şükela:  tümü | bugün
  • iranlı-azeri kökenli osmanlı tarihçisi. university of california at riverside'da, ortadoğu ve islam araştırmaları programının direktörü. ilk zamanlarki çalışmaları "qizilbash heresy in sixteenth century anatolia", "economic activities of safavid women in the shrine city of ardabil", "rebels and renegades on ottoman-iranian borderlands: porous frontiers and hybrid ıdentities", "rebels and renegades on ottoman-safavid borderlands" çalışmalarından da anlaşılacağı üzere, osmanlı-safevi çekişmeleri, heterodoksi, anadolu'da kızılbaşlık üzerine yapmışken, sonradan suç, istanbul şehri özelinde suç ve osmanlı balkanları üzerine yoğunlaştırmıştır. en son isam semalarında galata kadı sicillerini didiklerken görülmüştü.

    osmanlı'da heterodoksi üzerine yazdıkları yanında, "crime and punishment in istanbul" nam kitabı mutlaka bir kurcalanmalı. bir şehrin tarihine bu zaviyeden baktırması, dahası siyasi ve askeri tarihyazımının artık canlar sıktığı osmanlı imparatorluğu'nun, sosyal tarihinin böyle incelenmesi lezzetli, farkındalık uyandırıcı.
  • kendisi medyascope tv'deki kültür tarih sohbetleri programına konuk oldu geçenlerde. çok iyi bir sohbetti. tavsiyedir.
  • ottoman history podcast'e misafir olduğu bölümde denk geldim kendisine. her cümlesinde voice fry'a maruz kalıyorsunuz. voice fry'ı bıraktığı anda da sesini yükseltmesiyle irkiliyorsunuz. uzmanlığına lafım yok ama dinlemesi katlanılmaz biri. ha bir de her soruya "that's a very good question" diyerek başlamayı acilen bırakması gerek.