete sahip oldukları tahmin ediliyor ve kolombiya topraklarının %40ına hükmediyorlar.

  örgüt kendini marksist leninist olarak tanımlıyor, kolombiyanın zengin kesimine karşı halkı temsil ettiklerini söylüyorlar, doğal kaynakların ve çokuluslu şirketlerin devletleştirilmesi ve paramiliter şiddete karşı savaşmak gibi amaçları var. nihai hedefleri de silahlı bir devrimle kolombiya iktidarını ele geçirmek doğal olarak.

  ispanyolca bilenler için kendi siteleri; http://www.farcep.org/

  yok ben ingilizce biliyorum diyenlerde buradan yaksın; http://en.wikipedia.org/…y_armed_forces_of_colombia
 • gerillaların yaklaşık yarısı kadındır.
  yağmur ormanları gibi dünyanın en zorlu bölgelerinden birinde faaliyet gösteren gerillalar hakkında (taraflı) bir film izlemek isteyenler, (bkz: proof of life)
 • sekreteryasinin yedi uyesinden biri olan iván ríos'un (manuel jesús muñoz) kesilmis sag eli, bilgisayari ve kimligi, 6 mart 2008 gunu ríos'un kendi emniyet sefi tarafindan kolombiya ordusuna teslim edilmis. "rojas" adli farc gerillasi, rios'u bu teslimattan uc gun once oldurdugunu iddia etmis. parmak izleri kesilen elin ríos'a ait oldugunu dogrulamis.
 • en genç sekreterya üyesi olan iván ríos'un yine bir farc gerillası tarafından öldürülmesi ile birlikte (bkz: #12802277) orospu çocukluğunun farc içine de girdiği görülmektedir. amerika, iván ríos'un yakalanması için 5 milyon dolar ödül vaadetmekteydi.
 • "ep" * hariç olarak açılımı, fuerzas armadas revolucionarias de colombia şeklindedir.
 • la violencia döneminde halkın öz savunma gücü olarak kendiliğinden ortaya çıkan silahlı köylü birliklerden demobilizasyonu reddedenlerin, kurdukları kendi öz yönetimleri olan "bağımsız köylü cumhuriyetleri"ne karşı saldırıya geçen frente nacional iktidarının son olarak marquetalia cumhuriyeti'ni katletmesi karşısında, pcc'nin * etkisi altındaki bazı köylü grupların bir araya gelerek '64de doğumunu gerçekleştirdikleri, '66da resmi olarak ilan edilen örgütlenme.

  önceleri, kolombiya kp'sinin silahlı kanadı olarak yapılanmasına karşın, zaman içerisinde pcc ile kopmaya başlamış ve '90lara gelindiğinde kolombiya kp'si ile tamamen ayrışmıştır.
 • kuruculari manuel marulanda mart 2008'de olmustur. ingrid betancourt ve uc abd vatandasinin (marc gonsalves, thomas howes, keith stansell) da dahil oldugu 14 rehine, farc tutsakligindan kolombiya ordusunun temmuz 2008'de duzenledikleri basarili bir operasyon ile kurtarilmislardir.
 • kolombiya savunma bakani juan manuel santos a gore rehineleri birakmalari icin yoldaslari ikna edilen grup.
  olayda olen veya yaralanan olmamis. iyi ikna olmuslar anlasilan.
 • örgütteki la negra kod adlı kadın teröristin örgüt üyeleri tarafından kaçırılan bir çocuğu annesine teslim etmesiyle oldukça ses getiren örgüt.