şükela:  tümü | bugün
 • dogus fmde vakti zamaninda haftanin belirli gunleri yayinlanan alternatif muzik progami.
 • bir john steinbeck kitabıdır ve bu kitaptan uyarlanmış çok güzel 2009 dt oyunudur. oyun siresi 1 saat 20 dk. olup gidilip seyredilip ardından bişiler yapılmaya çok elverişlidir. ya da gidilip izlenip hemen eve biraz tv. izlemişsiniz hissiyle sanki çok da zaman geçmemiş hissiyle geri gelinebilecek oyundur. oyunda emeği geçenler;

  çeviren: mebrure alevok
  yöneten: zurab sıharulızde

  yönetmen yardımcısı: ayşe lebriz berkem
  dekor tasarımı: ekip çalışması

  giysi tasarımı: ekip çalışması
  işık tasarımı: mehmet yaşayan

  dans düzeni: yasemin gezgin yavuzcan

  asistan: aliye esra salebci

  rol dağılımı:

  sefa tantoğlu, berk yaygın, sertaç ekici, kerem gökçer, erkut emre sungur,
  barış özkan, rami çakır, nilay erdönmez.
 • (bkz: umut sarıkaya / karikatür)
 • iyi olmak için iyi niyetli olmak yetmez der sanki, ama bence kim olduğumuz muhakkak niyetlerimizde saklıdır. o halde kim olduğumuzun, gerçekten kimseye bir faydası yok... (mu?) ...ve bir de hayallerden bahseder. kendi hayatını sahiplenebilmekle ilgili bir lokmacık hayal, bitik ihtiyarların gözünde bile nasıl alevlenip parıldar.
 • ne zaman ki bir hamster görsem aklıma bu kitap geliyor ve sonrasında da hayvanı alıp sıkıp mıncıklama isteği. çok sevdiğim halde bir hamster sahibi olamamam hep bu yüzdendir, içimdeki lennie'yi öldürememekten.
 • uppsala üniversitesi'nde nasıl aylak insanlar varmış ki norveç ve izlanda'da yaşayan farelerin birbirleriyle akraba olduklarını bulmuşlar. ev farelerinin mitokondriyal dna'larını izlanda ve grönland'daki 1000 yıllık fare iskeletleriyle karşılaştırmışlar. ne düşündü adam acaba, "dur ben şu fare dna'larını bi karşılaştırayım bakalım galaksiler arası motorun formülü ya da ölümsüzlük ya da allah ya da dünyanın en büyük zenginliği orada mı gizli?" böyle mi düşündü kimbilir.

  fareler hep insanları takip etmişler, farelerin gen sekansları insanların oralara yerleşim tarihleriyle uyuşmuş falan bir şeyler olmuş. fareler viking gemilerinde oralara kadar gitmişler. anlaşıldığı üzere (süper anladık gerçekten de) göreceli olarak uzak olan adada vikinglerin istilasından sonra başka fare göçü yaşanmamış ve bu bence süper bir olay. ama mesela grönland fareleriyle viking fareleri arasında doğrudan ilişki yokmuş bu bağlamda farelerin buraya sonradan danimarka'dan geldiğini anlıyoruz ki o danimarka 1992'de avrupa şampiyonu olmuştu. michael laudrup falan bunlar iyi topçulardı.

  buradan ne çıkaracağız, adalar gibi sınırlı coğrafyalardaki fare leşlerine bakarak o adanın daha önce kimler tarafından fethedildiğini, bızıklandığını çözebilir ve tarih bilimine süper katkılar sağlayabiliriz.

  http://www.biomedcentral.com/…1-2148/12/35/abstract
hesabın var mı? giriş yap