1. bir masaldir.
  masalci amcalardan biri yazmistir.
  fareler koyu basar, olaylar gelisir.
  spoiler vermemek adina devami anlatilmaz, merak eden varsa bulur okur.
 2. çocukluğumda sık sık okuduğum, resimli kitaplar serisinde de bulunan, ilkokul çocuklarına okuması tavsiye edilen, klasik masal ibretlerinin yer aldığı güzel hikaye...
 3. sutas ciftliginde (bkz: faruken bayraktare) calisan, fare besleyen bi kavalcidir aslen. ama bazilari da sanir ki herkesi koynuna girdigi icin koyun kavalcisi denmis. yok efendim, faresi olan bi koyun kavalcisi sadece.
 4. zor bir meslek grubudur. günümüz faresi müzikten anlamaz, kapan beğenmez, peynir sevmez hale gelmiştir. tatminsiz fareyle anlaşmak kadar zor bir iş yoktur. hele de henüz fare mi yok yok, kanguru bu gibi sorular zavallı kavalcının başında dönüyorsa...
 5. fareli koyun, damali inek gibidir. köy yerlerinin ayrılmaz ikilisidir. bu ikili hizmet bekler. bu ikili hürmet bekler. hürtmeti yerine getirmek için iyi yetiştirilmiş kavalcılara ihtiyaç vardır.(bkz: sürgündeki kavalcı)
 6. mutsuz sonla biten masallardandır. köyü basan fareleri belli bir ücret karşılığı temizlemek üzere anlaşan kavalcının iş gereğini yerine getirdikten sonra ücretini alamaması, bunun üzerine hukuki yollardan mücadele etmek yerine intikamın hasını alması üzerine kuruludur.