şükela:  tümü | bugün
 • anjin, %50 virüs veya a grubu b hemolitik streptokoklar ogretmenlerde siklikla gorulur.
 • (bkz: farynx)
 • çalıştığım yerde havalandırma sağlayacak bir pencere bile olmamasından ve kulak burun boğaz üçlüsünün hep beraber problem çıkartma isteğinden dolayı sık sık yakalandığım hastalık durumu.farmakolojik özellikleri :baş ve mafsal ağrıları yapar ,ateş yükseltir,yutkunma güçlüğü ve konuşma isteği içindeyken derin acılara sebep olan ,bazı bazı boğazda biriken tükürük fazlası yüzünden kusma isteği ilen kıvrandıran ,fazla önemli olmayan bir hastalık. endikasyonları: işe gitmemek için kullanılabilir tedavisi istirahattir. kontrendikasyonları : işe gitmediğinizde yapılması gereken işlerin yığılıp daha çok hasta olmanıza sebep olması. uyarılar : hastayken araba ya da bilgisayar gibi özel dikkat isteyen aletler kullanmayınız ,insan hiçbirşeyi umursamıyor ,öyle işte.
 • "tüm büyük şehir yaşayanlarında görülen bir rahatsızlıktır, fakat şarkı söyleyenler bunu daha çok hissederler*."
 • dün itibariyle çektiğim, sesimin borazan gibi çıkmasına ve sigaradan nefret etmeme sebep olmuş viral ust solunum yollari enfeksiyonu.
 • boğaz iltihabı (farenjit):

  boğaz iltihapları genellikle "farenjit" olarak adlandırılabilir. farenjit kendi başına bir hastalık olabildiği gibi; kızıl, nezle, kızamık gibi hastalıkların belirtileri arasında da bulunabilir.
  tütün kullanmak, çok tozlu yerlerde kalmak, duman, tahriş edici gazlar, hava değişiklikleri, çok kuru hava ve benzeri atmosfer durumları boğazı tahriş ederek iltihap meydana gelmesine sebeb olabilmektedir. belli yiyeceklere karşı hassas olan kişiler, bu yiyecekleri yedikleri zaman yine boğazları tahriş olabilir. boğazın iltihapları, kulaklarda da ağrı yapar. çünkü boğaz lenf bezlerinin ve boğaz örtüsünün şişmesi kulağa giden östaki borularını tıkar. streptokok cinsi bakterilerle meydana gelen boğaz iltihaplarında, boğazı kaplayan ince bir iltihabi zar ortaya çıkar. böyle durumlarda hemen antibiyotik tedavisi başlamalıdır.

  yapılacak işler: farenjit, başka bir hastalığın seyrinde meydana gelmiş veya başka bir hastalığın başlangıcı değilse ve ciddi bir iltihabi durum yoksa, belirtilere göre tedavi yapılır. bu günlerde dinlenmeye dikkat etmeli, kafi miktarda sıvı almalıdır. ağızda eritilen pastiller, boğazı yumuşatarak fayda sağlayabilirler. antibiyotik ihtiva eden pastiller alınmamalıdır. bunlar ağızdaki faydalı mikropları da öldürerek, mantar ve virüslerin iltihaplarına zemin hazırlayabilirler.

  kaynak: http://hastarehberi.com/…kbb4/bogazhastaliklari.htm
 • tantum garagara ve spreylerini kullanmak bir nevi iyi gelir.
 • tedavisi sırasında oral penisilin ve gargara önerilen, sesi kah borazan, kah düdük gibi çıkaran, hastanın üzerinden tır geçmiş hissiyatı yaratan hastalık.
 • antibiyotik iğnelerinin mucizevi etki yarattığı hastalık. antibiyotiği 3 gün boyunca ilaç şeklinde değil de iğne formunda almak, tüm hastalık belirtilerinde ilk günden hissedimeye başlanan bir rahatlama sağlıyor, özellikle üç günün sonunda turp gibi oluyorsunuz, tabi sonrasında antibiyotik dozunu ilaç formunda almaya devam etmek lazım tam bir tedavi için. soğuk algınlığı türü hastalıklara kıyasla, tedaviye kesinlikle çok daha çabuk ve kesin cevap veren bir hastalıktır farenjit.
 • sigara dumanı sayesinde iyice bir coşar bu meret. ileri safhalarında boğazda kanama görülür, aniden kendinizi kan kusarken bulursunuz. bir de büyük kardeşi vardır, boğaz iltahabı ses teli iltahabına dönüşünce ortaya çıkar ona da larenjit denir. tek güzel tarafı bu hastalığın, bademcik iltahabında neredeyse kurtulunmuş olunmasını sağlamasıdır.