• zeki demirkubuz 'un yazgı'sında i$lediği söz.. eylem ağırlıklı bir hayatın örgütlendiği, insanların eylem içinde kıymet kazandığı günümüzde, eylemsizliğin de bir değer olabileceği gerçeğini çok iyi anlatmı$ bu söz üzerinden.. bir gümrük muhasebecisi olan musa’nın sıklıkla kullandığı “fark etmez” kelimesi, aslında bu eylemsizliğin en güzel ifadesi olsa gerek..

-benimle evlenir misin?
    -fark etmez..
  • fark etmez.
    en çok kullanan insanı tanıyorum ben.
    her şey fark ederdi de canı yanmasın diye ördüğü duvarlar, her şeye duyarsızlaştırmıştı.
    hayatının en önemli kararını bir "fark etmez"le verdi.
    en büyük pişmanlığını "fark etmez"le yaşadı.

kendini hacıyatmaz gibi devirenlere hep "fark etmez" dedi. ha oraya savrulmuşum, ha buraya savrulmuşum. çünkü nereye savrulsa da gözlerindeki hüzün gitmeyecek, hiç bir zaman çoşkulu gülmeyecek, hiç bir zaman hiç bir duyguyu dibine kadar yaşayamayacaktı. bir garip duyarsız. ördüğü kalın duvarlar arsına sıkışmış. kendini korumak için ördüğü duvarlar, onu bir tabut gibi sarmış, ölü bir yaşam sürüyor.

hiç anlamadım ben farketmez'i. o yüzden o'nu da anlayamazdım. kızardım da derdini paylaşamazdım.
    her şey fark ederdi çünkü. dibine kadar gittim her duygunun. en ufak şey fark ederdi de ya batırıp ya çıkarırdı.
    şimdi duyarsızlık eşlik ediyor her bir adımıma, adım başı kafama üşüşen düşüncelerime.
    isteksizim her şeye karşı.

ve hiç bir şey farketmiyor.
    öyle ki "fark etmez".
    yaşamışım, ölmüşüm.
    gülmüşüm, sürünmüşüm.
    fark etmez.
  • bu kelimeyi birinden devamlı duyduğumda içimde adeta bir yanardağ patlıyor. ben genelde şunu yapıyorum.

bir şeyler yiyecekken,

- ne yiyelim?
    - fark etmez.
    - o zaman tavuk döner yiyelim.
    - ıyy ne tavuk döneri ya.
    - fark etmez dedin.
    - tamam da tavuk döner de yemem.

bir yere gidilecekken,

- nereye gidelim?
    - fark etmez?
    - tophaneye gidelim o zaman.
    - ne tophanesi ya iğrenç bi yer orası.
    - fark etmez dedin.
    - tamam da oraya da gitmem.

sevmediği ne varsa onu önerin. zamanla size fark etmez dememeye başlayacaklar.
  • nerden ogrenildigi mechul olan psikosomatikce bir tekrarlama hastaligi. bu hastalarda begeni belirtememe ozuru; tercih ettigi $eyi arkasinda durup, kar$idaki insana iletememe ozuru; bunun akabine peydahlanan ileti$im eksikligi, ve birbirini anlayamamaktan dogan bir mesafe de gozlemlenir. mesela bir filme gidilecektir, bir tarafta dunyayi kurtaran adam'in ya da ceki chen'le yanindaki zenci denyonun cevirdigi "hareket saati", ""sevimli ikili" gibi lavukca bir filmi vardir, bir tarafta da olumlu ele$tiriler almi$ milletin "noooelelu gidin" dedigi bir evropa veya holivud filmi vardir. "abi ceki chen'e gidelim, ben cok seviyom, cok komik ehi hi," dese hic bir sorun olmayacak, arkada$lik hatirina gidilecektir. lakin, bu arkada$a fikri soruldugunda tabii ki farketmez diyecektir. neyir farketmez lan, neyi? bi tarafta dunyayi kurtaran adam, obur tarafta yavru gibi film. ayni $ekilde bir yerde oturuluyordur ve, insaniz ya, karinlar acikmi$tir. bu insanlara "bak evde yagda yumurta var onu mu kirip yiyelim" yoksa "di$arda gel sana yemek ismarlayayim, hem de kafalari da cekeriz" ya da "istersen sen ismarla," ya da "herkes kendisininkini alsin, "gibisinden bir laf edilir, her tercih sunulur. ama bu organizma hala hicbi$eyin farketmeyecegini cubuk krakerle ayranin dahi kendisine yetecegini iddia etmektedir. "abi ben ac degilim sen takil," ya da "evde oturalim param neyim yok," veya "hadi bilmemnereye gidelim" dese nema problema. ama tik yok, tepki yok. surata oturmu$ saflikla, yari-kurnazlik arasi bir baki$ var.... bok ye emi ne diyeyim!!!

her fikri soruldugunda bu lafi tekrarlayan insan aslinda "ben otum, herhangi bir begenim yok hayatta, beni bir makinaya baglayin da zebze gibi ya$ayayim," ya da "tercihimi soyleyemiyorum, cunku tercihimden dolayi benle dalga gecip, ta$ak oglanina(/ya da kizina) cevireceginizden korkuyorum" demek istiyordur, ona anlayi$li olun. zira bu arkada$lardan dunyanin her tarafinda bulabilirsiniz. herhangi bir arkada$ toplantisinda bir plan yapilma surecinde "farketmez*" lafini her duydugumda cinlerin tepeme cikmasinin nedeni bundandir. bu yuzdendir ki, dunyada bulunan yosun beyinli insan sayisiyla, "farketmez" lafinin zikredili$i arasindaki bagintiyi kurdugumdan beri insanlara bi$ey yapmayi teklif etme, konu$ma, insanlara yakla$ma, ve arkada$larla vakit gecirme kavramimda ciddi degi$iklikler gozlemlemi$tir.
    nirvana'ya erip, "ustinsan" mi oldun arkada$im, nedir bu her $eye farketmez deme meraki?
  • bir erkek olarak oldukça sık kullandığım kalıp. şimdi öğrendim ki çoğu insan gıcık oluyormuş. hayır işin asıl ironik yanı ortamda çıkıntılık yapmayım, karşı tarafı mutlu edeyim derken bayağı bayağı benden tiksiniyorlarmış, vay arkadaş.

bu kalıbı kullanan insanlar -ki ben de onlardan biriyim- genellikle gerçekten de gamsız, dertsiz, tasasız ve hayattaki çoğu şeyden zevk alan adamlardır. onun için o akşam tavuk ya da balık yemek fark etmez. balık yiyelim dediğinde karşısındaki insanın suratını çekeceğine hakikatten fark etmez der -ki fark etmez onun için zaten amına koyim. sen mutlu olursan o da mutlu olur. onun için arkadaşlığın, sevgililiğin, dostluğun anlamı budur. sokaktan geçen her adama fark etmez demez. maç yerine alışveriş yapalım mı dersen ona da fark etmez demez. ama gerçekten seni mutlu edebilecek bir seçenek sunduğunda sana fark etmez diyorsa eğer, sen onun için önemlisindir. vırvır yapacağına mutlu ol!
  • bir grupla birlikte gerceklestirilecek herhangi bir aktivitede, herkesin sarfetmesi halinde, duruma el koyacak insiyatif sahibi biri cikmazsa, gerceklestirilmesi istenen aktivitenin iptaline bile sebebiyet verebilecek soz.
  • (bkz: farkmaz)
  • grup gundogarkenin sarkisi. aysegul aldinc de soylemisti.

denize acilir bu yurek simdi
    yelken kurek farketmez.
    bir sevda sarar basina geceler
    dost dusman olsa farketmez
    degisir duzenin herseye ragmen
    bir ruzgar eser de dagilip gidersin
    bir kuru yaprak gibisindir artik
    nereye eserse oraya gidersin
  • - canim cayi hangi fincanda icicen?
    - farketmez.
    - peki yanina biskuvi ister misin?
    - farketmez.
    - aa seker bitmis..
    - farketmez.
    - e annen guzel?
    - ..
  • "şu an ne yaparsanız yapın, ne karar verirseniz verin beni memnun edemeyeceksiniz" meâlindeki iğrenç, karaktersiz ve insiyatif almaktan korkan insan cümleciği.

+x yapalım mı?
    -farketmez.

+y'ye gidelim mi?
    -farketmez

+peki ya z'ye ne dersin?
    -farketmez.

arkadaş ne kadar kişiliksiz insanmışsın. ne farkeder senin için onu söyle de onu yapalım?

hele bir de kalabalık arkadaş gruplarında denk gelmiyor mu böyle tipler.. resmen tüm karar mekanizmasını skip atıyor. 10 kişi bön bön birbirine bakıyor ne yapsak diye.

bi de bu karaktersiz lafı fark yapmaz şeklinde sempatikleştirmeye çalışanlar var.

hiç komik değilsiniz.

(bkz: go get a life)
hesabın var mı? giriş yap