şükela:  tümü | bugün
 • anjin, %50 virüs veya a grubu b hemolitik streptokoklar ogretmenlerde siklikla gorulur.
 • (bkz: farynx)
 • (bkz: farenjit),(bkz: farynx)
 • çalıştığım yerde havalandırma sağlayacak bir pencere bile olmamasından ve kulak burun boğaz üçlüsünün hep beraber problem çıkartma isteğinden dolayı sık sık yakalandığım hastalık durumu.farmakolojik özellikleri :baş ve mafsal ağrıları yapar ,ateş yükseltir,yutkunma güçlüğü ve konuşma isteği içindeyken derin acılara sebep olan ,bazı bazı boğazda biriken tükürük fazlası yüzünden kusma isteği ilen kıvrandıran ,fazla önemli olmayan bir hastalık. endikasyonları: işe gitmemek için kullanılabilir tedavisi istirahattir. kontrendikasyonları : işe gitmediğinizde yapılması gereken işlerin yığılıp daha çok hasta olmanıza sebep olması. uyarılar : hastayken araba ya da bilgisayar gibi özel dikkat isteyen aletler kullanmayınız ,insan hiçbirşeyi umursamıyor ,öyle işte.
 • "tüm büyük şehir yaşayanlarında görülen bir rahatsızlıktır, fakat şarkı söyleyenler bunu daha çok hissederler*."
 • dün itibariyle çektiğim, sesimin borazan gibi çıkmasına ve sigaradan nefret etmeme sebep olmuş viral ust solunum yollari enfeksiyonu.
 • boğaz iltihabı (farenjit):

  boğaz iltihapları genellikle "farenjit" olarak adlandırılabilir. farenjit kendi başına bir hastalık olabildiği gibi; kızıl, nezle, kızamık gibi hastalıkların belirtileri arasında da bulunabilir.
  tütün kullanmak, çok tozlu yerlerde kalmak, duman, tahriş edici gazlar, hava değişiklikleri, çok kuru hava ve benzeri atmosfer durumları boğazı tahriş ederek iltihap meydana gelmesine sebeb olabilmektedir. belli yiyeceklere karşı hassas olan kişiler, bu yiyecekleri yedikleri zaman yine boğazları tahriş olabilir. boğazın iltihapları, kulaklarda da ağrı yapar. çünkü boğaz lenf bezlerinin ve boğaz örtüsünün şişmesi kulağa giden östaki borularını tıkar. streptokok cinsi bakterilerle meydana gelen boğaz iltihaplarında, boğazı kaplayan ince bir iltihabi zar ortaya çıkar. böyle durumlarda hemen antibiyotik tedavisi başlamalıdır.

  yapılacak işler: farenjit, başka bir hastalığın seyrinde meydana gelmiş veya başka bir hastalığın başlangıcı değilse ve ciddi bir iltihabi durum yoksa, belirtilere göre tedavi yapılır. bu günlerde dinlenmeye dikkat etmeli, kafi miktarda sıvı almalıdır. ağızda eritilen pastiller, boğazı yumuşatarak fayda sağlayabilirler. antibiyotik ihtiva eden pastiller alınmamalıdır. bunlar ağızdaki faydalı mikropları da öldürerek, mantar ve virüslerin iltihaplarına zemin hazırlayabilirler.

  kaynak: http://hastarehberi.com/…kbb4/bogazhastaliklari.htm
 • tantum garagara ve spreylerini kullanmak bir nevi iyi gelir.
 • tedavisi sırasında oral penisilin ve gargara önerilen, sesi kah borazan, kah düdük gibi çıkaran, hastanın üzerinden tır geçmiş hissiyatı yaratan hastalık.
 • dün itibarı ile yakalandığım hastalık.. gaddar genel müdürlük doktorunun istirahat yerine ilaç verdiği ve vucudunu sıcak tut dediği bir tedavi süreci var.. yöneticim olan şahıslarında pek de siklemediği bir durum... boğazına dikenli tel kaçmış sen nefes almaya yutkunmaya çalışıyorsun gibi bir his uyandırıyor insanda... değil iş yapmak, kurallara uygun entry yazmak bile zor geliyor insana bu hastalık var iken... çok da sikimdeydi moduna sokuyor.. misal yönetici "sen çok sık hastalanıyorsun bugünlerde" diyor.. bir gün ektik işi diye.. bunu duyan bünye tepki vermeye bile üşeniyor.. böyle bişi farenjit..

hesabın var mı? giriş yap