• günlerdir bu şerefsizlerle uğraşıyorum.1,5 ay önce yeni eve taşındık yerleştik falan.bir hafta sonra evde fareyle karşılaştık.ertesi gün hemen fare yapışkanı alıp evin sağına soluna yerleştirdik.2 saat sonra yapışkana yapıştı bizde oh hemen kurtulduk diye sevindik.fare yapışkanı hayvana eziyet çektirdiği içinde çok az vicdanım sızlamıştı ama şuan öyle bir hale geldim ki evde ilk gördüğüm fareyi yakarak öldürmek istiyorum.

ilk fareyi yakaladıktan sonra rahatlamıştık.taşınma esnasında eve girip saklandı vs. diye düşünüp çok üstünde durmadık.3-4 gün önce tuvalette ellerimi yıkarken ayaklarımın dibinden orta büyüklükte bir fare geçip gitti.ilk fareye göre daha büyüktü.sinir stres seviyem hemen yükseldi.banyonun kapısını kapatıp salona gidip bir sigara yaktım.tekrar banyoya gittiğimde farenin yavrusunu gördüm ve sinir stres tavan yaptı.o gün sabahlara kadar fareleri yakalamaya çalıştık ama yakalayamadık.

ertesi gün yine fare yapışkanları alıp evin her yerine yerleştirdik ve kendi çapımızda farenin olası eve girme noktalarını tespit etmeye çalıştık.klozetin arkasına girip çıkarken bir tanesini görmüştük ve en büyük şüphemiz klozetin arkasında bir delikten girip çıktıkları oldu.tesisatçı çağırdık klozeti söktürdük delik filan yok.yapışkanları koyduğumuzdan beri yakalanan fare yok ve evde de farelerle karşılaşmıyoruz.bende 1,5 gündür fare çıkar diye tırstığımdan sıçamıyorum.dedim farede ortalıkta yok hemen bir sıçayım.donları indirip klozete oturmamla farenin klozetin arkasından fırlayıp evin içine dalması bir oldu.o an yaşadığım sinir ve stres seviyesini tarif etmem mümkün değil.fakat emin olun bu daha bir şey değil.

2 saat önce eve geldim.yine tedirgin şekilde eve girdim.hemen odama geçtim.odalarımızda fare olmadığına emin olduktan sonra kapının altına bez filan sıkıştırdık fare girmesin diye.o yüzden odaya girince rahatlıyoruz.çok fena acıkmıştım bu arada.evden çıkmadan önce çubuk kraker yemiştim pakette masamın üstünde duruyordu.hemen elimi pakete uzattım ve uzatmamla paketin içinde kahverengi bir kuyruğun oynaştığını gördüm.allahım gecenin o saatinde ne küfür ettim anlatamam.fare paketin içinde ve pakete temas ettiğimde hareket etmiyor.bu arada farenin kafasını çok net görüyorum ve kafasında çok değişik bir şey var.sonra bunun salam olduğunu anladım.fare yapışkanına fare gelsin diye salam koymuştum.yapışkana gelmiş ama kaçmış bir şekilde salamda kafasına yapışmış.

şerefsizin fotoğrafı

sonra kovaya çok az su doldurdum.paketi tek hamlede kovanın içine attım.böylece bir tanesini daha yakalamış oldum.ne kadar beni sinir ve ruh hastası yapsalar da piçi öldürmeye kıyamadım.kovayı alıp sokağa indim uygun bir yere kovayı boşalttım.kovayı çok mu yüksekten boşalttım nasıl oldu anlamadım fare yere düşer düşmez öldü.yine hafiften üzüldüm.sonra eve çıktım ve yatağımda fare pisliklerinin olduğunu farkettim.orospu çocuğunu istemeden de olsa iyiki öldürmüşüm dedim.kafayı yemeden 1 gün daha beklemem lazım sonra ilaçlama şirketi gelip evi ilaçlayacaklar.umarım bu tipini siktiğimin pisliklerinden bir an önce kurtuluruz.
  • evde 8 kedim var... fare sorunu hiç yaşamadım, yaşayacağımı da hiç sanmam...
  • ölü taklidi yapabilen hayvandır. büyük ihtimalle yazar arkadaşı öldüğüne ikna ettikten sonra çubuk krakere devam etmiştir.
  • şeker yemeyen ama şeker kabına sürekli gelip sıçan hayvan.

yese yeminle besleyeceğim, yemiyor sıçıyor.
  • batur isimli bir arkadaşımın gecesini bu saatte rezil eden, benim de hiç hoşlanmadığım bir hayvandır kendileri. eğer evinizin yakınlarında oldugunu düşünüyor ve herhangi bir fobiniz varsa, o gece uyumamanız tavsiye edilir. aksi halde uyurken vücudun çeşitli uzuvlarina saldirabilecek bir hayvan olduğunu bilmiyorsunuz demektir. *
  • fare çok ateşlenmişti, halsizdi, öksürüyordu. bitkin düşmüştü. antibiyotiklerini düzenli verse de iyiye gitmiyordu. bünyesi zayıf, insan olmalı iyileşmek için diye ağlamaya başladı.

gözyaşlarına peri geldi. iyileşene kadar farenin insan olacağı büyüyü yaptı. cindy havalara uçtu. artık iyileşecekti. bir an hiç iyileşmemesini istedi. iyileşene kadar hep, hiç durmadan onunla konuşacaktı.
  • bu nefret ettiğimiz, tiksindiğimiz, korktuğumuz ve öldürmek için bin bir yolu denediğimiz hayvanları ne kadar iyi tanıyoruz. mesela ortak atalarımızdan biri olduğunun farkında mıyız? birçok deneyde farelerin kullanılmasının bir sebebi var. çünkü fare ve insan dna'ları birbirine çok benzer. bilim adamlarına göre “insan ile fare genomu arasında çarpıcı benzerlik bulunuyor. insanların fonksiyonel genlerinin yüzde 99’u, farelerde de var. insanlarla fareler arasındaki fark ise genlerin farklı zamanlarda aktif olması ve farklı gen gruplaşmasından ortaya çıkıyor. insanlarla farelerin bu kadar benzerliğe rağmen farklı olmasının nedeni de bu”.

yani bu küçük yaratıklarla akrabayız. en az şempanzelerle olduğu kadar bu küçük memelilerle de biyolojik anlamda akrabayız. sebebi de dinazorların yok oluşuna kadar gidiyor. biliyorsunuz dinazorları yok eden şey (büyük ihtimalle devasa bir meteor) beraberinde dev memelileri de yok etti. muhtemelen meteor çarpışması sonucu ortaya çıkan toz bulutu ve büyük yangınlar dünyanın atmosferini bir süreliğine güneşe kapadı. bunun sonucunda, beslenmek için daha çok yiyeceğe ihtiyacı olan dev cüsseli memeliler ve dinazorlar yeryüzünden silindi gitti. bu tarz yiyecek bulmanın zorlaştığı vahşi ve yok edici bir ortamda hayatta kalabilecek memeli türleri, keseli küçük kemirgenler olmalıydı. yani küçük olmak onlara evrimsel bir avantaj sağladı ve günümüzdeki çoğu memeli türü bu kemirgenlerden evrimleşmeye devam etti.

bunların dışında fareler evrimsel açıdan da oldukça gelişmiş canlılardır. doğada hayatta kalmak anlamında tahmin edemeyeceğiniz avantajlara sahiptirler:

akrobatiklerdir. ince bir kablonun üzerinde rahatlıkla yürüyebilirler. boylarından çok yükseğe zıplayabilirler. orta büyüklükteki bir fare elli santimetreye yakın zıplayabilir. kafalarının girdiği her delikten geçebilirler. vücutları tam bir yağ deposudur. o yüzden esnek ve kıvrak bir bedene sahiptirler. aynı zamanda bu yağ depoları sayesinde bir deveden daha uzun süre susuz hayatta kalabilirler.

müthiş bir yüzücüdürler. üç gün boyunca suyun üstünde yüzerek hayatta kalabilir ve suyun içinde birkaç dakika nefeslerini tutabilirler. o yüzden tuvalet deliklerinden bazen fare çıkabiliyor. kulakları ve burunları çok keskindir. sizin duyamayacağınız sesleri duyup hissedemeyeceğiniz kokuları çok uzak mesafelerden koklayabilirler.

çok zekidirler. labirent sorularında üzerlerine yoktur. yön bulma duyuları müthiştir. bir gittikleri yeri kolay kolay unutmazlar. sosyal hayvanlardır. topluluk halinde yaşar, uyur ve oyun oynarlar. gruptan çıkmaları halinde depresyona bile girerler. sosyalleşmeyi çok sever, kendi aralarında şakalaşırlar bile. güldükleri dahi iddia edilir. mutlu olduklarında aynı güler gibi kıs kıs ses çıkarırlar.

anlayacağınız dünya yine bir küresel bir felaketle karşılaşırsa hayatta kalabilecek birkaç memeli türünden biri yine fareler ve diğer kemirgen akrabaları olacaktır.

not: bu arada pek çok fare türü var. ben genel olarak hepsine fare demeyi tercih ettim.

kaynaklar:
    kaynak 1
    kaynak 2
    kaynak 3
  • insanoğlunun haylanmaz, uslanmaz bir tedirg.. pardon! ..nankör olduğunun kuyruklu ve kemirgen bir ispatı olan canlı türü.

bugün, kaldırımın dibinde fareyi görünce ürperip kendinden geçe geçe içeriye koşan berberin çırağını görünce bir kez daha anladım. nankörsün insanoğlu nankör! traş boyunca farelerin içler acısı durumunu düşündüm durdum!

sen tut, genetik ve fiziksel özelliklerinden ötürü tüm hastalıkların tanısı ve tedavisi için model olarak gör, kobay olarak kullan, ama bir parça delikli peynirini kemirdi diye kıyametleri kopar!
    sana; kanser gibi, grip gibi ve hatta depresyon gibi birçok hastalığı yenip acı çekmemen için, ölmemen için kendi hayatını feda etsin, sen hasbelkader ayağının dibinde görünce çığlıklar atarak, hoplaya zıplaya cinnet hali sergile. benzerleri olan sincabı, tavşanı kucağına alıp okşaya okşaya, kendinden geçe geçe sev, ama fare parmağının ucuna değdimi kafadan çatlaklar gibi saatlerce ellerini birbirine sürte sürte yıka.. yapılan bunca vefasızlığa fare gözünden bakamıyorum .. o derece rahatsız edici yani.

umarım bundan sonrası için insanlar bu nankörlüklerinden vazgeçerler de; kedilere, köpeklere yaptıkları gibi, sokaklara, kıyılara köşelere bir parça yiyecek bırakırlar onlar için. "oy ben yerim seni minnoş!", "gel oğlum gel bakalım!" gibi sevgi gösterilerinde bulunmasanız bile, en azından korktuğunuzu belli edip onu hayata küstürmeden, "merhaba fare kardeş" diyerek bir selam verip gönlünü alın! bunca fedakârlığana karşılık bir selam çok değil bence!
  • yavrusunun nasıl da biberon emdiğine bi bakın da ondan sonra farelerle ilgili düşüncelerinizi gözden geçirin.

yavru işte, ana kuzusu ya şuna bakar mısınız nasıl da emiyor :))

https://www.instagram.com/…qv/?igshid=1kr4u3ked74zv
  • 8. katta otursanız da evinizden çıkabilen canlı
hesabın var mı? giriş yap